Skocz do zawartości

Baaardzo początkująca akwarystka...


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Dopiero co zaczynam hodowlę rybek. Mam małe akwarium (na większe nie mam miejsca więc musiała bym zrezygnować z hodowli) i proszę o rady dotyczące właśnie hodowli. ;)

 

1. Jakie rybki najlepiej czują się w małym akwarium i są łatwe w hodowli?

2. Jakie roślinki wybrać?

3. Jak wyposażyć moje akwarium ?

 

 

Z góry dzięki za odpowiedź :D:);)

I pozdrawiam :)

 

P.S. Co to jest pH i jak sprawdzić czy jest odpowiednie dla rybek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 54
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Witaj,

Zależy jakie akwarium uważasz za małe.:D Jeżeli jest to np. 30l, to najlepszym rozwiązaniem będzie parę gupików, ewentualnie harem bojownika. Możesz też zrobić krewetkarium. Widząc twój nick, odrazu uprzedzam, że wbrew lansowanemu przez sklepy akwarystyczne poglądowi, welony nie nadają się do małych akwariów. Dla nich minimum to 80l, ponieważ rosną duże. Do swojego akwarium musisz kupić grzałkę z regulacją temperatury, żeby utrzymywać ją na stałym poziomie ok 27 stopni, filtr, i najlepiej pokrywę ze świetlówką(możesz ją zrobić sama, informacje dotyczące robienia pokrywy znajdziesz w dziale: "zrób to sam"). Musisz też zaopatrzyć sie w testy wody, aby móc mierzyć jej parametry. Proponuje tez zakupić odmulacz, co ułatwia czyszczenie dna, a z czasem mozesz pomyśleć np. o bimbrowni CO2, co wspomoże rozwój roślin. Na dno możesz wrzucić małą skałkę lub korzeń dla urozmaicenia krajobrazu:-) Pozdrawiam:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Zależy jakie akwarium uważasz za małe.:D Jeżeli jest to np. 30l, to najlepszym rozwiązaniem będzie parę gupików, ewentualnie harem bojownika. Możesz też zrobić krewetkarium. Widząc twój nick, odrazu uprzedzam, że wbrew lansowanemu przez sklepy akwarystyczne poglądowi, welony nie nadają się do małych akwariów. Dla nich minimum to 80l, ponieważ rosną duże. Do swojego akwarium musisz kupić grzałkę z regulacją temperatury, żeby utrzymywać ją na stałym poziomie ok 27 stopni, filtr, i najlepiej pokrywę ze świetlówką(możesz ją zrobić sama, informacje dotyczące robienia pokrywy znajdziesz w dziale: "zrób to sam"). Musisz też zaopatrzyć sie w testy wody, aby móc mierzyć jej parametry. Proponuje tez zakupić odmulacz, co ułatwia czyszczenie dna, a z czasem mozesz pomyśleć np. o bimbrowni CO2, co wspomoże rozwój roślin. Na dno możesz wrzucić małą skałkę lub korzeń dla urozmaicenia krajobrazu:-) Pozdrawiam:-)

 

A czy można by tam dać jakieś neonki ?

dzięki za odp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ewentualnie harem bojownika. (...)

stałym poziomie ok 27 stopni, (...)

o bimbrowni CO2, co wspomoże rozwój roślin.

parę uwag do poprzedniego postu. wspomniane 30 litrów to za mało dla haremu bojowników.

27 stopni, jest wzięte z sufitu. temperatura zależy od gatunku ryb, a 27 stopni to zdecydowanie za dużo dla np wspomnianych gupików.

małe akwarium (oczywiście zalezy jak małe) obejdzie się w trakcie swojego całego istnienia bez bimbrowni.

 

Welonko neonki powinny pływać w 60 litrach, a Twoje akwarium na pewno tyle nie ma. musisz podać nam jego dokładną pojemność lub wymiary wszytskich ścianek byśmy mogli Ci dobrze doradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dopiero co zaczynam hodowlę rybek. Mam małe akwarium (na większe nie mam miejsca więc musiała bym zrezygnować z hodowli) i proszę o rady dotyczące właśnie hodowli. ;)

 

1. Jakie rybki najlepiej czują się w małym akwarium i są łatwe w hodowli?

2. Jakie roślinki wybrać?

3. Jak wyposażyć moje akwarium ?

 

 

Z góry dzięki za odpowiedź :D:);)

I pozdrawiam :)

 

P.S. Co to jest pH i jak sprawdzić czy jest odpowiednie dla rybek?

gupiki sa latwe do utrzymania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wiem wiem, ale jak ktoś pisze "małe" to znaczy że sie nie bardzo orientuje w temacie i naprwdę jest małe nawet wizualnie dla przeciętnej osoby. niektórym przecież przychodzi do głowy trzymanie ryb w 5 litrach :/

 

poczekajmy na precyzyjny litraż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15-21? a jakie ma wymiary zewnętrznych ścianek? chyba że... to kula?

Nie to nie kula nie jestem sadystką ;) ma kształt prostokąta :)

 

EDIT:

 

no wiem wiem, ale jak ktoś pisze "małe" to znaczy że sie nie bardzo orientuje w temacie i naprwdę jest małe nawet wizualnie dla przeciętnej osoby. niektórym przecież przychodzi do głowy trzymanie ryb w 5 litrach :/

 

poczekajmy na precyzyjny litraż.

