Jump to content

Kabomba - prześwit w rozroście

penteleq
 Share

Recommended Posts

Witam, posadziłem niedawno Kabombe i mam dziwne prześwity w rozroście.

Jak mogę się ich pozbyć? Posadziłem je i były przycięte w miejscu gdzie się ta przestrzeń w łodyce zaczyna.

Od momentu zasadzenia nawożenie jest na jednym i tym samym poziomie. Codziennie dostarczałem im tyle samo wartości odżywczych więc nie wiem czym spowodowane było zablokowanie ryozrostu liści.

Mogę to jakoś zmyślnie przyciąć i mieć pewność, że będzie rosła równo?

Dodam, że puszcza korzenie w połowie łodygi (zwisające linki do podłoża) i rozrasta się poziomo też.

Dołączona grafika

Hmm mam Fe: 0,8mg/l i reszta mikro z Intermagu. Brakowałoby mikro? A może brak jego przyswajania przez brak jakiegoś makro?

Jak to jest z tym potasem? Chcę utrzymać stosunki N:P:K a tak naprawdę nie wiem ile mi rośliny pochłaniają potasu i jaki jest jego poziom w akwa.

Problemów może być kilka. Złe światło (głównie chodzi o barwę), złe nawożenie solami bądź CO2 albo obie rzeczy, złe podłoże (zbyt ubogie), twarda woda. Ilość światła jest ok i to nie podlega dyskusji. Napisz jakie barwy mają świetlówki, jaka jest twardość wody, sposób nawożenia. Jeszcze jedna sprawa... Sadzenie (sorki) pojedynczych kikutów nie wróży powodzenia :) to musi być grupa chociaż kilku sadzonek.

EDIT: Dostrzegłem w innym temacie dawki tygodniowe nawozów. Myślę, że przy tej ilości roślin, które masz w akwarium poziom potasu jest za wysoki (sam w sobie), a ilość magnezu jest niewystarczająca. Wiesz ile masz Ca i Mg w wodzie na podmiany? Doładuj 10ppm magnezu na raz i obserwuj roślinę.

Hej! Mam 0,5W/L 6500K oby dwie świetlówki. KH: 5 GH: 8. Z butli podaję 24h/dobę 1-2 bąbelki z liczniku - dzięki temu z ph 7,2 obniżyłem do 6,8.

Nawożę solami - wszystkie osobno, mikro i chelat też w osobnych butelkach. Według kalkulatora podaję dawki dzienne (w mg/l):

K: 2

Mg: 0,29

No3: 1,36

Po4: 0,15

Fe: 0,0751

mangan, Mn 0,0053

miedź, Cu 0,0008

cynk, Zn 0,0018

bor, B 0,0015

molibden, Mo 0,0003

kobalt, Co 0,0001

Dodam, że akwarium zalane było 2012-08-28 i nadal mam trochę mętną i zółtawo-zielonkawą wodę (ale chyba od korzenia, albo ciągły zakwit, ale ryby widzę prawie normlanie)

No właśnie starałem się obniżyć zawartość nawozów zachowując proporcje N:P:K.

Niestety nie mam testów i nigdy nie sprawdzałem Ca i Mg w wodzie.

Rośliny się rozrastają, kakombę będę dzielił i dosadzał obok.

No ale niestety - mam zielenice, które atakują kamienie i trochę krasnorostów. Ale zmieniał filtr na tego JBla e900 aby usprawnić proces fitlracji.

Nie znam Twoich parametrów wody na podmiany ale jestem prawie pewien, że masz za mało magnezu. Daj 10 na raz tak jak pisałem. Ogólnie makro jest mało tylko z drugiej strony roślin też jak na lekarstwo... Częste cięcie rośliny powinno szybko ją zagęścić. 6500K dobre światło choć zależy jakie widmo jest. Dużo czerwonego powoduje szybki wzrost łodygi, a niebieskiego wzrost objętości liści. Może to także być przyczyną choć skupiłbym się na makro, a przede wszystkim na CO2 bo światło jest optymalne (tak szybko krzywdy nie wyrządzi). Potas zmniejsz do max. 1,5ppm na dzień, a podnieś magnez.

