Jump to content

Dodatkowe oświetlenie - jakie świetlówki?

Radziasss
 Share

Recommended Posts

Chciałem prosić o poradę w doborze świetlówek. Akwarium ma 240l i standardowe oświetlenie 2x30W (2x Osram 840). Chcę jednak dokupić jeszcze 2x39W i zasadzić nieco bardziej ambitne roślinki (teraz mam moczarkę, żabienice, anubiasy, kryptokorynę). Oświetlenie będzie 0,57 W/L, co daje większe pole do popisu. Nie chcę kupować świetlówek typowo roślinnych (patrz: drogich). Chcę jednak, żeby chociaż w pewien sposób wspomogły one wzrost roślin. Myślałem o Sylvania 865 + Sylvania 830 (przez niektórych określaną jako "roślinna"). Co o tym myślicie? Może macie jakieś lepsze pomysły?

Dodam jeszcze, że leję mikro i daję kulki. Jest też bimbrownia.

Dzięki za podpowiedzi, zdecydowałem się dorzucić trochę i kupiłem zestaw z Sylvania Grolux + Sylvania 865. A jak będę wymieniał stare świetlówki, to zamiast 840 wezmę przynajmniej jedną 865 (może obie?), ale o tym jeszcze będę miał czas pomyśleć.

Dosyć sprawnie nawet udało mi się wszystko zamontować, nowe oświetlenie rzuciło dosłownie i w przenośni nowe światło na moje akwarium, a teraz będę oczekiwał błyskawicznego wzrostu roślin :) albo glonów...