Jump to content

Próba odbudowania akwa 240l

1Tomasz
 Share

Recommended Posts

Witam. Po czasie spowodowanym brakiem czasu oraz awarii oświetlenia 2tyg, chciałbym odbudować swoje akwarium. Jak widać flora jest mizerna i dogorywa. Chciałbym spowodować jej wzrost i dokupić jeszcze jakieś roślinki wg waszej opini.

Krótki opis baniaka 120x50x40

Filtracja Fluval 305

Oświetlenie 4x39W (2 chinki z zestawu i 2 sylwanie) od 8 do 20

Bimbrownia domowej roboty od 3 tyg

Nawożenie: kulki torfowe od dzisiaj oraz nawozy mikro i makro z allegro za parę złotych

Flora : mikrozorium (kiedyś bardzo bujne), nurzańce, żabienice

Wymiania wody: 30l co tydzień (ostatnio podmieniam wiaderkami odstaną wodą)

Odmulanie dna co tydzień odkurzaczem grawitacyjnym sery

Testy wody: tylko PH, odczyn zasadowy blisko 8,5

Podejżewam, że muszę zacząć od zakupu testów i zobaczyć czego za dużo a czego za mało. Czekam na sugestie z Waszej strony.

post-7206-1368517177659_thumb.jpg

post-7206-13685171777067_thumb.jpg

post-7206-13685171777462_thumb.jpg

post-7206-13685171777907_thumb.jpg

post-7206-13685171778262_thumb.jpg

Mistrzu, odczyn 8,5 to zasadowy, a nie kwaśny ;)

Do rzeczy... Przy tej ilości światła, wlewaniu "jakiś" nawozów do akwarium i z tak małą ilością roślin nie ma żadnych szans na powodzenie.

Proponuję przejrzeć forum i poszukać tematów o tym jak założyć akwarium, poszukać tematów na temat oświetlenia, nawożenia itd. Na tej podstawie zobaczysz swoje błędy, które będziesz mógł skorygować. Po zaczerpnięciu wiedzy proponuje restart zbiornika i założenie akwarium z posiadaną już wiedzą. Pozdrawiam.

Jutro jadę po roślinki bo i tak są potrzebne. Moge liczyć na poradę, jakie zakupić ?? Z własnego doświadczenia do crypty i żabienice nie są zbyt wymagające. Jest jakaś roślinka ładniejsza, która w moich warunkach oświetleniowych wytrzyma ?

Mam pytanie o kabombe karolińską. Po zakupie, przez 3 tyg ładnie rosła i ja przycinałem. Po tym czasie zaczęła gnić i żółknąć. Przez cały czas robiłem to samo tzn podmiany wody i bimber. Mikrozorium też było bujne a teraz nie ma liści i nie widzę aby nowe rosły :/ temp wody 21-23 C

Jutro jadę po roślinki bo i tak są potrzebne. Moge liczyć na poradę, jakie zakupić ?? Z własnego doświadczenia do crypty i żabienice nie są zbyt wymagające. Jest jakaś roślinka ładniejsza, która w moich warunkach oświetleniowych wytrzyma ?

Mam pytanie o kabombe karolińską. Po zakupie, przez 3 tyg ładnie rosła i ja przycinałem. Po tym czasie zaczęła gnić i żółknąć. Przez cały czas robiłem to samo tzn podmiany wody i bimber. Mikrozorium też było bujne a teraz nie ma liści i nie widzę aby nowe rosły :/ temp wody 21-23 C

Przypuszczam, że przy tej ilości światła pada wszystko bo źle nawozisz CO2, makro i mikro. Do tego dochodzą pewnie niewiadome parametry wody... Jak chcesz to kup sobie cryptocoryne, żabienice, kabombe, moczarke...

Przy tym świetle wytrzyma Ci większość roślin ale co z tego skoro są błędy w nawożeniu i niewiadome parametry wody ;/

Aqatrol wiesz na czym polega forum? Traktujecie się jak eksperci. Mam plan przyjedziecie samochodem do warsztatu a mechanik walnie wam hasło takie jakie Wy mi (oczywiście jeśli macie prawo jazdy i wiecie o co chodzi). Mądrować to się można w szkole przed kumplami. Dzięki za porady i jak mam coś takiego czytać to lepiej sobie darujcie.