 

Ma jednak 20l ;)

 

mod: edytuj posty! Nie pisz jednego pod drugim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, jeżeli to samo akwarium, bez sprzętu, to moim zdaniem lepiej zainwestowac w odrobinę większy zbiornik, niż kupowac wszystko do takiego malutkiego. Przy 20l nie poszalejesz:D

Nie chcę "szaleć" zależy mi na małych rybkach mogą być 2,3 chcę po prostu mieć rybki i się nimi zajmować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostateczności bojownik, ale wtedy już nic więcej.

W 20l może też być krewetkarium lub możesz tam wpuścić kilka żabek(karlików szponiastych).

 

Roślinki to na początek mchy(np. mech jawajski), nurzańce, moczarki.

Wybierz jakiś ciemny, drobny żwirek o granulacji 1-3mm.

Musisz kupić filtr, grzałkę z termostatem(zależy co chcesz tam trzymać) i oświetlenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej kup sobie 3 gupiki,oczywiście dwie samice i jednego samca,taka drobna rada,nie kupuj pierwszego lepszego gupika w pierwszym napotkanym sklepie,najpierw zorientuj się jakie sklepy zoologiczne masz w pobliżu i najlepiej poczekaj aż będą mieć świeżą dostawe.

Pisze to ponieważ tylko samce gupików są ładnie ubarwione,samice już mniej,a szkoda żeby ten samczyk jako jedyna barwna rybka był brzydko ubarwiony,potem zobaczysz że są ładniejsze i będziesz żałować.

Aha,nie wiem czy poprzednicy wspominali że akwarium powinno dojżewać przed wpuszczeniem tam rybek,tzn.ryby powinnaś wpuścić dopiero tak po 10dniach od zalania zbiorniczka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej kup sobie 3 gupiki,oczywiście dwie samice i jednego samca,taka drobna rada,nie kupuj pierwszego lepszego gupika w pierwszym napotkanym sklepie,najpierw zorientuj się jakie sklepy zoologiczne masz w pobliżu i najlepiej poczekaj aż będą mieć świeżą dostawę.

Pisze to ponieważ tylko samce gupików są ładnie ubarwione,samice już mniej,a szkoda żeby ten samczyk jako jedyna barwna rybka był brzydko ubarwiony,potem zobaczysz że są ładniejsze i będziesz żałować.

Aha,nie wiem czy poprzednicy wspominali że akwarium powinno dojrzewać przed wpuszczeniem tam rybek,tzn.ryby powinnaś wpuścić dopiero tak po 10dniach od zalania zbiorniczka.

Dzięki mam 2 sklepy w okolicy ale w tym 1 rybki są ładniejsze dostawy rybek mają w środy to pójdę i sprawdzę.

A co do dojrzewania akwarium to o co z tym chodzi? :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie możesz po prostu wpuścić rybek do dopiero co zalanego akwarium, ponieważ w wodzie i w filtrze muszą wytworzyć się odpowiednie bakterie, które eliminują z niej szkodliwe dla ryb związki. Tak więc takie zalane akwarium, z działającą grzałką, filtrem i światłem musi stac bez rybek przynajmniej 10 dni. Możesz też kupić specjalne bakterie do wody akwariowej, jeżeli jesteś bardzo niecierpliwa. To koszt około 10 zl. Najzdrowiej jednak dla rybek jest wtedy, kiedy woda jest po prostu, tradycyjnie odstana:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie możesz po prostu wpuścić rybek do dopiero co zalanego akwarium, ponieważ w wodzie i w filtrze muszą wytworzyć się odpowiednie bakterie, które eliminują z niej szkodliwe dla ryb związki. Tak więc takie zalane akwarium, z działającą grzałką, filtrem i światłem musi stac bez rybek przynajmniej 10 dni. Możesz też kupić specjalne bakterie do wody akwariowej, jeżeli jesteś bardzo niecierpliwa. To koszt około 10 zl. Najzdrowiej jednak dla rybek jest wtedy, kiedy woda jest po prostu, tradycyjnie odstana:D

A czy jak się ta woda unormuje to po kupnie mogę rybki dodać z wodą tą która była w woreczku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do dojrzewania, to trochę muszę skorygować "terminy". dojrzewanie trwa od 2 do 4 tygodni w normalnym tempie. zwykle jednak ktoś kto ma pierwsze akwarium nie chce czekać tak długo, dlatego zdecydowanie kup biosterter np sera nitrivec (uważaj co sprzedawca proponuje w zamian jeśli nie ma tego, bo często zdaża się że wciska preparaty do uzdatniania wody które nie zawierają bakterii chociaż na opakowaniu jest napisane że pomagają w dojrzewaniu, nie daj się nabrać ;) ). z takim biostarterem dojrzewanie faktycznie powinno trwać około tydzień - 10 dni (chociaż na opakowaniu jest napisane że po 24h można wpuszczać rybki, nie powinnaś tego robić). żadnej innej chemii nie lej na początku. jeśłi chcesz czekać aż akwa dojrzeje naturalnie to koniecznie kup testy wody na no2 i no3. musisz nimi monitorować poziom tych związków azotu w wodzie. w czasie dojrzewania w pewnym momencie osiągną bardzo wysoki poziom (gdyby wtedy ryby były w akwarium mogłyby tego nie przeżyć, dlatego nalezy poczekać z ich wpuszczeniem), potem spadną do zera i to właśnie jest dojrzałe akwarium :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...