Jump to content

Salwinia

topsyt
 Share

Recommended Posts

Trudno znaleźć tu informację o salwinii. Trzeba wejść w "Rośliny akwariowe" (http://www.superakwarium.pl/rosliny-akwariowe-c13.html) i kliknąć w literę E! Może ktoś, kto tym zarządza, poprawiłby przy okazji ten fałszywy drogowskaz?

W krótkim czasie z małej próbki zrobił się gruby dywan na całej powierzchni akwarium. Wiążą się z tym następujące pomysły:

1) Zmieniły się przez to warunki oświetleniowe. Teraz jest mroczniej. Zastanawiam się, czy na bieżąco usuwać nadmiar salwinii, czy umieścić za akwarium dodatkową świetlówkę poniżej poziomu wody. Czy stosuje się w ogóle takie rozwiązanie? A tak przy okazji to czy świetlówki i inne żarówki, również te u góry, rażą ryby?

2) Jak się tę salwinię poruszy, to coś się z niej sypie, taki pył, dość dużo tego. Trochę podobne do mułu. Podobno to naturalne, ale co to jest? Czy to zarodniki? W takiej ilości?

• 2 weeks later...

Podciągam pytanie.

Tę salwinię mam w głównym akwarium, ale wrzuciłem ją też do małego zbiornika, w którym była tylko salwinia i woda i nic więcej. Po krótkim czasie całe dno było zasypane tym czymś. Martwi mnie to, bo woda w akwarium jest pełna paprochów, a ja nie wiem, czy to przez salwinię ani czy to normalne.

Też mam salvinię i paprochy. Pojawiło się w wodzie sporo planktonu. Widzę jak drobne punkciki poruszają się czasem po szybie. Ale nie mam pewności czy to przez salvinię. Możliwe, że jej zwisające korzenie są idealnym siedliskiem dla tych małych organizmów. Diana Walstad pisze tak właśnie jest i jak na złość żadnego narybku który by się tym pożywił. :)

Rośnie szybko, już jedną dużą porcję wymieniłem w sklepie na inną roślinę.

EDIT:

Właśnie przez salvinię dołożyłem kolejne dwie świetlówki 24W nad lustrem wody. Poniżej lustra wody raczej się nie ustawia oświetlenia, ale możesz spróbować. Zrób relację z tego przedsięwzięcia.