Jump to content

Proszę o radę - kondycja roślin

marek474
 Share

Recommended Posts

Witam!

Pisałem Wam ostatnio o dziwnym białym nalocie na liściach kryptokoryny, a od dwóch tygodni coś niedobrego dzieje się z roślinami w moim akwarium. Bardzo proszę Was o radę i odzew. Doświadczeni (chociażby Loren), może rozpoznają i doradzą czego zabrakło roślinom. Generalnie stan roślin nagle się pogorszył, tzn. liście żółkną i odpadają, np. wąkrotka, rosła jak szalona, jak i pozostałe rośliny, a teraz stoi w miejscu i żółknie, Ludwigą (przycięta, puszcza nowe liście, ale te już są z dziurkami, liście kryptocoryn też mają przebarwienia, jedynie bocopa na razie nie wykazuje jakichś niepokojących objawów. Do wody dolewam Easy Carbo (ostatnio 2ml dziennie ze względu na niewielką ilość nitek, które właśnie ustępują, może to dlatego), potas przy podmianach wody (3ml/10l) oraz ostatnio Ferropol (2,5ml przy podmianie). W akwarium pojawiają się punktowo zielenice na szybach i niewielkie skupiska chyba krasnorostów. Nic nie robiłem ostatni co mogłoby zdestabilizować zbiornik. Z kondycji roślin zawsze byłem zadowolony. Tu link do mojego zbiornika: litry-t48704-40.html

post-13509-13685171677333_thumb.jpgRoślinka z pierwszego zdjęcia, nazwy nie mogę znaleźć prawie zanikła, wcześniej kilkakrotnie przycinana, zawsze była bujna.post-13509-13685171678005_thumb.jpgpost-13509-13685171678575_thumb.jpgpost-13509-13685171679176_thumb.jpgpost-13509-13685171679725_thumb.jpg

To nie galeria. Na początku każdego działu masz temat napisał go Mardow. Za takie coś będzie następnym razem bonus. Mapet

1.Kiedy akwarium zostało zalane 16.06.2012r.

2.Litraż i wymiary akwarium - 54 litry (50x30x30)

3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L)- Standardowe 15 W, żadnego oznaczenia nie ma, pokrywa Aquaela

4.Jak długo świecisz (ile godzin)- 10 godzin (od 10 do 20)

5.Podłoże - dokładny opis lub nazwa handlowa Czarny bazalt, granulacja do 5mm, 7cm tył zbiornika, 4cm przód

6.Filtracja - Aquael Fan 1

7.Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.) - Zbiornik ogólny, ze sporą ilością roślin, mają cieszyć oko

8.Ozdoby (jakie)- Korzeń, niewielki

9.Rośliny (ile,jakie)- 1 żabienica, wąkrotka, bocopa, 2 cryptokoryny, Ludwiga Repens, Lileopsis Brazylijski, 3 roślinki, których nazw nie mogę znaleźć, jedna przypomina nadwódkę, ale nią nie jest bardzo się rozrosła, górne liście wybarwiają się na brązowo

10.Ryby - obsada (jw.)- parka pielęgniczki ramireza, 12 neonów inessa, 3 otoski (wiem, że minimum 6 powinno być)

11.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?)- Regularnie co tydzień gdzieś 30%, woda nieodstana, ostatnia w niedziele

12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? )- Easy Carbo (ostatnio zwiększone do 2ml/ dzień), potas przy podmianach wody (3ml) oraz ostatnio Ferropol - od niedawna (2,5ml przy podmianie).

13.CO2 (czy jest,jak dystrybuowane?)- nie

14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz NO3, PO4 , KH, GH, , Ph ,Fe - brak

15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik ? nie

16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu? Raz dziennie, rano, niewielkie ilości, zjadają od razu, pokarm płatkowany, od czasu do czasu żywy (wodzień)

17.Fotka całego zbiornika i fotka detali - Fotka całego zbiornika (link do mojego zbiornika) litry-t48704-40.html. Fotki wrzuciłem powyżej, nie chce większą ilością zaśmiecać forum, ale punkt ten sam się o nie prosi (moda proszę o cierpliwość i wyrozumiałość) ;)

post-13509-13685171682783_thumb.jpgpost-13509-13685171683526_thumb.jpgpost-13509-13685171684177_thumb.jpgpost-13509-13685171684842_thumb.jpgpost-13509-13685171685484_thumb.jpg

