Skocz do zawartości

czego im brakuje - zdjęcia


Rekomendowane odpowiedzi

Miałem restart zbiornika-200L (2 tygodnie temu,spowodowany awarią , niestety nie miałem innej wody niż kranówka)

Światło

- AQUASTAR T5 39W(temperatura barwowa: 10.000K,strumień świetlny: 1960lm)-odbłyśniki

- GRO-LUX T5 39W. (strumień świetlny ok. 800 lm)-odbłyśniki

-SUN-GLO T8 30W(-temperatura barwowa: 4.200K, natężenie oświetlenia: 160lx)-odbłyśniki

-AQUA-GLOT8 30W(-temperatura barwowa: 18.000K,natężenie oświetlenia: 90lx)-odbłyśniki

co daje 0.69W/1L

Nawozy raz potas (firmy PlantaActiv- dodałem z zalewaną wodą ,zalecaną dawkę producenta)

Co2 razem ze światłem ,wyłączane na noc .

brak "bomblowania" roślin

Parametry wody

NO3 – 20

NO2 – 3(muszę sprawdzić innym testem-rybki zachowują się normalnie,mają apetyt itd.)

GH – 17

KH – między 10 a 15 (na teście JBL-a 4/6)

PH – 7.5 (na teście JBL-a 6.5/6.8)

Parametry badane testem „5in1” firmy Tropical

Podłoże 8L ziemi ogrodowej przysypanej grysem bazaltowym

Jak w temacie czego brakuje moim roślinom , przed restartem miły piękne barwy ,rosły i "bomblowały" ,ogólny marny stan roślin i brak przyrostu,małe"karłowate"liście.

Liście roślin są blade i pokryte zielonymi kropkami,niektóre mają dziury,brązowe plamki,liście roślin marne i małe.

Jeśli można to prosiłbym o podanie co mam podawać ,jakie ilości(gr rozpuszczone w wodzie),ilości ml roztworu i co ile(raz na dzień/tydzień)-akwarium 200L

Dodam że w posiadam -symfonia złota,k2so4,kno3,kh2po4,Sole i mikrovity-MgSO4 *7H2O, mikroelementy-PlantaActiv i makroelementy-PlantaActiv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. żelazo

2 i 3 to są okrzemki masz świeży zbiornik, nie martw się znikną same z czasem.

 

poza tym masz jakieś dziwne pH... u mnie kranówka ma 7, a po 3 dniach w akwarium spadło do 6,8. Co to za testy są? Ja bym pH obniżył tym bardziej, że masz ryby z S.A więc 6,5 to powinien być Twój priorytet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz na okrzemki zaopatrzeć się np w otoski, nie jestem pewien czy krewetki amano też by nie wszamały tego.

Mam 4 kosiarki i około 10 krewetek w tygodniu mają dojechać zamówione otosiki

Proszę o powrót do tematu , dyskusja zjeżdża w złą stronę , nie chcę dyskutować o rybkach i Ph tylko o tym czego brakuje moim roślinom . POMOCY!!! :)

Ps."Kirysek" nie bierz tego do siebie :) ale chciałbym się dowiedzieć jaki preparat mam dodać żeby mi roślinki nie padły .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalecane jest po restarcie akwarium nawozić rośliny jedynie potasem, u Ciebie nie wiem, czy ma sens w ogóle nawożenie, skoro rośliny są na ziemi ogrodowej - być może rośliny muszą odchorować nagłą zmianę warunków, w jakich przyszło im rosnąć. W każdym razie dziury wskazują na brak potasu, a blady kolor na brak żelaza. Wyczytałam, że nadmiar żelaza może zablokować pobieranie potasu i vice versa. Może je przenawoziłeś?

P.S.: przepraszam za nieco chaotyczną wypowiedź. Piszę, co pomyślę w danej chwili ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kirysek - podejrzewam że miałeś rację z tym żelazem,przeczytaj co zrobiłem i może podpowiesz mi co robić dalej,oczywiście chętnie posłucham/poczytam rady innych forumowiczów.

Rośliny zaczęły bomblować!!!

Opiszę co zrobiłem

Najpierw dodałem do akwarium żelazo ,dawka-zgodnie z zaleceniami producenta(tygodniowa),po jakichś 30 min. dodałem potas też zalecaną (na tydzień) dawkę producenta.

Nic się nie działo ,przeleciał prawie cały dzień.

