Skocz do zawartości

[96l] ogólne


tomeksup
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam panowie. Chciałbym poddać ocenie moje akwarium, a tym samym moją wiedzę akwarystyczną.

 

Oświetlenie: 2x18W T8 OSRAM +1x 18W Philips 6500K daylight, 0,56W/l

Filtr: JBL e901

Grzałka: 50W

Temperatura: 24,5 st. C

czas oświetlenia: 11h

godziny oświetlenia 9:00-20:00

Parametry wody:

no3 - 0 - brak podmiany od 3tyg.

gh -11

kh - 11

ph - nie wiem zoolek wariuje, dodaje raz na jakiś czas liści dębu.

 

Obsada:

-4x neon inessa

-2x kirysek pstry

-5x zbrojników niebieskich

-4x brzanka sumatrzańska

-2x danio pręgowany

-2x danio lamparci

-ślimak ampularia

-18x krewetek

 

rośliny: (może ktoś rozpozna więcej?)

-anubias lancelata

-echinodora scaber

-lemna minor

-cabomba caroliniana

 

konstrukcja podłoża:

-ziemia o ph 6-7 o miąższości od 2-5cm

-siatka styropianowa o oczkach 1,5mm

-piasek przesiany z atestem czystości chemicznej przesiany, wypłukany, wyżarzany w 105 st. C przez 24h,

-żwir o ziarnach ok. 10mm z obi

 

pokarm:

-pokarm płatkowany

-granulat dla krewetek

-ochotka

sposób karmienia: 7 dni w tyg zróżnicowanie

 

chemia:

easy carbo - 2ml dzień

pokon - 2 ml/tydzień - odstawiłem

easy life profito - zacznę

 

 

 

zdjęcia:

Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijam kwestie zupy rybnej i łączenia ze sobą ryb, które nie powinny mieszkać w jednym zbiorniku.

 

Ślimak, tzw. Ampularia je "resztki" kostki ochotki. Jak widać za dużo jej podajesz, skoro taka ilość jej zostaje.

Ochotka jest najmniej zdrowym pokarmem, a dla takiego ślimaczka to niezła męczarnia by to przetrawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złośliwości nigdy za wiele. Nie zmuszam ich do jedzenia tego.

 

 

Zrobiłem nową pokrywę i dałem 3x18W tzn, 2x18W Osram 827 i 1x18W philips daylight. Zastanawiam się jak zabezpieczyć oświetlenie przed wodą ? Myślę, że jeśli zrobię cyrkulację powietrza to woda nie będzie skraplać się na jarzeniówkach.

 

29.10.2012 Dziś wrzuciłem im granulki dedykowane dla krewetek i ochotkę, zdecydowanie wolą ochotkę.

31.10.2012 Pierwsza dawka POKONU 2ml.

1.11.2012 Kolejna dawka 4ml. Teraz odczekam 6 dni. Będę prowadzić obserwacje. Na razie brak zmian u ryb.

1.11.2012 Z nudów zmierzyłem no3 i ze zdumieniem sera pokazał 25-50. Podmieniam wodę 11l z 96, czyli 11,46%. Ponownie zbadam no3. Przy okazji zassałem sporo krewetek :(. No to przegiąłem z dawką pokonu. No3 pokazuje po podmianie ok.25 ml/l. Ryby zachowują się normalnie.

2.11.2012 Podmieniłem kolejne 22%. No3 10mg/l, tak zostawiam. Tylko teraz wypłukałem nawozy z akwarium, ciekawe ile mam wlać ich.

07.11.12 Podaję 0,4ml i 1,6ml easy life profito i easy carbo. Easy life profito w ilości 0,4ml (1/3 dawki producenta) przez 1 tydzień.

08.11.12 Dziś posadziłem scindapsus ZOBACZ CO TO JEST

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kilka aktualnych fotek:

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

 

Parametry wody i obsada bez zmian. Chociaż gdzieś mi znika no3 aż do zera. Uzupełniam Pokonem sztucznie do 10mg/l.

 

Daje 1,6mg easy carbo, 0,4 easy life profito (docelowo 1,5ml), pokon 1ml. To dawki dzienne. Po rozpoczęciu dawkowania pokonem i profito wszystko poszło do góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz zamiaru zmieniać obsady? Po pierwsze kiryski są stadne, 2 to nie stado. Neony też są stadne i najlepiej czują się w dużej grupie. 4? Zdecydowanie za mało. 4 razy brzanka, pomijając fakt, że musi być ich więcej, mogą zjadać krewetki lub dokuczać innym rybom bo będzie im się po prostu nudzić po pewnym czasie. 2 danio pręgowane, pomijając kwestie, że zdecydowanie za mało, to zdecydowanie nie te warunki. Danio wolą zimną wodę i zdecydowanie więcej miejsca do pływania, to samo tyczy się lamparcich. W takim zbiorniku zdecydowanie lepsze jest jedno stado (neony albo brzanki). O ilości zbrojników nie wspomnę, góra 2 mogą być w takim akwarium. Jedynie krewetek jest tu dobrze. Cała obsada jest pomyłką. Co do zdjęć, to nie wiem czy to efekt słabej jakości zdjęcia, czy sytuacja w akwarium ale woda wydaje się być zielona, jakby od glonów. A rośliny są za duże na pierwszy plan, lepiej byłoby je popchnąć na tył, żeby odsunęły trochę przodu, bo tak to nic nie widać. W sumie nawet nie wiem co widać, gdzie one są posadzone jak się dobrze przyjrzę, przydałoby się je przyciąć, albo jakoś sensownie poukładać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, jak wyżej. Rybki stadne lubię mieć też trochę przestrzeni. Roślinki tak trochę przypadkowo (jak wszystko).