Opis problemu- Od niedawnai coś niedobrego dzieje się z roślinami w moim akwarium, domyślam się, że większa dawka Easy Carbo spowodowała, że w zbiorniku zabrakło "składników odżywczych". Liście żółkną i odpadają, np. wąkrotka, rosła jak szalona, jak i pozostałe rośliny, a teraz stoi w miejscu i żółknie, nowych listków mało, a i jakby w miejscu stały, Ludwigą (przycięta, puszcza nowe liście, ale te już są z dziurkami, liście kryptocoryn też mają przebarwienia, jedynie bocopa na razie nie wykazuje jakichś niepokojących objawów. Wcześniej co tydzień wyciągałem nadmiar roślin "garściami", a teraz zmiana o 180 stopni. Forum studiuje od dawna, naczytałem się, że może to chloroza, nie wiem, a tym bardziej, jak sytuacji zaradzić i co robić.

Ubogie podłoże (wzbogać je chociaż kulkami gliniano-torfowymi), Nawożenie: węgiel, potas, żelazo i mikro . JBL Ferropol- Does not contain phosphates and nitrates. Czyli jasno brakuje Ci makro.

wąkrotka, rosła jak szalona, jak i pozostałe rośliny, a teraz stoi w miejscu

Wybrały z wody co mogły dlatego rosły jak szalone. Rośliny jak stopują wzrost i się zatrzymają, zaczynają obumierać. Pierwsza obumiera ich wierzchnia warstwa (niewidzialna dla oka). Do wody zostaje uwolnony DOC i powierzchnia roślin staje się siedliskiem glonów.

Musisz zacząć podawać azot i fosfor.

Ale ile tego i jak przydały by się testy na : NO3, PO4 i Fe (to te najważniejsze dla roślin).

A dla uzupełnienia wiedzy przeczytaj artykuły, które są w podpisie Łorena, one mniej więcej nakreślą Ci co potrzebują roślinki do dobrego wzrostu, bez glonów.

Rozumiem, zaopatrzę się w poniedziałek w powyższe testy, nigdy nie robiłem testów, jakie kupić? (konkretne firmy) Czytałem, że kropelkowe lepsze, cena też lepsza, no i chyba zakupie pozostałe nawozy z serii Easy Life (potas i azot). A zapomniałem wspomnieć, że pałeczki do roślin akwariowych daje do gruntu, niedawno je ponownie wkładałem. To nic na razie nie robić? Np. dolać potasu, bo tylko go mam, wiem, że to głupie gadanie, bo jakby wróżenie z fusów nie mając testów. Jutro zrobię standardową podmiankę. Mam nadzieję, że późniejsza kuracja pomoże, bo widzę, że z testami + nawozy, to nietania zabawa (wiem, że takie to hobby, bo trochę już w to "zainwestowałem").

Testy obojętnie jakie aby kropelkowe (nie kupuj NO3 zoolka - jest mało czytelny). Co do nawozów poczytaj o solach KNO3, MgSO4, KH2PO4, K2SO4. I mikro z intermagu wzbogacane żelazem. Wyjdzie Cię taniej jak kupowanie gotowych nawozów ze znaczkiem firmowym a w sumie w środku jest to samo Tylko Ty będziesz wiedział ile i czego Twój nawóz zawiera.

Witam raz jeszcze!

Rozumiem, że nawożenie solami jest tańsze, ale czy zrobię źle jak zaopatrzę się w Easy Life Fosfo i Easy Life Nitro? Było by to rozwiązanie wygodniejsze na pewno na początek, tylko czy będzie kłopot z ustalaniem dawki nawożenia, czy nie i będziemy postępowali jak z solami? Jutro mam zamiar wybrać się na zakupy i zgłoszę się z parametrami wody i prośbą o dalszą pomoc. Teraz proszę tylko o info, czy ten zakup nie będzie zły.

Pozdrawiam!

No cóż - wybór linii Easy life jest wyborem dobrym - tym lepszym ze kosztuje jakieś 20 razy więcej niż rozrobione sole :) Nawożenie linią E.L jest oczywiście do policzenia na kalkulatorze zulixa i będziesz w miarę dokładnie wiedział ile i czego podajesz do akwarium. Będzie to dokładnie tak samo jakbyś rozrobił KNO3 i KH2PO4 w wodzie demineralizowanej . Ale jeśli wolisz wydać dużo więcej to w sumie dlaczego nie? Właściciele sklepów też w końcu muszą z czegoś żyć :D

Witam serdecznie!

Zaopatrzyłem się dzisiaj w testy JBLa na NO3 i PO4 oraz Sery na Fe.