Ok tak zrobię i zaktualizuję się, ale mam pytanie. Skąd te przypuszczenia o Mg? Czy brak tego pierwiastka blokuje wchłanianie innego elementu makro? Nie ukrywam, że trochę mnie dziwiło, że tak łatwo mi się zielenice pojawiają - niby nic strasznego (na szybach nie ma ich w ogóle) ale jednak wartości odżywcze czerpały zamiast roślin. Oczywiście będę dzielił i dosadzał:)

I jeszcze pytanie do Nyq - napisałeś, że mogę źle nawozić Co2. Ale jak? Fakt jest taki, że jakiś tydzień temu ph spadło mi do 6,4 i KH:5 czyli dopompowałem dużo Co2, teraz trochę zmniejszyłem ilość dozowania Co2 - wyrównuję do 6,8. Sugerowałem, że przenawoziłem węglem, chociaż glony i tak się pojawiały:)

Za dużo Mg może blokować K i na odwrót. Daj 10 a nawet 15 magnezu na raz. Może źle rozpuszczasz CO2, może zdaje Ci się tylko że dozujesz w sam raz, może po drodze są zbyt duże straty... Tego co to może być to ja nie wiem. Na pewno warto skupić się CO2 nawet jeśli wydaje się nam, że mamy go pod dostatkiem.

Ok nyq. A słuchaj: skąd te wnioski o proporcjach Ca:Mg?

Ja właśnie się tym martwiłem, że właśnie nie mogę tego sprawdzić.

Na czuja to robisz czy masz u siebie jakieś testy? Rozumiem, że rośliny są wyznacznikiem jakich pierwiastków może brakować, ale jak to zrobiłeś?:P

Byłem w wodociągach zapytać jakie mam ilości Ca i Mg. Teoretycznie stosunki Ca do Mg (o ile nie są skrajnie różne) nie są jakimś priorytetem choć zauważyłem, że zachowanie odpowiednich proporcji w długim czasie zmniejszało prawie do zera drobny pył na szybie. Mimo to warto się skupić na Mg bo niedobór jest bardzo widoczny i źle wpływa na funkcjonowanie całego akwarium. Jego zbyt wysoki poziom blokuje K. Idąc dalej wiadomo, że duże zachwianie w Mg, które wpływa na K powoduje też destabilizację przyswajania N i P. Takie błędne koło się robi. Kiedyś byłem zwolennikiem wysokiego poziomu K, a teraz zmieniłem podejście. K utrzymuję na poziomie nie wyższym niż 10.

Ah! Rozumiem. Po doładowaniu Mg, zazieleniło się masakrycznie. Kakomby jakby się równały, ale mam też mocny przyrost zielenic. Jutro ten filtr przyjdzie wraz z podmiana wody i mechanicznym usuwaniem zielenic (nie ma ich na szybach tylko korzeniu i kamieniach). Jest ładnie i zielono - mam nadzieję, że filtr wspomoże walkę z zielenicami:(

• 3 weeks later...

Filtr chodzi 2 tygodnie, parametry są ok. Kakomby porozdzielałem i trochę się długo przyjmują (3 dni), a chyba obserwowałem wzrost od drugiego dnia już.

Co do prześwitów to nadal występują oraz te korzenie idące od połowy rośliny. Mogę jeszcze to jakoś "poprawić"

Parametry: ph:6,6 KH:6 NH4: 0 No2: 0,05 No3:15ppm PO4: 1,2ppm Fe: 0,7ppm

Światło: 0,48W/l / 10h dzień

• 2 weeks later...

Update.

Dalej mam problemy z kakombą

Dołączona grafika

Światło: 0,48W/l / 10h dzień

Testy na dziś: ph:6,8 KH:5 No2: mniej niż 0,05 No3: 50 (!!) Fe:0,8 Po4: 1,2

Do tego wzrosło mi NO3 bardzo mocno.

W nawożeniu i oświetleniu już się nic nie zmieniło.

Pomocy, do tego dużo krasnali i trochę pyłu na szybie wyszło zielonego oraz Compsopogon gdzieniegdzie

Miałem jeszcze taką strefę ale usunąłem i wyczyściłem:

Dołączona grafika