Skocz do zawartości

Co obowiązkowo do akwa


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Pierwszy raz na forum. Mam akwarium 60l i chciałbym się dowiedzieć jakie urządzenia filtracyjne potrzebuję, żeby akwa pracowało wzorowo. Czytam o filtrach zewnętrznych, jakichs lampach uv na zieloną wodę i filtry osmotyczne (odwróconej osmozy RO). Teraz mam nie ciekawą a jak tanim kosztem zrobić coś profesionalniej? Dzięki za pomoc.

 

 

Regulamin 6.1. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Filtr wewnętrzny napowietrza i filtruje do tak małego akwarium wystarczy np. http://allegro.pl/filtr-pat-mini-10-120 ... 49403.html

-grzałka z termostatem np. http://allegro.pl/grzalka-akwarystyczna ... 10149.html

-termometr

-światło to masz w pokrywie akwarium chyba??

Lapa UV zabija glony w akwarium ale to chyba za małe akwarium.

Filtr odwróconej osmozy to drogie urządzenie i potrzebne do pielęgnacji bardzo wymagających ryb np paletek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w akwarium filtr Eheim Pick-up 160, ale woda i tak jest dość brudna po 3 dniach po podmianie 30%_co tydzień. Mam jakieś problemy i nawet rośliny nie chcą rosnąć, nie wiem czy to wina wody? Czy powinienem zrobić jakieś testy wody? Obsada niby nie jest duża 8 neonow (ew. zlikwiduję), 2 ramirezy, 2 glonojady(chcę je wywalić), 3 teczanki filigranowe(chcę mieć 5). Naświetlam 10 godz. dziennie ale pojawiły się glony mimo, że nie ma dostępu swiatło słoneczne. Świetlówka taka standardowa ale montowałem 2 świetlowkę, która nic nie dawała bo roślinki zamierały. Te które widać to męczą się z pół roku. Zalezy mi żeby to akwa dobrze funkcjonowało a przede wszystkim rośliny rosły. Proszę o pomoc. Poniżej zdjęcia.

 

 

Edit

 

 

Dołączona grafika

 

 

 

Regulamin 6.1 i 6.2 Poprawiłem link do zdjęcia. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Filtr wewnętrzny napowietrza i filtruje do tak małego akwarium wystarczy np. http://allegro.pl/filtr-pat-mini-10-120 ... 49403.html

-grzałka z termostatem np. http://allegro.pl/grzalka-akwarystyczna ... 10149.html

-termometr

-światło to masz w pokrywie akwarium chyba??

Lapa UV zabija glony w akwarium ale to chyba za małe akwarium.

Filtr odwróconej osmozy to drogie urządzenie i potrzebne do pielęgnacji bardzo wymagających ryb np paletek

:roll:

 

Nie wciskaj mu kitów, nie powiedział że nie ma pieniędzy na dobry sprzęt, spytał co trzeba kupić._JEgo Eheim jest kroć lepszy od patmini._Najlepiej jak kupisz kubełek albo kaskadę._Proponuję albo FZN2 lub Mini Kani 80.

 

Grzałka?_Napewno nie to chińskie g**no,widzę że masz aquaela już-jest dobra.

 

Filtr odwróconej osmozy to wcale nie takie drogie urządzenie, i wcale nie służy do pielęgnacji bardzo wymagających ryb._Pracuje on na zasadzie zmieniania parametrów wody, jeżeli masz w normie to nie musisz tego mieć._Parametry jakie powinieneś mieć to zależy jakie chcesz mieć ryby._Dla tych co masz najlepiej żeby PH nie przekraczało 7,2._Zrób testy PH,GH,KH<-- to są najważniejsze, jak Cię stać teraz to kup inne np.No3._Zawsze się przyda.

 

Podaj jakie masz świetlówki.

 

Jednak myślę że rośliny to wina podłoża i nawożenia-nie nawozisz niczym, baniak postawiony na bodajże manado-jałowe podłoże-Przydał by się substrat pod niego._Albo co najmniej kulki gliniano torfowe pod korzeń.

