Jump to content

Agresywna brzanka sumatrzańska.

skowy
 Share

Recommended Posts

Witam, piszę ponieważ mam problem z brzanką sumatrzańską, jest bardzo agresywna i atakuje wszystkie ryby w akwarium. Posiadam niewielkie akwarium ale mam sporo rybek: 1 welonkę, 1 meczyka, 3 mirrorki i 5 brzanek sumatrzańskich. Od jakiegoś czasu jedna z tych właśnie brzanek stała się bardzo agresywna i podgryza welonkę oraz mocno poturbowała inną brzankę(jest wyblakła, ma poobgryzane płetwy i ogólnie mam wrażenie że długo już nie pociągnie:( ). Dzisiaj wyjąłem na chwilę z akwarium tą poszkodowaną rybę by zobaczyć czy atakuje także inne brzanki i okazało się że tak. Obawiam się że mimo iż to ryby stadne to ta jedna w niedługim czasie wykończy wszystkie inne. Co zrobić żeby ta brzanka przestała atakować pozostałe? Znajomy akwarysta poradził mi by dokupić więcej tych brzanek (były 3) ale to na nie wiele się zdało...

/Pisownia. Mekto

1. Welon - Min. Standard 98l, woli chłodniejszą wodę.

2. Mieczyk - Min. Standard 98l.

3. Mirror? - Chodzi o te Bystrzyki?

4. Brzanka sumatrzańska - Min. Akwarium o wymiarach 70x30x30.

Mało tego każda twoja ryba jest z innego kontynentu.

PS. Brzanki i Bystrzyki to stadne ryby.

No to nie ma co się dziwić...

Brzanka sumatrzańska jest gatunkiem stadnym. W stadzie ew. agresja dominujących osobników jest rozłożona na wiele ryb, dzięki czemu nie kończy się to tragicznie, jak w Twoim przypadku.

Odrębnym tematem jest to, że ryby, które posiadasz nie powinny być ze sobą, bo:

1. Względnym minimum dla każdego z w/w gatunków to 80x35 akwarium (np standard 112L)

2. Te gatunki nie mogą być mieszkać ze sobą, dlaczego?

- Welon jest rybką preferującą niższą temperaturę niż pozostałe

- Każdy z tych gatunków preferuje inne parametry wody

3. Zapewne w pokrywie masz żarówkę, co przy 25cm wysokości akwarium wali rybom tak światłem po oczach, że stres i agresja jest czymś normalnym.

Ale z tego co mówisz to powinienem już wcześniej mieć jakieś problemy z tymi rybami a one są od prawie roku w podobnym składzie (ostatnio dokupiłem te bystrzyki) i nic nie było z nimi nie tak.

Ryba dorasta. To, że przez miesiąc, dwa, sześć, dwanaście nic się nie dzieje, to nie znaczy, że później będzie podobnie...

• 1 month later...

nie jestem zbyt doświadczony w temacie akwarystyki, ale wiem że brzanki to są straszne cholerniki ;), byłem w posiadaniu stadka i nie wierz w to co piszą, jak chcesz brzanki hodować, to skup się tylko na brzankach, obgryzą wszystko, suma atakowały, glonojady obrywały, nawet małe neonki jak miałem towarzyskie, posiadałem brzanki mszyste ale to to samo cholerstwo, je można hodować tylko w dużym stadzie tak by agresja rozłożyła się między wielu osobników, generalnie fajna ryba i dużo się dzieje w akwarium z tymi rybami, sympatyczne rybki ale tylko w swoim stadzie ;)

Pisownia!

Dla tego napisałem że stawiam pierwsze kroki, akwarium w sumie takie dostałem i z czasem wymieniłem obsadę, na szczęście nie czekałem aż padną wszystkie ryby na nerwicę ;) ps. człowiek nie rodzi się z wiedzą o pasji ..., z czasem ją nabywa o ile to faktycznie pasja.