Wyniki testów są następujące:

-Fe 0 mg/l

-Po4 0 mg/l

-NO3 5mg/l

Czytałem instrukcję kilka razy i test zrobiłem dobrze, kolory też raczej rozróżniam, więc czy moje wyniki są możliwe do uzyskania, (zeero) czy jakiś błąd się wkradł?

Z nawozów nigdzie nie mieli z serii Easy Life Fosfo i Nitro, zakupiłem jedynie Ferro+ firmy Aqua Art, nie wiem czy dobrze. A więc z nawozów mam: Easy Carbo, K+ Aqua Art, Ferro+ Aqua Art, Ferropol JBLa. I co tu można zrobić teraz? Easy Life zamówię przez neta, ale zanim przyjdzie trochę czasu minie. Podać Ferro+, albo Ferropol? Odstawić na jakiś czas Easy Carbo? Obawiam się, czy nie będzie po tym nitek, bo kilka razy dolałem Ferropol i były nitki, może to przypadkowa zbieżność.

Dziękuję za rady!

Czytałem instrukcję kilka razy i test zrobiłem dobrze, kolory też raczej rozróżniam, więc czy moje wyniki są możliwe do uzyskania, (zeero) czy jakiś błąd się wkradł?

Błąd pomiaru jest na pewno - bo to testy amatorskie ale dla potrzeb akwarystyki zupełnie wystarczające. Zerowy poziom PO4 to bardzo często występujący problem - braki fosforu uniemożliwiają pobieranie azotu i to jest główna przyczyna niepowodzeń w akwarium

Podać Ferro+, albo Ferropol? Odstawić na jakiś czas Easy Carbo? Obawiam się, czy nie będzie po tym nitek, bo kilka razy dolałem Ferropol i były nitki, może to przypadkowa zbieżność.

W akwarium nie ma przypadków - stosowanie nawozów mikro bez zapewnienia nawożenia makro zawsze skutkuje glonami. Odstawienie carbo to zły pomysł. Do czasu zaopatrzenia roślin w podstawowe pierwiastki makro azot, fosfor, potas, magnez podawanie mikro nie ma sensu - skutek bedzie j/w

zakupiłem jedynie Ferro+ firmy Aqua Art, nie wiem czy dobrze.

Masz do tego jeszcze Potas z aqua-artu - no i pomimo że zapłaciłeś za te nawozy sporą sumę to nie będziesz widział ile czego do wody lejesz , a tak na prawdę wszystko sprowadza się do tego żeby wiedzieć...więc zakup moim zdaniem zupełnie bez sensu.Będziesz musiał zdać się na producenta tych nawozów i ... liczyć na szczęście że dawki zaproponowane na opakowaniu będą odpowiednie do Twojego zbiornika - prawdopodobieństwo jest niewielkie , powiedziałbym nawet żadne..ale nic innego nie pozostaje.

Zakupiłem przez neta: Easy Life Fosfo, Easy Life Nitro i Easy Life Ferro. Od razu miałem tak zrobić, tu przynajmniej wiadomo, co i ile będę wlewał, wiem, że sole są tańsze, ale cała seria dla niedużego zbiornika, wychodzi 100zł na rok, to chyba nie tak dużo. Tylko czytałem, że w sklep.roslinyakwariowe.pl długo czeka się na wysyłkę i boję się, że nie będzie co zbierać, bo coraz gorzej jest. Jakoś początkowy entuzjazm zaczyna ze mnie ulatywać, ale mam nadzieje, że jeszcze wyjdę (tzn. moje akwarium) na prostą.

Witam!

Jutro dojdzie do mnie przesyłka z serią Easy Life, a konkretnie Fofso, Nitro i Ferro (nie spodziewałem się, że tak szybko).

A teraz proszę już z góry o pomoc w dawkowaniu, jak zacząć?

Na etykietach wyczytamy:

- Easy Life Fosfo: 10ml na 100l podnosi poziom PO4 o 0,5ppm,

- Easy Life Nitro: 10ml na 100l podnosi poziom NO3 o 10ppm i K o 6,5ppm,

- Easy Life Ferro: 10 ml na 100l tygodniowo lub 2ml/100l codziennie - podnosi zawartość żelaza o 0,5 ppm, czyli 0,5mg/l

Przez pierwsze tygodnie zalecamy stosowanie 1/3 dawki.