 

Oświetlenie-jakbyś miał 2x15W 6500K i 8500K najlepiej(philips 865 i grolux).

 

 

Jak mówisz to cały czas na wydechu? Spacje. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testów nie robiłem nigdy a czy nadają się takie uniwersalne typu 6in1?

Roślinki to u mnie są tak, że jak wsadze to ze 2 tyg sie trzymają a potem starsze liście zamierają i roślinka intensywnie wytwarza młode ale się nie rozwijają. Podłoże miało coś nawozu(2 warstwy podłoże i to na dole nie było jałowe) na początku miałem nie nawozić przez pół roku ale roślinki zamarły a potem wsadziłem nowe plus nawożenie w płynie tropical wg wskazówek i dokładnie to samo. Świetlówki mam dość dobrze dobrane PHILIPS Aquarelle TL-D 10000K a druga PHILIPS MASTER TL5 865 6500K. Przez pół roku stosowałem ale jak roślinki ,,wegetowały,, to zostawiłem tylko 15W.

 

 

Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze powiem, że pierwsze rośliny które zaczynają zamierać to moczarki itp bardzo łatwe i szybkorosnące a one nagle zaczynają gubić liście i kaplica.

 

 

Edit:

 

 

Jestem z Garwolina.

 

 

Masz +1 na zachętę poczytania regulaminu. Pisownia, brak edycji postów, spam. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ja tu mogę napisać...Nie powinno się szukać nie wiadomo jakich przyczyn niepowodzeń , zastanawiać się nad zakupem urządzeń typu filtr RO , lampa UV które nie będą wykorzystane lub będą w stopniu znikomym. Szkoda na to kasy - przynajmniej na tym etapie zgłębiania wiedzy akwarystycznej. Podstawa w poprawnym prowadzeniu akwarium roślinnego to wiedza - taka bardzo podstawowa zawarta jest w dwóch artykułach które znajdziesz w moim podpisie. Na dzień dzisiejszy nie pocieszę Cię zbytnio bo do poprawy jest dużo..nawet trochę więcej. Ale nie jest to także sytuacja patowa - z całą pewnością da się tu zrobić akwarium z roślinami. Po przeczytaniu tych dwóch artykułów przystąpimy do działania . Na razie wstaw dokładny opis tego co masz w akwarium według schematu - każda informacja ma znaczenie !

1.Kiedy akwarium zostało zalane (data)-

2.Litraż i wymiary akwarium -

3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L)-

4.Jak długo świecisz (ile godzin)-

5.Podłoże - dokładny opis lub nazwa handlowa

6.Filtracja -

7.Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.) -

8.Ozdoby (jakie)-

9.Rośliny (ile,jakie)-

10.Ryby - obsada (jw.)-

11.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?)-

12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? )-

13.CO2 (czy jest,jak dystrybuowane?)-

14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz NO3, PO4 , KH, GH, , Ph ,Fe -

15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik ?

16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem ciekawe artykuły. Odpowiadam:

1. 20 czerwca 2012

2. 60l wymiary wysokość 34cm, szerokość 25cm, długość 60cm, akwarium profilowane

3. 15W PHILIPS Aquarelle TL-D 10000K a druga 24WPHILIPS MASTER TL5 865 6500K, wychodzi 0,65 na litraż akwarium

4. Teraz 10,5godz. czas był stopniowo zwiększany od założenia zbiornika

5. Podłoże dolna warstwa JBL AquaBasis plus, wierzch IBL Manado

6. Eheim Pick Up 160 (2010)

7. Zbiornil ogólny, ale z raczej większą niż mniejszą ilością roślin. Roślinki mało wymagające

8. Teraz 2 wydrążone kokosy, ale chętnie zrezygnuje

9. Teraz są 3 rośliny widoczne na zdjęciu, sory ale nie potrafie ich nazwać

10. Para Ramiez, 8 neonków, 3 tęczanki filigranowe, 2 małe zbrojniki. Docelowo para ramirez, 7 tęczanek, 4 otoski

11. Woda podmiana regularnie co tydzień, 30% wody, woda prosto z kranu

12. Podaje tylko Tropical Ferro-Aktiv według sposobu użycia

13. nie ma

14. nie robiłem testów wody

15. nie nic takiego nie miało miejsca

16. Karmione 2 razy dziennie, czasem 3 TetraMin Granules i zwykły pokarm wysokopropteinowy Tropical w płatkach. Pokarm jest zjadany, dbam żeby nic nie zostawało, na czas karmienia wyłączam filtr i pokarm unosi się na wodzie.