O godzinie 19.00 zrobiłem badanie wody i wyszło NO2 - 3 i tu mnie trochę ruszyło, sprawdziłem kranówkę i wyszło NO2 - 0(zero) , odlałem 40% wody i dolałem (dodałem uzdatniacza,nie mam dostępu do RO i nie miałem odstanej) kranówkę wzbogaconą o roztwór k2so4 (na końcu opiszę jak go zrobiłem) ,po zalaniu akwarium do pełna ,dolałem znowu zalecaną przez producenta (tygodniową) dawkę żelaza.

Po 10-30 min. rośliny zaczęły bomblować - zobaczymy co będzie jutro :)

Opis zrobionego przeze mnie roztworu k2so4:

100gr czystego k2so4 rozpuściłem w 1L wody , do akwarium wlałem 20ml roztworu,dodam że moje akwarium ma 200L ,czyli przypadł 1ml na 10L wody

Teraz się zastanawiam ile dodawać roztworu k2so4 w dziennych dawkach i czy tak samo postępować z żelazem , chyba trzeba będzie poeksperymentować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chcę cię martwić ale rośliny nie bąblują od nawożenia tak znienacka, po prostu wlałeś świeżą wodę, mocno natlenioną, do jutra ci to zniknie. to taka sama sytuacja jak przy świeżym zbiorniku tuż po zalaniu.

Hmmm... , zobaczymy jutro , tylko zastanawia mnie jedno co ma wspólnego dobrze natleniona woda z wytwarzaniem przez rośliny tlenu ? , przecież do produkcji tlenu potrzebują CO2 - no ale to już inny temat chyba.

Pojutrze opiszę jak wygląda sprawa z bomblowaniem i jaki jest stan roślin.

Jeszcze jedno ,jak podajecie CO2 , 12/24 , 24/24 , czy napowietrzacie razem z podawaniem CO2-z tego co napisał Kirysek wychodziłoby na to że byłyby podobne lub nawet takie same skutki jak dolanie świeżej "mocno natlenionej" wody.

Pytam o CO2 ponieważ mam wahania - nocą wzrasta mi Ph

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm mi się wydaje żebyś "włączał" CO2 wtedy kiedy masz włączone światło bo fotosynteza zachodzi (najlepsza) przy świetle i wtedy jak doładujesz je CO2 to ładnie powinne rosnąć.

Roślina zabiera CO2 a oddaje O2.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm mi się wydaje żebyś "włączał" CO2 wtedy kiedy masz włączone światło bo fotosynteza zachodzi (najlepsza) przy świetle i wtedy jak doładujesz je CO2 to ładnie powinne rosnąć.

Roślina zabiera CO2 a oddaje O2.

 

Pozdrawiam

No tak , ale co poradzisz na wzrastające Ph z 6.8 na 7.5 - to prawie o 1 stopień , poeksperymentuję trochę z tym co2 włączonym na noc , zobaczę jak będzie wyglądało Ph nad ranem .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś rano (godz.10.00,światło zapalone o 8.30) rośliny bomblują ,może nie z taką intensywnością co po dodaniu świeżej wody ale zawsze to coś,dodałem jeszcze 4ml wcześniej opisanego roztworu k2so4,obserwację prowadzę dalej , zobaczę co się będzie działo :)

Dodam jeszcze że tak jak wcześniej pisałem włączyłem CO2 24/24 ,niestety przed tym zmniejszyłem dawkę podawanego gazu i nie zmniejszyło mi PH , jeśli dziś się do wieczora nie zmniejszy to podam większą i zobaczę czy uda mi się utrzymać PH na stałym poziomie(okolice 7PH) podając CO2 24/24

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz może szyszki olchy? one zbijają pH i zostaw je na dnie gdzieś :)

Właśnie przyjechałem z lasu , mam szyszki olchy ,wrzucę 10 na 200L poczekam parę dni i zobaczę czy dorzucać więcej.

Jak ktoś ma gotowy przepis ile wrzucać na 10L i ile spadnie Ph to bardzo bym prosił :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie na moje światło :

 

- AQUASTAR T5 39W(temperatura barwowa: 10.000K,strumień świetlny: 1960lm)-odbłyśniki

- GRO-LUX T5 39W. (strumień świetlny ok. 800 lm)-odbłyśniki

-SUN-GLO T8 30W(-temperatura barwowa: 4.200K, natężenie oświetlenia: 160lx,strumień świetlny: 2200lm)-odbłyśniki

-"standardowa"T8 30W(firma polamp -temperatura barwowa: 6500K,strumień świetlny-chyba 2100lm)-odbłyśniki

Teraz jest 35.3lm/L i 0.69W/L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...