Nyq20 coś zaczynasz pisać ale mniej buty bo to nie szkoła podstawowa.

Ja tu napisałem o pomoc a nie głupie hasła. Jak wy będziecie potrzebowali pomocy to chyba byście chcieli sensowną usłyszeć odpowiedź, wskazówkę. Czytałem wskazówki na forum i każdy pisze ze każde akwa jest inne i trzeba się uczyć na własnym akwarium. To nie instrukcja obsługi młotka. Albo ktoś będzie pisał sensownie albo wypisuje się z dzieciowego forum.

To nie jest forum do presonalnych wycieczek.

Byś poczytał wskazówki byś wiedział o co im chodzi.

Jak mam coś takiego czytać z tylkoma błędami to daruj Sobie.

Regulamin na początek polecam jako lektóre. Mapet

Sam sobie odpowiedziałeś w pierwszym poście. Musisz zakupić testy i zobaczyć o co chodzi.

Światła masz sporo. O nawozach piszesz że jakieś tam z allegro ale nie piszesz (chyba że mi coś umknęło) ile ich dajesz.

Ja dopiero zaczynam po kilkuletniej przerwie (akwarium zalewam w przyszłym tygodniu) i pierwsze co zrobiłem to kupiłem testy. Wiem że to kosztuję ale chcę wiedzieć co i jak z wodą. Tobie też to proponuję. Powodzenia.

http://allegro.pl/nawoz-dla-roslin-k2s0 ... 89118.html co tydzień dawałem 50ml tego specyfiku. Chciałbym wiedzieć jakie testy kupić (jakiej firmy) i na co w szczególności zwracać uwagę. Chcialbym sie w koncu nauczyć nawożenia w baniaku ale forum zamiast pomagać, wyśmiewa i dogryza. Jak przegladam różne posty i widzę tego typu wypowiedzi to źle mi się robi.

Mapet

Kolego, nie wyśmiewa. W necie jest wszystko co trzeba wiedzieć o nawożeniu, wystarczy poczytać.

W opisie aukcji pisze żeby dawać 5 - 7 ml na 100 l na tydzień. W twoim akwarium będzie to około 14 do 20 ml. Ty dawałeś 50 ml. Trzeba było zacząć od mniejszej dawki i ewentualnie zwiększać.

Przykładowe testy: http://allegro.pl/zoolek-aquaset-test-9 ... 21879.html, chociaż NH4 i NO2 można pominąć.

Jest fajne forum Rzeszowskie które sporo pisze o nawożeniu, udostępnia kalkulatory do sporządzenia soli. :google: nie gryzie.

Pozdr,

Kilka linków:

http://podforak.rzeszow.pl/printview.ph ... 5e7fffeab9

nawozenie-roslin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna-t46371.html - z tego forum

http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=3780 - kopalnia wiedzy

Wszystkie linki dotyczą nawożenia solami ale uważam że jak chcesz dokładnie dawkować poszczególne składniki to trzeba się tego nauczyć.

Ja też na razie kupiłem gotowy nawóz z allegro ale powoli zaczynam się wczytywać w sole i od początku nowego roku będę chciał tak nawozić swój baniak.

Takie odpowiedzi to odpowiedzi. Kubas już przeczytałem dzisiaj. Jutro kupie jakies roslinki i testy. W razie czego napisze co mam w wodzie.

Edit

Jakie roślinki warto kupić aby na dzień dobry nie padły ?

Dbaj o pisownię.

Edytuj posty. Nie pisz jeden pod drugim jeśli nie upłynęły 24 h

Dulle

Najlepiej dostosowane do warunków jakie masz w akwa.

Polecam najpierw poznać parametry i na ich podstawie wybrać rośliny pamiętając o oświetleniu i podłożu.

Do mniej wymagających roślin napewno należą zwartki, rogatki, moczarki, mchy itp.

