Skocz do zawartości

Dawkowanie easy life profito


tomeksup
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam akwarium 96l. Faktycznie jest tam 80l wody. Zamierzam dozować easy life profito. Producent zaleca 10ml/100l tygodniowo.

 

Teraz moje pytania:

1) Wg kalkulatora z http://podforak.rzeszow.pl/ zakładka podstawowe stosując się do zaleceń producenta (10ml/100l na tydzień) to porównując z napisanymi, zalecanymi dawkami znacznie je przekroczę. Jest to bezpieczne?

2) Czy wierzyć producentowi ? Czy policzyć wg kalkulatora tak żeby tygodniowa dawka Fe była na poziomie 0,5ppm ? Wtedy powinienem dawkować 5ml/100/1tydzień. Nadal jest przekroczone kilka pierwiastków.

 

Czy ktoś ma doświadczenie w stosowaniu easy life profito ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dawce 5ml/tydz większe od zalecanych są : Mn, Zn, B, Mo.

 

A może nie umiem korzystać z tego kalkulatora ? Proszę o instrukcję.

 

Dlaczego producent napisał 10ml/100l/ tydzień ? Chce żebym szybciej poleciał po nowe opakowanie ?

 

Dodam, że wcześniej wlałem 2ml jednego dnia i 4ml drugiego dnia pokonu do akwarium, rośliny wystrzeliły w górę. Jakoś mam wątpliwości do stosowania pokonu, choć kalkulator pokazuje sensowne dawki przy laniu 6ml/dzień - chociaż to dużo. Test no3 nagle pokazał mi no3>25mg/l, wcześniej nawet przez miesiąc bez podmiany miałem 0. Podmieniłem 33% wody zbijając do 10mg/l. Może tym pokonem załatwiłem ampularię, która leży w dziwnej pozycji. Zaczęło się to kilka dni po podmianie wody. Leży tak sobie drugi dzień. Nie widać rozkładu. Zresztą krewetki by ją żarły, gdyby była martwa.

 

Wg http://calc.petalphile.com/ aby osiągnąć wskaźnik 0,5ppm Fe należałoby wlać 16ml easy life profito wg metody EI klasycznej.

 

Generalnie widzę, że różne metody zalecają różne dawki. Zgłupiałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dawce 4ml/dziennie masz żelazo na poziomie 0,42mg/l zakładając że wody masz 80l w zbiorniku i jest ok - przekroczony jest mangan - według ogólnych zaleceń - ale prawdopodobnie jest przekroczony celowo - ponieważ w nawozie tym występuje także potas i magnez . Nie wydaje mi się żeby nawóz był źle zbilansowany. sam kalkulator natomiast jest oparty o analizy matematyczne i chemiczne - więc się nie myli. Ustawiaj nawożenie pod żelazo za klika dni napisz co i jak - być może trzeba będzie wprowadzić jakieś korekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji pisze

Pełny skład:

Fe,K,Mg,Mn,B,Co,Li,Cu,I,Mo,Ni,Sn,F,Al,Zn

 

 

Sposób dozowania:

10 ml na 100l tygodniowo lub 1.5ml/100l codziennie (zalecamy podawanie codzienne)

Przez pierwsze tygodnie zalecamy stosowanie 1/3 dawki.

 

 

W przypadku akwariów ogólnych z dużą ilością ryb i umiarkowaną ilością roślin ProFito spełnia rolę nawozu uniwersalnego i w tym przypadku nie ma potrzeby dodatkowej suplementacji preparatami: Easy-Life Ferro, oraz Easy-Life Kalium-Potassium. Informacja ta nie dotyczy akwariów z większą obsadą roślin (akwaria roślinne).

Kalkulator zulixa dotyczy akwariów roślinnych HT - stad ta różnica.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W największym skrócie - HT - to akwaria które mają światło powyżej 0,5W/L , są nawożone do słupa wody, posiadają instalację CO2 i mają zasobne podłoże . Ziemia w podłożu to także zasobny substrat więc nie stanowi tak naprawdę o tym czy jest to akwarium HT czy nie. Ważne że podłoże nie jest jałowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żebyśmy się dobrze zrozumieli - producent podaje dawkowanie do akwarium ogólnego jak pisze w opisie produktu - czyli do akwarium z umiarkowaną ilością roślin i dużą obsadą ryb. Akwaria HT tym się różną od akwariów ogólnych czy LT że posiadają dużo mocniejsze światło i dużo większą ilość roślin - Przy dużym oświetleniu fotosynteza u roślin przebiega szybciej zapotrzebowanie na składniki pokarmowe dla roślin jest większe a co za tym idzie masa roślinna zwiększa swoją objętość dużo szybciej.

