Jump to content

Dziwny nalot na kiryskach

Recommended Posts

Witam

Od zauważyłem, że na dwóch z pięciu kirysków sterby pojawiają się gąbczaste pęcherze, dodatkowo ich skóra zrobiła się mleczna, nie bardzo wiem, czy z płetwami tez się dzieje coś dziwnego, czu ogryzły je inne rybki, ale pozostałe kiryski mają płetwy ok. Podejrzewam jakiegoś grzyba. Jeśli macie wiedzę, co to może być prosiłbym o poradę, co z tym zrobić. Dzieki z góry.

litraż zbiornika

kiedy zbiornik został założony/czy dojrzewał 2-3 tygodnie bez ryb

rodzaj/model filtra/czy jest włączony cały czas

gatunki i ilość ryb

ilość/rodzaj roślin

inne sprzęty: co2, napowietrzanie, grzałka itp.

stosowane nawozy, pokarmy, preparaty itp.

parametry wody (no2, no3, ph, kh, gh, po4 itp.)

temperatura w zbiorniku

jak wyglądają porządki w akwarium (podmiana wody, odmulanie, czyszczenie filtra)

problem jaki mamy z podopiecznymi (objawy, od kiedy zaobserwowane)

zdjęcie chorej rybki

Im więcej danych podasz, tym łatwiej będzie coś dopasować.

litraż 112 l

założony jakieś 2 lata temu - dojrzewał :)

Filtr Hailea BT700 bodajrze - działa cały czas

Minorki 6 sztuk, kiryski sterby 5 sztuk, molinezja żaglopłetwa 3 szt, jeden żółtaczek indyjski (pozostałość), osiem neonów inessa - rybki są w tym akwa praktycznie od początku z małymi zmianami, ostatnia zmiana to dokupienie neonów jakieś 1 rok temu (przyniesiona choroba w grę nie wchodzi)

kryptokoryna czerwona, kryptokoryna retrospiralna, dwie żabienice, anubias, 2xkloker, microsorium oskrzydlone,

nawozy: easy life carbo + symfonia złota po 2.5 ml codziennie,

parametrów wody dawno nie badałem

temperatura 26 stopni,

podmiana wody 25-30% tygodniowo na wodę odstaną, przegotowaną (mam od diabła kamienia w wodociągu - zmiękczam w ten sposób), odmulanie dna pi razy oko raz w miesiącu

Problem zaczął się jakieś dwa tygodnie temu z tego co wiem, jeden z kirysków zaczął mieć nalot na skórze, potem wyszły gąbczaste kulki, na chwile obecna przeniosło sie to na drugiego.

Zdjęcia są załączone w pierwszym poście

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...