Jump to content

Złe parametry wody pomocy!!

edek123
 Share

Recommended Posts

Witam posiadam testy kropelkowe firmy zoolek które zakupiłem w kwietniu. Dzisiaj postanowiłem wykonać kilka testów i gdy zobaczyłem wyniki ....

Ph 8

Gh 22

Kh 16

No2 0

No3 1-2

PO4 0,35- 0,40

Fe ( dziwny kolor ale stwierdzam) około 0,1

Co muszę zmienić i jak?

Nie wiem teraz czy testy są jakieś felerne czy o co tutaj chodzi? Zbiornik 240l ma dopiero 6 dni oczywiście rybek nie ma jeszcze, żwirek kwarcowy, Korzeń, kamienie piaskowce (grota) , rośliny; anubias, cryptokoryna, hygrophilia polysperma, egeria densa, lotos zielony, i kilka innych. Oświetlenie 4x30W. Filtracja kubełek Jbl cristal profi e901. temp. 23-25 stopni Celsjusza.

To ma być akwarium roślinne? Światła sporo - co z CO2? Jak wygląda kwestia podłoża - sam żwirek , czy jest coś pod nim?

Woda nie ma jakiś strasznie złych parametrów moim zdaniem - za nisko azot i fosfor a reszta według mnie jest do przyjęcia. Ja też mam zbliżone wartości KH , GH u siebie i wszystko działa normalnie. Sprawdź te kamienie - bo mogą dodatkowo zatwardzać wodę. Trudno na razie mówić o czymkolwiek bo akwarium "świeżak" ale należałoby się już przygotowywać do nawożenia.

To może się podłącze bo jestem w bardzo podobnej sytuacji. Akwarium dojrzewa od tygodnia. Mam w nim żwirek (pod żwirkiem trochę ziemi), korzeń kupiony w sklepie (gotowałem go w soli i w czystej wodzie), a z roślin nurzaniec vallisneria, eleocharis parvula i cryptocoryne parva. Zrobiłem dzisiaj pierwsze testy wody, testami zoolka na PH KH i GH. Wynik mam bardzo zbliżone do kolegi czyli: PH - 8, KH-17, GH-22. Woda z kranu ma PH-7,5. Nastawiam się na ramirezy, galaxy i otoski. Proszę ocenić te parametry bo w moim odczuciu chyba nie są dobre pod te rybki. Dodam jeszcze, że zauważyłem, że nurzaniec marnieje w oczach. Robi się żółtawy i można powiedzieć przeźroczysty. Coś jakby był popękany i wypadały poszczególne kawałki ze środka liścia.

Ja zastosowałam wodę demin. , spadło Kh i Gh ( z wartości 12 i 13- do 7 i 7).

Niestety ph nie ruszyło - jest, jak było- 7,6.

Galaxy lubi wyższe ph, także z tym nie będzie problemu.

Również miałam "kaprys" pt "muszę mieć otoski". Z nimi jest troszkę gorzej.

Przed zakupem- podmieniłam 30% wody na demineralizowaną,

Przy każdej podmianie daję baniaczek (5l) demineralizowanej - i taki sam odstanej wodociągowej.

Na razie się sprawdza.

Jest to jakieś rozwiązanie, ale jak piszesz tylko połowiczne. A skoro w kranie leci "dobra" woda, to dobrze by było wiedzieć co powoduje wzrost PH. Tak jak pisałem wcześniej w akwarium mam tylko żwirek, który już sprawdziłem octem, roślinki i korzeń. Faktycznie na otoskach mi zależy, uważam, że to ciekawe rybki. Ale słyszałem też opinię, że nie są polecane dla początkujących.

Jestem początkująca. Mam dość specyficzne spostrzeżenia- naczytałam się najpierw o tym, jak to ludzie kupują 7 otosów, z czego przeżywa jeden....

Zaryzykowałam- najpierw kupiłam 5 sztuk- z aklimatyzacją cackałam się jak matka z łobuzem.

Poszło- jeden padł.

Teraz dokupiłam 2 sztuki tydzień temu- znowu jeden z nich padł.

Ten drugi- padł po "przygodzie"- sadząc nurzańca obok filtra- jakoś tak niechcący dostał się między ściankę akwa i moją rękę- zwariował wręcz ze strachu. Następnego dnia- niestety.

Pierwszy który mi padł z tych pięciu- w czasie jazdy samochodem do domu zaplątał się tak niefortunnie w torebce, że spędził część (może większość.......) podróży bez wody....

Generalnie są to ryby, które dosłownie= potrafi zabić silny stres - i tutaj takim czynnikiem może być coś, co np. u gupika nie miałoby najmniejszego znaczenia.

Jeśli chcesz kupić- popatrz w swoim sklepie akwarystycznym- ja się wybierałam po zakup przed nową dostawą- kiedy zostawały tylko ostatnie sztuki ( najsilniejsze, w sklepie często połowa otosów potrafi paść).

Nie do końca zgodził bym się z tym stresem u otosków moje podczas czyszczenia szyby trzeba przeganiać żeby się przesunęły._Myślę,że raczej parametry wody mają większy wpływ na ich kondycję.

Mapet