Skocz do zawartości

[72l] Oświetlenie LED 6000k


Ciagnik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, właśnie zmieniłem oświetlenie w moim akwarium 72l. Zastosowałem żarówki LED 4,5 W 6000k 280Lm, których jest 12 szt. Wyliczając 12x4,5W wychodzi 54W co daje 0,75W/l, słyszałem, że LED'y liczy się inaczej. Czy to prawda ??

Bo jeśli jest to prawda to powinienem policzyć 12x4,5W=54W*2=108W co daje 1,5W/l.

Na jeden litr wypada 280Lm*12=3360Lm/72=46,6Lm/l a wyczytałem, że wystarczy od 20 do 30 Lm/l.

 

Mylę się czy dobrze wszystko wyliczyłem ?

 

I co nikt nie zabierze głosu ???

 

 

P.S. Jest godz. 15:00 27.10.2012 i moje roślinki właśnie zaczęły bąbelkować :D Ależ radocha :piwo:

 

P.S. 2 - Właśnie dokonałem przycinki roślinek, i zbadałem parametry wody. Załączam plik w Exel'u w którym wpisuję wyniki testów dzięki czemu mam możliwość śledzenia zmiany parametrów na przestrzeni tygodnia. Może się komuś przyda. :komputer:

 

http://82881.file4u.pl/download/3347921 ... e4u.pl.ods

 

Teraz powinno działać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż widzę, że forumowicze nie mają doświadczenia w oświetleniu LED'owym. Napiszę zatem moje własne spostrzeżenia, otóż jasność w akwarium się zwiększyła z wyliczeń jakie dokonałem w poprzednim poście wychodzi, że moc oświetlenia powinna być wystarczająca zarówno w W/L jak również Lm/L. Potwierdzam to w pełnej rozciągłości tematu, roślinki wystrzeliły w górę, rosną jak szalone a do tego zaczęły bąbelkować. Podaję nawozy własnej roboty wyliczone z kalkulatora, a rozpuściłem KNO3 i KH2PO4 razem i MgSO4X7H2O oddzielnie. Podaję po 5ml każdego roztworu dziennie i przy podmianie podwójną dawkę. Czekam jeszcze na mikro. Podaję CO2 z butli 650ml poprzez dyfuzor.

 

Jak na razie wszystko wygląda pięknie, roślinki chyba szczęśliwe, udało mi się podnieść NO3 do 10.

 

Zastanawiam się czy dołożyć jakąś żaróweczkę o cieplejszej barwie. Co Wy na to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzę - LEDy jak najbardziej nadają się do zbiorników roślinnych. Jednak najbardziej wydajne są diody 1W - przy maksymalnej mocy dają 120 lumen - Ja mam 35sz 1Wx120 lumen = 4200 lumen. U Ciebie wychodzi 54W i 3360 lumen. Jednak taki kalkulacje są bardzo przypuszczalne ponieważ w wodzie różnie rozchodzi się światło, światło z LED-ów bez dobrej soczewki przy zbiorniku 50cm wysokości dociera do dna w jakiś 30-50%, a przy zastosowaniu soczewek nawet do 80% więc warto w nie zainwestować. Przy mocnym oświetleniu LEDowym wymagane jest jednak nawożenie CO2 inaczej bardzo szybko pojawią się glony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie tu oszczędność.

Oszczędności nie widać na pierwszy rzut oka, ale jarzeniówki po ok 6-8 miesiącach powinno się wymienić bo tracą na jasności i to sporo. Ledy wystarczają na 5 lat.

przelicznik: T8 - 18W - po ok 23zł/szt x3 daje 69zł i wymiana dwa razy w roku - przez 5 lat daje 690zł (nie licząc że mogą się poprzepalać)

LED - nie wiem jak w przypadki Kolegi ale diody 1W kupowałem po 6zł x 35szt = 210zł i przez 5 lat mam spokój.

 

Dodatkowo u mnie jest 4200 lumen (35W), a T8 (18Wx2szt) daje 2040 lumen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja eksperymentuje z moją pokrywą, którą zrobiłem. Jest to prototyp. W przyszłości mam zamiar go udoskonalić i wykonać kilka dla znajomych. Koszt materiałów (sklejka powlekana, przycięcie i śruby), to 10zł. Panel świetlny z obudową 60zł.