 

Proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak co2 za duże światło ,przy takim oświetleniu potrzebne co2 i nawozy .Proponuje albo podpiąć bimbrownie lub butle albo ograniczyć oświetlenie ,dosadzić roślin i podawać potas + jakiś nawóz np symfonia złota z dodatkowym żelazem i cierpliwość ,czekać nie kombinować za wiele i obserwować .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to tak - ponieważ światła masz dużo więc rośliny prowadzą intensywną fotosyntezę - w związku z tym ich zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest także duże. zacytuję tu siebie żeby nie pisać sto razy tego samego :

Czego potrzebują rośliny do prawidłowego wzrostu ?

Kilu podstawowych składników wśród których wymienię najważniejsze których rośliny potrzebują najwięcej :

Rośliny zużywają największe ilości dwutlenku węgla (CO2) a właściwie węgla w postaci kwasu węglowego który powstaje w reakcji CO2 + H2O . Stąd nosi on czasem nazwę „supermakro”. Przy braku zaopatrzenia roślin w węgiel ,intensywne nawożenie nie ma sensu i przyczynia się wyłącznie do kłopotów z glonami.

Pierwiastki „makro”, wg kolejności zapotrzebowania : azot (N), potas (K), wapń (Ca), magnez (Mg), fosfor (P), siarka (S).

Wynika z tego , że z „makro” należy dostarczać roślinom azot, potas, magnez, fosfor, węgiel.

Twoje problemy wynikają z tego że właściwie nie dostarczasz roślinom żadnych z wyżej wymienionych pierwiastków - dostarczane są one jedynie z podmianami wody w ilościach jakie występują naturalnie w wodzie - w warunkach sztucznej hodowli roślin to trochę za mało.

Rozwiązania są dwa jak już wspomniano wcześniej - albo zmniejszenie oświetlenia i dozowanie niewielkich ilości potasu i śladowo mikro albo prawidłowe nawożenie akwarium + CO2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy stosowaniu tylko świetlówki 15W w pokrywie efekty z roślinami były takie same, stosowałem wtedy nawóz Tropicala do roślin wg opakowaniai nie poradziły sobie, mimo że było ich kilka, nie zdachły ale wegetowały .1 Czy nawożenie obejdzie się bez badania parametrów wody? Czy stosować do tych najmniej wymagających roślin nawóz wciskany w podłoże czy w płynie? 3 Czy może to być nawóz narazie nie sporządzany przeze mnie tylko kupiony w sklepie akwarystycznym nawóz wieloskładnikowy do roślin? 4 czy stosować taką ilość jak na opakowaniu czy więcej/mniej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza podstawowa sprawa - wszystkie odpowiedzi na postawione teraz pytania znajdziesz w dwóch artykułach które ponoć czytałeś.

Z nawożeniem roślin w akwarium to nie jest tak że kupujemy roślinę , kupujemy nawóz (nawet nie wiemy jaki) sadzimy roślinę wlewamy wodę wlewamy nawóz i roślina nam pięknie rośnie. Nawożenie nie jest aż tak proste , ale nie jest też jakąś rzeczą mega-skomplikowaną. Rośliny potrzebują zasadniczo azotu, fosforu, potasu, magnezu i węgla do prawidłowego wzrostu - cały problem w tym żeby ustalić ile i czego należy podać . O zależnościach wszystkich tych pierwiastków pisałem w art. o nawożeniu -

możliwość dowolnego komponowania składu i ilości podawanych do akwarium a także korygowania ilości pojedynczych składników – żadne mieszanki nie dają nam możliwości obniżania lub podwyższania poziomu jednego pierwiastka bez podniesienia lub obniżenia innych które występują w składzie takiej mieszanki.