Przypomnę jeszcze o poniedziałkowych wynikach moich testów:

-Fe 0 mg/l

-Po4 0 mg/l

-NO3 5mg/l

Może znacie tą stronę (kalkulator) http://calc.petalphile.com/

Proszę o wskazówki, z góry dziękuję!

Tu masz trochę bardziej po polsku http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=6445 W zakładce podstawowe wpisujesz ilości nawozów i odczytujesz jaki będziesz miał poziom w akwarium. Nawożenie powinieneś zaczynać spokojnie od pełnych dawek nawozowych - nic się nie będzie działo - rośliny mają duże braki i sądzę że po podaniu trzech dawek testy wykażą podobny poziom do obecnego - wszystko zostanie wchłonięte i to w bardzo szybkim czasie.

Dziękuję za odpowiedź, kalkulator Zulixa już mam, znalazłem go jakiś czas temu.

Czyli rozumiem, że wszystkie 3 nawozy (fosfor, azot, żelazo) mogę podawać jednocześnie, czy na zmianę?

Do jakiej wartości mg/l mam dążyć? Wiem, że stosunek azotu do fosforu ma wynosić 10:1.

Czyli azot 10 mg/l, fosfor 1 mg/l, a żelazo 0,4 mg/l, dobrze?

Śmiało mogę podawać nawozy przez kilka dni, potem oczywiście testy, a jak osiągnę zadowalające mnie wyniki, to potem 2-3 razy tygodniowo podaję odpowiednie dawki? Mam spodziewać się na początku ataku glonów, czy raczej nie?

Czyli azot 10 mg/l, fosfor 1 mg/l, a żelazo 0,4 mg/l, dobrze?

całkiem dobrze

Śmiało mogę podawać nawozy przez kilka dni, potem oczywiście testy, a jak osiągnę zadowalające mnie wyniki, to potem 2-3 razy tygodniowo podaję odpowiednie dawki?

Najlepsze efekty w nawożeniu uzyskuje się stosując dawki dzienne - codzienne i tego należy się trzymać. Jak osiągniesz zadowalające wyniki to utrzymujesz stosowany poziom nawożenia i to wszystko.

Czy można spodziewać sie glonów ? Można - bywa różnie ale to problemy przejściowe. Na to należy się nastawić i nie oczekiwać ze po kilku dniach nawożenia nasze akwarium będzie jak z konkursu IAPLC - nie będzie :) Na to trzeba czasu - długiego czasu.

Witam ponownie!

Wczoraj dolałem do akwarium:

- 5ml Easy Life Fosfo,

- 1,5 ml Easy Life Nitro,

- 1 ml Easy Life Ferro.

Dzisiaj z kolei:

- 2ml Easy Life Fosfo,

- 1 ml Easy Life Ferro.

Wyniki dzisiejszych testów:

- Fe 0,15mg/l,

- KO4 0,4 mg/l

- NO3 5 mg/l

Mam może dziwne pytanie: nie wiem, czy dobrze posługuje się kalkulatorem, Zulixa, bo załóżmy, że już osiągnąłem np. poziom KO4 1mg/l, to później dolewam tyle ml nawozu dziennie, by w tygodniowa dawka była w przedziałach podanych w kalkulatorze, tu akurat 0,5-2,5, dobrze to rozumiem? A skąd wiadomo z jaką "prędkością" rośliny korzystają z tych zasobów, pewnie są jakieś różnice. Sorki, za głupie pytania...

Kalkulator podaje dawki dzienne takie aby tygodniowo uzyskać założony poziom . Oczywiście nikt nie wie ile rośliny pobiorą - dlatego w pierwszym okresie co tydzień przed podmianą należy wykonać testy i wprowadzać korekty - jeśli poziom jakiegoś pierwiastka jest za niski podnosimy dawkowanie jeśli zdecydowanie za wysoki obniżamy.

Witam!

W niedzielę była podmiana wody, a w poniedziałek testy pokazały:

Fe 0,2mg/l

PO4 0,07mg/l

NO3 10mg/l

Dziś mija tydzień nawożenia, wczoraj zauważyłem pył na szybach i małe "nibynitki", widoczne na zdjęciu.

Nie wiem co się dzieje w dalszym ciągu, roślinki rosną, ale starsze liście są nieciekawe, żabienica puszcza nowe liście, a stare mają straszne przebarwienia (zdjęcie), tak wcześniej nie było, podobnie dzieje się z niektórymi liśćmi kryptokoryny, a luwiga mimo iż rośnie, to gubi liście.

post-13509-13685171933124_thumb.jpg