A co do oświetlenia i wzrostu roślin. Te wszystkie co2 i oświetlenia kojarzą mi się karmieniem koksami kulturysty w celu szybkich wyników.

 

Gdzie jest granica między wzrostem roślin i naturalnością procesów w akwarium (akwarium ma być z założenia naturalne) a "koksowaniem" ryb i roślin ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie wkleję później, natomiast co do LED to oczywiście masz rację co do 1W. Niestety u mnie ciężko z kupnem więc zdecydowałem się na zakup gotowych żarników z soczewkami. Dwie z tych żarówek są inne mianowicie posiadają jedną diodę tutaj link http://www.kobi.com.pl/pl/478,482,888/0 ... -gu10.html natomiast pozostałe to http://www.kobi.com.pl/pl/478,482,941/0 ... -5050.html

 

Można oczywiście kupić mocniejsze, które są w specyfikacji tych żarników. Mnie natomiast wystarczają te które mam co najważniejsze po wymianie na LED'y spadła mi temperatura w akwarium z 25,5 C do 23,5 C.

 

Także reasumując w tym momencie mam:

 

2x3,5W=7W i 210Lmx2=420Lm

11x4,5W=49,5W i 280Lmx11=3080Lm

 

Czyli wychodzi 0,78W/L oraz 48,61Lm/L

 

Moim zdaniem przewagą równomiernego rozmieszczenia żarników w pokrywie jest to, że cała przestrzeń akwarium jest równomiernie oświetlona. U mnie w tej chwili nie ma stref ciemnych, całość jest pięknie doświetlona. Zrobię zdjęcia to sami zobaczycie.

 

Oczywiście oszczędności w poborze prądu nie ma ale w efekcie końcowym wydaje mi się, że lepiej jest oświetlone akwarium. Jak ujął to kolega oszczędność jest w dłuższej perspektywie czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie jest granica między wzrostem roślin i naturalnością procesów w akwarium (akwarium ma być z założenia naturalne) a "koksowaniem" ryb i roślin ?

Też jestem takiego zdania, może wynika to z mojej niewiedzy - Dawkowanie CO2 jest wg. tylko dla akwariów roślinnych (bez zwierząt), jeśli ktoś chce aby ładnie mu rosły rośliny to zakłada akwa Low-tech z ziemią ogrodową i patrzy jak mu wszystko naturalnie rośnie. Jednak większość osób stosuje teraz CO2 w celu znacznego przyspieszenia wzrostu roślin tylko po to aby je później opchnąć na znanym serwisie aukcyjnym. Tylko później co się z nimi dzieje? Kupi osoba, która ku uciesze oka posadzi taką roślinę w swoim akwarium, a ona po tygodniu czy miesiącu walczy o życie, marnieje lub obumiera - dlaczego? Bo ktoś przystosował ją do szybkiego wzrostu, a tu nagle brak substancji odżywczych w takich ilościach...

Niedługo będę robił restart w zbiorniku i całkowicie nastawię się na naturalne odwzorowanie warunków i procesów biologiczno-chemicznych (Low-Tech).

Do tego przedstawiam prawdziwą kalkulację oświetlenia Lumen/litr - Wat/litr (można to gdzieś podpiąć bo bardzo dużo osób się o to pyta)

Przykładowo dla porównania użyję oświetlenia w standardowych pokrywach przy akwa 112l czyli 2xT8 18W

Dwie świetlówki w akwa 112l mają 36W (2040 lumen) co daje nam 32W na 100l i 0,32W/1l - świetlówka w przeliczeniu lumen/Wat daje 56,6lm/1W przeliczając lumeny na litr wychodzi 18lm/1l.

Aby było tyle samo Wat jak w przypadku T8 zastosuję 32 diody 1W:

Dioda 32 szt diod 1W (3840 lumen) czyli 0.32W/1litr dioda w przeliczeniu lumen/Wat ma 120lm/W przeliczając to na litry wychodzi 38,4lm/1l

Wynika z tego że oświetlenie LEDowe jest 2,1 razy bardziej wydajne niż standardowe świetlówki T8 18W.

Jednak to się tyczy tylko diod 1W które dają 120 lumen, dla innych diod należało by robić inne kalkulacje.