Oświetlenie 2 x 18W (2700K) + 1 x 18W (6500K). Moim zdaniem albo 3x6500/3x6800 lub mieszane 4000K + 6500K + 10000K.

P.s. Przy takim oświetleniu może szaleć balans bieli aparatu to i woda może wydać się zielona. ;)

Kole w oczy brak tła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do obsady zgadzam się. Brzanki nawet nie tykają innych ryb i krewetek. Są zainteresowane sobą. Z obsadą pójdę w kierunku neonów, lecz nie będę wyrzucać moich rybek ani zwiększać ich ilości.

 

Co do roślin, to posadziłem je kiedyś i sobie same rosną. Daję trochę nawozów. Nie grzebię w akwarium co tydzień żeby chwalić się nowym wystrojem jak większość ludzi. Ryby potrzebują spokoju. Rośliny na pewno poprzycinam.

 

Do wody dodaje liści dębu i czasem sałaty, która zabarwia wodę na zielono. W trakcie robienia zdjęć nie było sałaty. Woda ma zabarwienie brązowe (delikatne). Zielony to pewnie złudzenie wywołane przez mój aparat.

 

Krytyka i rady mile widziane.

 

przemo-lukas wyjaśnił ładnie kolor zielony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Sól kno3 - 7,42g uzupełnione do 200ml wodą destylowaną. Wlewam najpierw dzienną dawkę makro (tygodniowa dawka makro daje efekt 10mg/l no3). A później wlewam tygodniową dawkę no3 z tego drugiego pojemnika. Po takim zabiegu mam 25mg/l wg testu sery. Po 3 dniach spada do zera. Rośliny jakoś słabo rosną. Dziś zbadam no3. Jeśli będzie niskie to zbadam po4. Jeśli Po4 zejdzie poniżej 1,8mg/l to znaczy, że wchłanianie po4 blokuje brak no3 w akwarium.

 

 

Kiedyś eksperymentowałem z pokonem to efekt był lepszy i widoczny w krótkim czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie twierdzą, że mam mało roślin w akwarium. Zatem carbo powinienem dawkować jak dla akwarii średni zarośniętych. Czekam aż po4 spadnie bo mam ponad 1,8mg/l. Sprawdzam no3 co 3 dni i dodaje dawki od razu.

 

Jak rozrobione sole się skończą, to robię każde osobno. Będę mógł swobodnie operować dawką.

 

Pomimo nawożenia rośliny rosną wolno.

 

Poza tym punktowe glony. Wyczytałem z postu Łorena, że to mogą być przedawkowane mikro (stosuje wg zaleceń producenta).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Aktualizacja 08.01.2013

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

Nadal eksperymentuje z nawozami, zwalczam krasnorosty - znalazłem przyczynę.

 

Ponadto szukam pomysłu na aranżacje - delikatne zmiany w akwarium. Denerwują mnie ciągle wypływające rośliny z podłoża, zwłaszcza moczarka i rogatek.

 

Przygotowuję się do montażu co2 z samoróbki a później z butli.

 

Proszę o komentarze.

 

Edit:

 

Zrobiłem testy:

JBL Ph 3-10 wyszło 7

Zoolek Ph 6-8 wyszło 7,6

Zoolek Ph 4,5 -9 wyszło 7,5

 

Two GH 20

KH 16

Zoolek NO3 poza skalą

Sera NO3 0-10

Po4 >1,8

 

Wnioski:

-Nie potrzebnie dawkowałem Mg, skutkiem czego jest wysoka Two. W kranie mam ok. 12-14. Przestaje podawać.

-NO3 - znowu problem ze znikającym no3. W tej chwili dawkuje 30mg/l/tydzień. Znika. Wymagany dalszy monitoring tego parametru. Teraz pytanie: skoro no3 znika tak szybko, to czy potas także ?

-wrzucam liście dębu aby obniżyć Ph

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Szkoda tych kirysków, takie poczciwe ryby a męczysz je trzymając parkę. To są bardzo towarzyskie ryby i na pewno brakuje im towarzyszy.

 

Co do aranżacji, to może nie jest jakoś specjalnie efektowna, ale rybom, szczególnie neonom na pewno odpowiada.

 

Co do faktu, że rośliny kiepsko rosną, to przede wszystkim wina zarośniętej powierzchni i odcięcia niższych roślin od światła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...