Ty możesz natomiast podawać według zaleceń producenta - nic nie wiemy o Twoim zbiorniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę:

Oświetlenie: 2x18W T8 OSRAM +1x 18W Philips 6500K daylight, 0,56W/l

Filtr: JBL e901

Grzałka: 50W

Temperatura: 24,5 st. C

czas oświetlenia: 11h

godziny oświetlenia 9:00-20:00

Parametry wody:

no3 - 0 - brak podmiany od 3tyg.

gh -11

kh - 11

ph - nie wiem zoolek wariuje, dodaje raz na jakiś czas liści dębu.

 

Obsada:

-4x neon inessa

-2x kirysek pstry

-5x zbrojników niebieskich

-4x brzanka sumatrzańska

-2x danio pręgowany

-2x danio lamparci

-ślimak ampularia

-18x krewetek

 

rośliny: (może ktoś rozpozna więcej?)

-anubias lancelata

-echinodora scaber

-lemna minor

-cabomba caroliniana

 

konstrukcja podłoża:

-ziemia o ph 6-7 o miąższości od 2-5cm

-siatka styropianowa o oczkach 1,5mm

-piasek przesiany z atestem czystości chemicznej przesiany, wypłukany, wyżarzany w 105 st. C przez 24h,

-żwir o ziarnach ok. 10mm z obi

 

pokarm:

-pokarm płatkowany

-granulat dla krewetek

-ochotka

sposób karmienia: 7 dni w tyg zróżnicowanie

 

chemia:

easy carbo - 2ml dzień

pokon - 2 ml/tydzień - odstawiłem

easy life profito - zacznę

 

zdjęcia poglądowe:

 

zdjęcia:

Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc tak - przy tym poziomie oświetlenia z całą pewnością należy roślinom dostarczać węgla - moim zdaniem E.Carbo w tym przypadku to za mało - potrzebna jest instalacja CO2 - braki w nawożeniu węglem = glony

Niewesoło jest także z poziomem NO3 - który jest niewykrywalny dla testu - "0" - należy zacząć nawożenie.(pod warunkiem rozpoczęcia dozowania CO2)

Nie znamy poziomu PO4 - Trzeba wykonać test - niewłaściwe proporcje azotu do fosforu lub nieprawidłowy stosunek jednego do drugiego = glony.

Nawożenie mikro przy ewidentnych brakach makro (tą sytuację tu mamy) - glony 100% .

Roślin jest mało , te które są większość potrzebnych składników czerpią przez system korzeniowy .

Sumując

Powstrzymałbym się z nawożeniem mikro do czasu rozpoczęcia prawidłowego nawożenia makro ( wiąże się z tym nawożenie CO2)

Doraźnie zwiększyłbym ilość E.Carbo do dawki 3x zalecana przez producenta.

Można zacząć podawać potas i nieznaczne ilości azotu.

Zwiększyłbym zdecydowanie ilość roślin - 70% powierzchni dna powinno być obsadzone - jeśli to ma być roślinniak w przyszości (tak się domyślam)

Do czasu wprowadzenia w/w zmian zmniejszyłbym ilosć światła o połowę (czas świecenia pozostawiłbym bez zmian).

No i na razie to tyle co przychodzi mi do głowy. Poczytaj >>> nawozenie-roslin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna-t46371.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No3 już jest wykrywalny, kilka dni temu no3 miał 10mg/l.

Dlaczego aż tyle carbo mam wlać?

Raczej dąże do akwarium ogólnego z dużą ilością rozmaitych roślin. Czy carbo nie wystarczy ? Muszę mieć co2 ?

 

 

Akwarium te mama od września i jak na razie brak glonów.

Przeczytam ten artykuł.

 

Ostatnio zauważyłem, że kiedy zacząłem dawkować carbo to rośliny rosły ale bez szału. Dolałem pokonu, to wystrzeliły w górę od razu. Teraz będę obserwować profito.

 

Jeszcze pytanie odnośnie kalkulatora. Dział ogrodnicze. Co oznacza:

ilość nawozu ogrodniczego ?

rozcieńczonego do ?

dodatek dzienny rozcieńczonego nawozu: ile rozcieńczonego nawozu ?

 

Proszę o wyjaśnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...