 

W moim przypadku - akwa 262l użyłem 35 diod 1W czyli 4200lumen - przeliczając na litry otrzymujemy 16,5lumen/litr

Aby otrzymać taki rezultat przy świetlówkach T8 18W należało by zamontować - 4 sztuki czyli 72W.

72W, a 35W to jest wielka różnica w przypadku oszczędzania energii, do tego świetlówki należało by często wymieniać.

 

W dobrze oświetlonym akwa (wg. większości akwarystów) powinno być 1W/l - Czyli w akwa 100l oświetlenie 100W, w przypadku oświetlenia LED wystarczyło by 47,6W. czyli 47szt diod 1W - przybliżony koszt 180zł + zasilacz 60zł, natomiast przybliżony koszt świetlówek 120zł.

 

A tutaj dowód że to się dużo bardziej opłaca:

Jak bym chciał uzyskać stosunek 1W/1l (świetlówka) czyli 0,47W/1l (LED) w moim akwarium 262l to musiałbym założyć 123szt LEDów 1W co dawało by 14760 lumenów. - Tutaj jest wysoki koszt - 123szt x 2,7zł = 332zł + zasilacz 150W ok. 150zł łącznie 482zł. jednak w porównaniu do żarówek T8: 14szt (252W) x 23zł = 322zł czyli 10zł mniej niż LEDy. Natomiast oszczędzamy energię 130W miesięcznie, oraz nie mamy żadnych innych kosztów (wymiana okresowa świetlówek).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że wreszcie ktoś jest pionierem w badaniu LED w praktyce. Trudno znaleźć fachowców w tej dziedzinie.

Mam kilka drobnych uwag.

1) W akwarium 112 l zamontowane 36W to mało. Ja mam na zasadzie low tech ( z ziemią) i miałem 2x18T 2700 i to było malutko. Dałem dodatkowo 1x18W philips 6000K. Różnica w barwach ryb i jasności kolosalna. Wreszcie brzanki są czarne a nie szare, a neony świecą!

2)Koszty: Wydałeś 240zł (180+60), a jeszcze nie masz pokrywy do tego. Faktycznie zwraca się to w użytkowaniu (wymiana diod)

 

Podsumowując jest to dość drogie ale opłacalne ze względu na rachunki. Ponadto przy tym samej ilości W można zwiększyć ilość lumenów. Chociaż 32W/100l to mało ale jak się domyślam ilość W nie jest wyznacznikiem jakości oświetlenia. Liczy się barwa i ilość lm.

 

Ps. Chciałbym mieć taki bałagan.

 

Ponadto w Polsce nie ma profesjonalnej firmy wykonującej oświetlenia na zamówienie w rozsądnej cenie. Czas wypełnić tę lukę na rynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypowiem się i ja choć pojęcie mam o tym blade :) Kiedyś , ze dwa czy trzy lata temu też bardzo mocno interesowałem się oświetleniem diodowym ze względu na oszczędności poboru energii. Dość długo wertowałem rożne rodzaje i sposoby oświetlenia akwarium i moje wnioski są takie :

Można prawidłowo oświetlić akwarium diodami ale ma to sens tylko wtedy kiedy stosujemy diody mocy o wydajności powyżej 160lu/w w innym przypadku - tak jak opisane wcześniej o wydajności 120lu/w nie są żadną rewelacją - tą samą wydajność otrzymujemy z żarnika HQI który jest tańszy , z lepiej dopracowana temperaturą barwową i porównywalny jeśli chodzi o trwałość a sam strumień światła jest na tyle skupiony że z łatwością doświetla dno zbiornika.

Sama technologia oświetlenia diodowego to z całą pewnością przyszłość i to chyba nieodległa - na dzień dzisiejszy jednak różnice w cenie zakupu nie zostaną tak szybko zrekompensowane oszczędnościami w zużyciu energii - jeśli nawet tak, to będzie to długi czas..4-5 lat - wiec moim zdaniem warto się zastanowić czy jest sens ? Oczywiście chwała wszystkim którzy eksperymentują - to dzięki nim są szanse na zastosowanie czegoś nowego w akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciągnik, widze że znasz się na LED'ach. Ja tyle o ile. A co sądzisz o takim rozwiązaniu. 2-3 szt Modułu LED 10W? Widziałeś jak to świeci? Pomijam fakt, że potrzebny jest radiator, czy 2-3 sztuki takich modułów sprawdziły by sie?

