Jump to content

Jakie mogą być to glony ?

crashq3tf
 Share

Recommended Posts

Witam ponownie mam problem z glonami nie wiem jak ich się pozbyć i co to za glony mogą być

Akwa mam już z 4,5 miesięcy wszystko było ok około miesiąca temu pojawiły się te dziwne glony.

Dodam iż rośliny rosną piękne zielone po jakimś czasie osiadają właśnie te glony :/ . Dno odmulam czyszczę akwa , w poście o oświetlenie pisałem właśnie że mam zwykła żarówkę 25W i chcę ją wymienić na energooszczędną . Proszę o pomoc tutaj dodaję zdjęcia. No i jak je zwalczyć ?

Dołączona grafika

Dołączona grafika

1.Kiedy akwarium zostało zalane (data)- Akwa ma z 3,4miesiące

2.Litraż i wymiary akwarium - 30l nie wiem wymiarów

3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L)- zwykła żarówka 25w mam wymieniać

4.Jak długo świecisz (ile godzin)-10,12h

5.Podłoże - dokładny opis lub nazwa handlowa -drobny zwirek z akwarystycznego sklepu a na górze grubszy

6.Filtracja - filtr wewnętrzny HJ-111B

7.Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.) -ogólny

8.Ozdoby (jakie)- 2 korzenie i 3 kamienie z akwarystycznego sklepu

9.Rośliny (ile,jakie)-żywe na pewno żabnica reszty niestety nie pamietam

10.Ryby - obsada (jw.)- 6szt razbora klinowa i krewetki od 4 dni

11.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?)- co 2 tygodznie tak 20%

12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? )-nie

13.CO2 (czy jest,jak dystrybuowane?)-nie

14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz NO3, PO4 , KH, GH, , Ph ,Fe -nie wiem

15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik ?- przesadzanie roślin

16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu? - rano i wieczór

17.Fotka całego zbiornika i fotka detali -

Opis problemu- pisałem wyżej

No to jesteśmy w domu :) Światła dużo - ale nie wiadomo czy odpowiednie - to powód pierwszy

Akwarium nie jest nawożone - to kolejny powód

Zbiornik został zdestabilizowany - przesadzałeś rośliny

. Należy zadbać o prawidłowe oświetlenie i nawożenie zbiornika. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w dwóch artykułach w moim podpisie. Proponuje dokładnie przeczytać pozwoli to uniknąć wielu błędów.

Zastanawiam się nad bimbrownią czy w ogóle się opłaca do akwarium 30l .

A dlaczego się zastanawiasz? Że 30l to za dużo na bimbrownię? Ja używam w 240l i choć wiem, że akurat w moim przypadku niewiele to już daje, to jednak uważam, że nawet jeśli minimalnie wspomaga wzrost roślin, to warto ją stosować.

W 30l możesz śmiało budować bimbrownię.

A dlaczego się zastanawiasz? Że 30l to za dużo na bimbrownię? Ja używam w 240l i choć wiem, że akurat w moim przypadku niewiele to już daje, to jednak uważam, że nawet jeśli minimalnie wspomaga wzrost roślin, to warto ją stosować.

W 30l możesz śmiało budować bimbrownię.

No właśnie czy na tak małe akwa to nie za dużo tego będzie bo gdzieś czytałem że do takich akwa się nie nadaje bimbrownia .

Może w końcu ktoś mi powie jakie to są glony :/ bo już nie mam do nich siły .

Są to najprawdopodobniej pomieszane zielenice włosowate, oedogonium i prawdopodobnie compsopogon . Zdjęcia są mało dokładne więc trudno jednoznacznie określić - ale to taki typowy zestaw początkującego akwarysty.

Dzięki Łoren a jak je usunąć ? A co do zdjęcia to niestety aparatu nie włożę do akwarium :) hehe więc tylko takie zdjęcia jak to leczyć czy po prostu czyścić liście? Powiem Ci tak że jak ruszę tym to te glony spadają i wszystko pływa po akwarium to jedyny sposób czyścić aż do skutku? Zaraz pokaże fotkę jak wszystko było ok.

Dołączona grafika

Tak to wyglądało jakiś czas temu. Wszystko piękne i zielone.

a jak je usunąć ?

Czytać ...należy czytać ze zrozumieniem - pisałem dwa posty wyżej :

Światła dużo - ale nie wiadomo czy odpowiednie - to powód pierwszy

Akwarium nie jest nawożone - to kolejny powód

Zbiornik został zdestabilizowany - przesadzałeś rośliny

. Należy zadbać o prawidłowe oświetlenie i nawożenie zbiornika. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w dwóch artykułach w moim podpisie. Proponuje dokładnie przeczytać pozwoli to uniknąć wielu błędów.

Dodam tylko że w takim podłożu jak masz to nie urośnie nic - szkoda prądu marnować.

Dodam tylko że w takim podłożu jak masz to nie urośnie nic - szkoda prądu marnować.

Bez przesady.

Wystarczy je wzbogacić jakimiś pałeczkami/kulkami nawozowymi.

Ps.Crashq3tf wyjmij tylko to microsorium ze żwiru,bo zgnije.Nie można zakopywać kłącza tej rośliny.

Ok sławek121 jak wrócę to wyjmę co do tego to rośliny bardzo dobrze mi rosną bez co2 widzę dzień po dniu jak pną się w górę . Zapomniałem napisać że pojawienie się tych glonów możne być powód przeniesienia akwarium w inne miejsce bo musiałem. Tylko że ja mam pod spodem taki żwirek drobny jak piasek , a ten u góry jest grubszy.