Ale ja przecież chcę pomóc. I podpowiedziałem. Co z tego, że ja powiem Ci czy te nawozy są ok skoro widzę, że brak wiedzy o tym jak nawozić. Ten nawóz, który podałeś jest ok ale w dawkach ustalonych INDYWIDUALNIE. Ja tylko prosiłem poczytać o pewnych kwestiach żaby sobie uświadomić pewne rzeczy bez których dalsze podpowiedzi nie maja sensu. Porady w stylu wlej tyle i tyle tego są bez sensu skoro ktoś nie pozna zmian jakie zachodzą w akwarium po wlaniu np. nawozów albo wpływu pH na CO2. Może kogoś to boleć ale większość oczekuje gotowych odpowiedzi "wlej tyle tego" "posadź to". Natomiast wielkie niezadowolenie jeśli ktoś prosi o przeczytanie 3 artykułów, które bardzo ułatwią współpracę ;/

Czy kupić wszystkie możliwe testy? Czy wystarczą jakieś główne ?

Edit

Natomiast wielkie niezadowolenie jeśli ktoś prosi o przeczytanie 3 artykułów, które bardzo ułatwią współpracę ;/

spoko rozumiem. wystarczyło dać konkretne wskazówki zamiast kazać przeczytać cały internet :) Może ktoś mi prosto napiszę, że mam się trzymać danych parametrów i na co w szczególności zwracać uwagę. Myślę, że nie opanuję tematu jak będę musiał robić 15 różnych testów i ciągle coś dolewać na zbicie lub dodanie czegoś, bo bym musiał być bezrobotny z dobrym sponsorem. Zresztą jest ponoć zasada, że im mniej chemii w wodzie tym lepiej ;)

Edytuj posty. Nie pisz jeden pod drugim, jeśli nie upłynęło 24 h.

Dulle

Jakich parametrów się trzymać jest w tamtym artykule.

Jeśli chodzi o rośliny wystarczą Ci testy na NO3, PO4 ewentualnie Fe.

Koszt zakupu wszystkich soli to około 10-15 zł. Nie wiem dokładnie ale myślę, że spokojnie wystarczy to na 2 miesiące nawożenia takiego akwarium.

Także żadnego sponsora raczej nie trzeba mieć.

OK. Trochę poczytałem i trochę jestem mądrzejszy. Kupuję testy na no3 (mam jakiś tani i słabo odczytuje się wartości, ale nawet po wymianie odstanej wody poziom azotanów jest za wysoki) i po4. Do tego zakupię sole aby dokładnie dodawać potrzebne minerały. Co do kalkulatora. Ustawione wartości są na 0,5W. u mnie wychodzi 0,65W. Z tego co poczytałem to fotosynteza będzie szybsza i wartości muszą być większe czyli u mnie o dobre 25% ? test na NO3 mam zoolka i wg mnie kiepsko się odczytuję wartości. testu na PO4 nigdy nie miałem. test na PH mam sera i jest ok. Kupię też aldehyd glutarowy 25% bo moja bimbrownia wiadomo jaka jest dokładna i przestanę jej wtedy używać. Czy oprócz tego co napisałem warto coś jeszcze zaproponować ?

Tak czy inaczej muszę dzisiaj dokupić florę bo nie ma co nawozić pustawy baniak. Proszę tylko o podanie jakieś roślinności, która przetrwa mi w takim baniaku. Jutro zrobię testy i będę chciał utzymywać parametry wody aby mieć pociechę z "bujnej" roślinności. W końcu akwarium jest częścią pokoju gościnnego.

Testy będę zamieszczał w tym poście i wspólnie ustabilizujemy parametry.

Po wyliczeniu soli na kalkulatorze zapodam co mi wyszło aby nie było pomyłki przy zrobieniu roztworu.

Przemyślę zakup butli na gwiazdkę. Zaczynam od sprawdzenia co mam w wodzie. Jutro zrobię testy: PH, NO3, PO4

Niestety w Bydgoszczy a aligatorze nie mieli testu PO4 :x Dopiero będzie w czwartek ech. Zrobię testy na ph oraz azotany

Moje pomiary: Pogubiłem inst obsługi od PH. Na 5ml wody z akwa 4 kropelki odczynnika

NO3 ok 10 (zoolek)

PH 7,5 (sera)

PH 7,5-8,0 (filtus)

Zakupiłem kabombę i ludwigę. W pon kupię test na PO4

Warto kupić takie podłoże ? http://allegro.pl/manado-jbl-podloze-br ... 68591.html Nie wiem czy można je wrzucić do akwa bez wylewania wody

Testy dopiero będą w przyszły wtorek(PO4,Fe) :/ Na tym etapie co doradzicie i jakich parametrów się trzymać ?