http://allegro.pl/dioda-led-modul-o-moc ... 71671.html

 

Tak się właśnie ostatnio zastanawiałem nad tym. Wykonac pokrywę to małe piwo. Układ chłodzenia będzie jedynie lekkim problemem. Radiatory pod zamknięta obudowa trzeba będzie dodatkowo wychłodzić, zapewne wentylatorem. Pewnie układ z wentylatorem do chłodzenia podczas lata zda egzamin. Zostaje kwestia wysokości obudowy. Radiatory mogą być za wysokie na "standardową" wysokość, trzeba by połączyć je w jeden układ jakimiś kanałami cieplnymi. Jak byś to widział?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciągnik, widze że znasz się na LED'ach. Ja tyle o ile. A co sądzisz o takim rozwiązaniu. 2-3 szt Modułu LED 10W? Widziałeś jak to świeci? Pomijam fakt, że potrzebny jest radiator, czy 2-3 sztuki takich modułów sprawdziły by sie?

http://allegro.pl/dioda-led-modul-o-moc ... 71671.html

 

Tak się właśnie ostatnio zastanawiałem nad tym. Wykonac pokrywę to małe piwo. Układ chłodzenia będzie jedynie lekkim problemem. Radiatory pod zamknięta obudowa trzeba będzie dodatkowo wychłodzić, zapewne wentylatorem. Pewnie układ z wentylatorem do chłodzenia podczas lata zda egzamin. Zostaje kwestia wysokości obudowy. Radiatory mogą być za wysokie na "standardową" wysokość, trzeba by połączyć je w jeden układ jakimiś kanałami cieplnymi. Jak byś to widział?

Znalazłem bardzo dobry sklep z LED'ami szkoda, że dopiero teraz bo sam bym skorzystał. Masz tam wszystko co potrzebne do zrobienia zarąbistego oświetlenia do akwarium. LED'y od 1W do nawet 50W, do tego gotowe radiatory i możliwość zmontowania reflektora w technologii "zrób to sam" tutaj masz link

 

http://terabit.pl/dioda-modu-mocy-900lm ... 3883a49da4

 

to jest akurat 10W dioda z mocą 800-900 Lm więc naprawdę dobra. Cena też przystępna :D Od razu mówię, nie jestem w żaden sposób związany z tym sklepem i nie robię im żadnej reklamy. Po prostu znalazłem szukając LED'ów wysokiej mocy.

 

Sam osobiście widziałem gotowe reflektory ( jak zwykłe halogeny 500W ) za około 250 zeta z LED'em o mocy 20W. Świecił bardzo dobrze spokojnie zastępując zwykły 500W halogen. Tutaj złożysz taki za około 50 zeta. Jak będę wymieniał w przyszłości akwarium na większe na pewno zastosuję LED'y dużej mocy. Oprócz dużo niższego zużycia prądu oferują bardzo dobry współczynnik Lm/W. Poczytaj sobie są dokładne specyfikacje każdego LED'a.

 

Przepraszam, że dopiero teraz ale nie miałem wczoraj netu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o mocy 0,5 w/l

O mocy LEDów 0,5W/L (1) czy o mocy odpowiadającej oświetleniu świetlówkowego 0,5W (2). Bo normalnie to pomiarze światła używa się oznaczeń - lux, lumen czy candel.

Jeśli chcesz dać 0,5W/l samych ledów (1) to musisz kupić 90szt led 1W (10800 lumenów), jeśli Ledy miały by odpowiadać oświetleniu świetlówkowemu (2) to musisz osiągnąć pułap 28lumen/1litr czyli 42 szt diod 1W (5040 lumenów)

Dioda 1W kosztuje średnio od 2,2 do 5zł w zależności od różnych parametrów - do tego musisz kupić zasilacz - 60 lub 120W

 

Przykładowo: 42x2,5=105zł + zasilacz 12V ok 70zł

Diody proponuję je dać na płytkach - radiatorach potrójnych (ok 2,50szt) - wtedy można je połączyć szeregowo i podłączyć pod zasilacz 12V - 14sztx2,5 = 35zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...