Jump to content

Filtry kubełkowe

penteleq
 Share

Recommended Posts

Witam,

Mam akwarium 112L i chciałbym wymienić swój filtr na inny, zewnętrzny, aby zwiększyć powierzchnię wkładów filtracyjnych.

Ale potrzebuję pomocy. Budżet do 200 zł i zastanawiam się nad:

- HANZA HW-302

- AQUAEL MidiKani 800

- JBL e900

Macie jakieś opinie / wyrobione zdanie na temat tych filtrów?

Nie chcę kupić czegoś a później znów wymieniać. Ale jeżeli hw-302 mi wystarczy to nie będę kupował jbla, chyba, że korzyści są naprawdę zauważalne.

Dobra kupiłem JBL Cristal Profi e900, ale możecie mi pomóc ułożyć wkłady?

Co zastosować jako prefiltr na samym dole, żeby ceramika się nie zapychała?

Licząc od dołu: gąbka, ceramika, ceramika, JBL combibloc.

Niektórzy piszą o włókninie? Chodzi o watę polipropylenową? Mogę ją wsadzić w któryś koszyk z gąbką (gąbki mają wycięte koła w środku które mogę usunąć i wsadzić dowolne coś)

I jak to jest z tą ceramiką? Przecież to filtr biologiczny to dlaczego ma być na "pierwszy" odstrzał w filtracji? Czy brudy mechaniczne się tam nie osadzą? Gąbki nie powinny być pierwsze?

I Jeszcze jedna kwestia: Chciałbym wyciągnąć stary filtr aby było już jak najbardziej finalnie. Mogę ceramikę ze starego filtra i gąbki upchać do JBLa? Czy spowoduje to zachwianie równowagi którą wytworzyłem (chociaż jak wtajemniczeni widzieli, to mało wiele ma wspólnego z równowagą:)) Pewnie najlepiej byłoby zostawić 2 filtry, ale jednak chciałbym ten stary wyciągnąć.

• Administrator

Ceramika się nie zapcha ;)

Od dołu:

ceramika

gąbka

włóknina lub wełna perlonowa

Czyszcząc filtr, wymieniasz górny wkład, środkowy tylko płuczesz. Ceramiki nie ruszasz.

Jak mnie pamięć nie myli, to jbl mają prefiltry. Czy już jestem po prostu śpiący i coś mi się popiepszyło?

Edit:

ceramikę przesyp bez płukania jej. Zostaw od razu jeden filtr w akwa. Nic się nie stanie. Bakterie masz w wodzie i w podłożu. Starczy ich. Nie rób tylko podmianki wody pierwsze 2-3 tyg. I tyle.

Ahaed a czy czasmi nie pierwsza gąbka i wtedy ceramika?

Po to, żeby ceramika była mniej narażona na zanieczyszczenia co przedłuży jej "żywotność".

A gąbka zbierze te największe syfy.

Po gąbce dał bym włókninę lub watę perlonową i dopiero na to ceramikę. Dlatego gdyż zabrudzona wata (włóknina) jest mocniej zasysana i bardziej przytyka wlot wody do wirnika. Co skutkuje drastycznym spadem przepływu.

W sytuacji gdy włóknina jest na samej górze otwierając kubełek mamy ją brudną nie na całej powierzchni, tylko wyraźnie zabrudzone kółko(odpływ do wirnika).

Dzięki takiemu ustawieniu (od dołu gąbka, wata, ceramika) nie pamiętam kiedy otwierałem kubełek, żeby go wyczyścić. Przepływ się nie zmniejszył (na pewno się zmniejszył ale jak dla mnie w niewidocznym stopniu), w akwarium nie widzę żadnych pływających zanieczyszczeń.

Witaj w jbl po otwarciu kubła -dwie zewnętrzne gąbki ponacinane w "drabinkę" spełniają rolę prefiltra to po nich woda z baniaka dostaje się na dno kubła .Gąbka która znajduje się między nimi to gąbka przez którą woda wydostaje się do baniaka ,i to pod nią wkładałem watę ,żeby nie została wciągnięta w wirnik .Wkłady układałem w ten sposób że najpierw od dołu gąbki ,a ostatni koszyk to był wkład ceramiczny ,czyli po otwarciu kubła i zdjęciu pierwszego kosza z prefiltrem pod nim była ceramika,może coś pomogłem.

Pozdrawiam

Jeżeli to oczywiście JBL e900

• Administrator

Ahaed a czy czasmi nie pierwsza gąbka i wtedy ceramika?

Po to, żeby ceramika była mniej narażona na zanieczyszczenia co przedłuży jej "żywotność".

1. Ceramiki są dwie ;) Biologiczna i mechaniczna.

2. Ceramika jako pierwsza w filtrze, nie jest płukana podczas mycia. Nie ma sensu jej wyciągać nawet. Powiedz mi czym Ci się zapcha? Po za tym: ceramikę należy wymienić jak popęka. A nie jak się zapcha. Ona się nie zapcha ;). to nie gabka ;)

Nie wiem czy to normalne, ale raz na kilka godzin słyszę syczenie w filtrze i przelewanie wody. Dźwięk trwa około sekundy i wraca do stanu "nic nie słyszę".

Ale czy to normalnie? Miał ktoś tak? Dodam, że szturchałem kubełkiem aby go odpowietrzyć.

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...