Skocz do zawartości

Co obowiązkowo do akwa


Rekomendowane odpowiedzi

Co do restartu z opisu wynika ze wszystko ok. Czy dołożyć światła - raczej nie jeśli nie ma stabilnego nawożenia CO2 (bimbrownia nie jest stabilna). Nawożenie - tak jak napisał kubas. jeśli już kupiłeś tą mieszankę to w sumie lepszy rydz niż nic - ale uzyskanie poprawnych efektów jeśli się uda - to będzie przypadek - prawdopodobieństwo utrafienia w nawożenie przy pomocy gotowych mieszanek makro jest bardzo małe - szczególnie w fazie startu akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam,to znowu ja. Sytuacja wygląda tak, że po kiepskich wynikach z moim akwarium zakupiłem testy NO3 i PO4 i załamałem się. Zaczne od opisu sytuacji. Stosuję 2 świetlówki te o których pisałem wcześniej czyli 24W i 15W działają 10 godz, stosuję też bimbrownie CO2. Ryby to 3ramirezy,3 teczanki filigranowe i 2 otosy oraz 2ampularie 2 neritiny i 3amano. Karmię płatkami tropicala małymi porcjami i tabletkami JBL. Tydzień temu zainstalowałem nowy filtr mini kani 80, do dziś pracował z nim eheim pickup2010 ale właśnie go odłączyłem bo uznałem, że nowy już się ,,zgrał ze środowiskie,,(1 pytanie czy słusznie czy jeszcze z tydzień powinny rezem popracować?). Nawoże codziennie po zgaszeniu światła gotową mieszanką soli mikro 1,8ml i makro 1,5ml (http://allegro.pl/nawoz-aqua-makro-mikr ... 60431.html sporządzone według zaleceń). Pojawiły się problemy bo roślinki rosną kiepsko(cryptocoryna dobrze) i pojawiły się glony i widoczne na zdjęciu zanieczyszczenia od frontu. Wodę wymieniam co tydzień około 30% a dziś zrobiłem te 2 testy Zoolek przed wymianą wody i o zgrozo wyszło: PO4 ok. 2mg i NO3 ok 60mg, akwarium ma 60l jak pisałem we wcześniejszych postach. Sytuacja widoczna jest na słabej jakości zdjęciach. Proszę o dużą pomoc bo już od dawna nie potrafię rozwiązać tych problemów, czytanie artykułów Łorena itd nie wpływa na mnie oświecająco. Zależy mi, żeby rośliny zaczeły ładnie rosnąć. Jak w mojej sytuacji dobrać nawożenie i oświetlenie, co zmiejszyć co zwiekszyć itd.

Podmnieniłem 30% wody, po godzinie zrobiłem testy i wyszło PO4 1mg a NO3 ok. 15mg.

 

post-15467-13685172364098_thumb.jpg

post-15467-13685172364575_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żadne mieszanki nie dają nam możliwości obniżania lub podwyższania poziomu jednego pierwiastka bez podniesienia lub obniżenia innych które występują w składzie takiej mieszanki.

Którego słowa z wyżej wymienionych nie rozumiesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy moje problemy wynikają tylko z nieodpowiedniego nawożenia?

Zapewne w głównej mierze tak.

Po prostu nie wiem na jakiej podstawie miałbym określić, że tej soli daje więcej a tej mniej.

Na podstawie testów wody. NO3 powinno być 10 razy więcej niż PO4.

A żeby móc manewrować tymi pierwiastkami to musisz podawać każdy z osobna a nie wszystko na raz tak, jak to robisz w tym momencie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1Ok a mam kupić każdy mikro i makro z osobna czy już rozrobione/zmieszane mikro i osobno azot, potas, fosfor?

2Jeśli już będe miał te sole to mam po prostu dodawać dawke nawozu i uwzględniać karmienie ryb a wtedy robić test i aż do skutku manewrować dawkami nawozu aż stosunek NO3 do PO4 będzie właściwy?

3czy w mojej sytuacji zostawić tylko świetlówkę 24W o której pisałem we wcześniejszych postach oraz czy zrezygnować z bimbrowni?

4 co robić do czasu aż nie przyjdą pocztą te sole? czy nawozić mniej lub wcale, nie wiem wyłączyć światło?

 

5I jeszcze jedna moja wątpliwość, przez kolejne dni będę robił testy i jeśli wyjdą za duże wartości fosforanów i azotanów to znaczy, że muszę pozbyć się części rybek albo mniej je karmić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Możesz kupić mikro plus z intermagu, do tego chelat żelaza i w solach azot, fosfor, potas i magnez możesz wziąć.

2. Z grubsza tak, roztwory nawozów należy wyliczyć kalkulatorem np. zulixa.

3. 24W wystarczy raczej, nie rezygnować z bimbrownii.

4. Możesz dawać trochę mniejszą dawkę.

5. Za duża ilość pokarmu i ryb mają wpływ na wysokie stężenia tych pierwiastków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro spodziawam się przesyłki z solami. I teraz mam kilka wątpliwości jak zacząć stosować nawozy. Postanowiłem dopupić jeszcze moczarkę do kąta z lewej strony akwa.

Czytając artykuły Łorena wiem jakie mają być dawki:

Potas 10-20mg/l, stosunek K:N 2:1

Magnez 15-30mg/l

Azot 5-20mg/l

Fasfor 1-2mg/l, stosunek N:P 10:1

Żelazo 0,4-0,8mg/l

Rozumiem, że mam sporządzić roztwory oddzielnie soli przy pomocy kalulatora i zacząć od tych mniejszych dawek.

Wcześniejsze posty miały podpowiedzi dla mnie

1,,ograniczyć światło, dosadzić roślin i podawać potas + jakiś nawóz np. symfonia złota z dodatkowych żelazem,,

2 i Łoren pisał ,,dozowanie niewielkich ilości potasu i śladowo mikro,,

I teraz z testów wiem jakie mam wartości fosforu i azotu, ale troche pogubiłem się co do potasu, żelaza i mikro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czy dodawać żelazo do symfonii złotej to nie wiem, ponieważ nigdy z tego nawozu nie korzystałem.

Zaopatrz się w testy na żelazo to będziesz wiedział - żelaza powinno być około 0.5 mg/l.

 

Nawozy wykonujesz na podstawie kalkulatora, a następnie po pewnym czasie np. tygodniu, ewentualnie korygujesz dawkę nawozów na podstawie testów KROPELKOWYCH tak, aby były zachowane stosunki, o których pisałeś.

Testów na potas nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...