Jump to content

Płożące się rośliny

Tomekrybka
 Share

Recommended Posts

1.Kiedy akwarium zostało zalane (data)- 05.09.2012r- (restart)

2.Litraż i wymiary akwarium - 96L (80x30x40)

3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L)- 2x18W(10000K), 2x18w(6500K), 1x18W(8500K) 0,93W/L

4.Jak długo świecisz (ile godzin)- 4x18W-10h, 1x18W- 7-8h

5.Podłoże - dokładny opis lub nazwa handlowa- JBL AquaBasis Plus + JBL Manado

6.Filtracja – Tetra EX600 + wewnętrzny chińczyk

7.Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.) - Roślinne

8.Ozdoby (jakie)- Brak

9.Rośliny (ile,jakie)- Limnophilla Aromatica, Rotala India, Ludwigia Repens, Eustralis stellata, Limnophilla Sessiflora, Heterantera Paskowana, Alternanthera Reinieckii, Blyxa Japonia, Didiplis Diandra, Hydrocoryle sp. Japan, Staurogyne sp., Proserpinaca palustris cuba, Ludwigia arcuata, Duży Heniek (za błędy w nazwie z góry przepraszam ;) pisałem z pamięci)

10.Ryby - obsada (jw.)- Neon Innesa- 11szt. Krewetki RC oraz Babaulti w ilości ok. 100szt

11.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?)- 1x w tygodniu 30% kranówka

12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? )- Sole + Carbo Easy- Life

13.CO2 (czy jest,jak dystrybuowane?)- ok. 20ppm, podawane za pomocą reaktora z filtra narurowego

14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz NO3, PO4 , KH, GH, , Ph ,Fe – PH-6.8, GH 10, KH 5, NO2 0, NO3 20, PO4 2, Fe 0,4 Testy kropelkowe JBL

15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik ? Całkowita wymiana podłoża, woda w 70% została + 30% kranówki, filtr był podłączony cały czas więc część bakterii z pewnością przeżyła

16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu? Dwa razy dziennie, mała ilość, nie zostaje wiele, resztki zjadają krewetki.

17.Fotka całego zbiornika i fotka detali – Fotkę postaram się wrzucić wieczorem

Opis problemu-

Pył na szybie w ilościach dużych do bardzo dużych- zdestabilizowany zbiornik pewnie zdrowo się do tego przyczynił więc na obecną chwilę jakoś strasznie mi to nie przeszkadza choć jeśli macie jakiś pomysł jak ograniczyć ten problem to z pewnością skorzystam. Największy problem mam z płożeniem się części roślin : Duży Heniek, Ludwigia Repens, Ludwigia arcuata , Rotala Indica oraz Eustrlis Stellata. Rośliny zaczęły się dość przyzwoicie wybarwiać ale nie chcą rosnąć w górę tylko na boki i sam już nie wiem co z nimi zrobić. Rotala ma dodatkowo dość kiepskie stożki ( małe, wąskie i ciemno zielone). Reszta roślin rośnie od przyzwoicie do bardzo dobrze. Będę bardzo wdzięczny za każdą radę która pozwoli mi wyeliminować błędy które z pewnością popełniam.

Też przeszło mi to przez myśl ale :

- piątą świetlówkę włączyłem stosunkowo niedawno a przed restartem też chodziły 4 i nie było takiego problemu

- widziałem kilka akwariów które miały oświetlenie 1/1 lub trochę więcej i wszystko rosło aż miło

Oczywiście mogę odłączyć jedną świetlówkę lub dwie ale nie jestem pewien czy to coś da.

Zastanawiałem się czy nie spróbować zrobić kilka podmianek z wodą RO tylko nie wiem czy coś to w ogóle pomoże :? .