ale to czytałeś to już wiesz. Dlatego własnie nie należy nawozić mieszankami nawozowymi. Tak więc mogą to być nawozy kupione w sklepie ale żadne mieszanki ani też linia PG aqua artu - tu nie wiadomo czego ile jest w składzie nawozu. Polecam natomiast linię Easy Life Możesz kupić zestaw E.L http://sklep.roslinyakwariowe.pl/nawoze ... -5811.html np taki do tego dokupić jeszcze potassium i wydasz ok 200 zł lub można zakupić sole za 20 zł i nawozić przez rok z równie dobrym skutkiem - wybór oczywiście zostawiam dla Ciebie.

Bez testów się nie obejdzie NO3 i PO4 są absolutnym minimum następne potrzebne to KH i Ph

Z powodu braku instalacji CO2 przy tej ilości światła - nawożenie jakimikolwiek nawozami = glony. Brak nawożenia rówznież = glony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłoże masz ok ,posadz więcej roślin zmniejsz oświetlenie do tego 24W, podawaj ten nawóz http://allegro.pl/symfonia-zlota-50g-k2so4-25g-5g-fe13-promocja-i2738223656.htmlraz na tydzień po podmianie wody i czekaj efekt nie pojawi się od razu ,może będzie trzeba tydzień lub 2-4 zależy jak się to wszystko zacznie rozwijać .Ja obecnie na 112 l leje 60 ml potasu + 30 ml symfoni+żelazo i wszystko ładnie zasuwa .Spróbuj z łatwymi i tanimi nawozami ,złapiesz doświadczenia to się wtedy przesiądziesz na coś innego ,a i warto pomyśleć o innym filtrze bo ten zajmuje dużo miejsca w akwarium ,może jakiś kubeł lub kaskada będzie lepsza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie gdybym zostawił te 2 świetlówki( 15W PHILIPS Aquarelle TL-D 10000K a druga 24WPHILIPS MASTER TL5 865 6500K, wychodzi 0,65 na litraż akwarium) i przy stosowaniu odpowiednio makro i mikroelementów stosował Aqua Art Planta Gainer - CARBO CO2 w płynie ? Zdecydowałem, że roślin jednak troche będzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Słuchajcie chciałem się dowiedzieć czy dobrze postępuję, jestem po 3 dniach od restartu akwarium. Akwarium 60 litrów jak pisałem we wcześniejszych postach. Nie zrobiłem żadnych testów parametrów wody. Zastosowałem ziemię uniwersalną przysypane podłożem, które miałem wcześniej czyli manado jałowe. Świetlówka została 24WPHILIPS MASTER TL5 865 6500K, świecę przez 10 godzin. Ryby to 3 ramirezy i 3 tęczanki filigranowe. Nawozy gotowe http://allegro.pl/nawoz-aqua-makro-mikr ... 16803.html podawane według dawki na opakowaniu. Podłączyłem samoróbke bimbrownie, chodzi przez całą dobę. Rośliny to 1x Alternanthera colorata 1xCryptocoryna Tropica 2x Żabienica Bartha 1xmech jawajski i jeszcze 2, których nie rozpoznaje. Generalnie rośliny są jeszcze małe i wydaje się niewiele w zbiorniku. Chciałbym się dowiedzieć czy moge spodziewać się pozytywnych efektów, jakie błędy popełniłem itd. I czy przy bimbrowaniu i nawożeniu dołożyć drugą świetlówkę jaką mam czyli 15W PHILIPS Aquarelle TL-D 10000K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ramirezy trzyma się w parach.

 

Gotowe mieszanki soli nie są dobre, ponieważ nie wiesz ile czego dajesz do akwarium, jak i również nie masz możliwości skorygować ilości któregoś z pierwiastków, gdy się okaże, że są złe proporcje.

 

Dodatkowo nie wiem czy na tęczanki nie jest za małe akwarium + trzyma się je w stadach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...