Jump to content

Złe parametry wody pomocy!!


edek123
 Share

Recommended Posts

Witam posiadam testy kropelkowe firmy zoolek które zakupiłem w kwietniu. Dzisiaj postanowiłem wykonać kilka testów i gdy zobaczyłem wyniki ....

 

Ph 8

Gh 22

Kh 16

No2 0

No3 1-2

PO4 0,35- 0,40

Fe ( dziwny kolor ale stwierdzam) około 0,1

Co muszę zmienić i jak?

 

Nie wiem teraz czy testy są jakieś felerne czy o co tutaj chodzi? Zbiornik 240l ma dopiero 6 dni oczywiście rybek nie ma jeszcze, żwirek kwarcowy, Korzeń, kamienie piaskowce (grota) , rośliny; anubias, cryptokoryna, hygrophilia polysperma, egeria densa, lotos zielony, i kilka innych. Oświetlenie 4x30W. Filtracja kubełek Jbl cristal profi e901. temp. 23-25 stopni Celsjusza.

Link to comment
Share on other sites

To ma być akwarium roślinne? Światła sporo - co z CO2? Jak wygląda kwestia podłoża - sam żwirek , czy jest coś pod nim?

Woda nie ma jakiś strasznie złych parametrów moim zdaniem - za nisko azot i fosfor a reszta według mnie jest do przyjęcia. Ja też mam zbliżone wartości KH , GH u siebie i wszystko działa normalnie. Sprawdź te kamienie - bo mogą dodatkowo zatwardzać wodę. Trudno na razie mówić o czymkolwiek bo akwarium "świeżak" ale należałoby się już przygotowywać do nawożenia.

Link to comment
Share on other sites

To może się podłącze bo jestem w bardzo podobnej sytuacji. Akwarium dojrzewa od tygodnia. Mam w nim żwirek (pod żwirkiem trochę ziemi), korzeń kupiony w sklepie (gotowałem go w soli i w czystej wodzie), a z roślin nurzaniec vallisneria, eleocharis parvula i cryptocoryne parva. Zrobiłem dzisiaj pierwsze testy wody, testami zoolka na PH KH i GH. Wynik mam bardzo zbliżone do kolegi czyli: PH - 8, KH-17, GH-22. Woda z kranu ma PH-7,5. Nastawiam się na ramirezy, galaxy i otoski. Proszę ocenić te parametry bo w moim odczuciu chyba nie są dobre pod te rybki. Dodam jeszcze, że zauważyłem, że nurzaniec marnieje w oczach. Robi się żółtawy i można powiedzieć przeźroczysty. Coś jakby był popękany i wypadały poszczególne kawałki ze środka liścia.

Link to comment
Share on other sites

Ja zastosowałam wodę demin. , spadło Kh i Gh ( z wartości 12 i 13- do 7 i 7).

Niestety ph nie ruszyło - jest, jak było- 7,6.

 

Galaxy lubi wyższe ph, także z tym nie będzie problemu.

 

Również miałam "kaprys" pt "muszę mieć otoski". Z nimi jest troszkę gorzej.

Przed zakupem- podmieniłam 30% wody na demineralizowaną,

Przy każdej podmianie daję baniaczek (5l) demineralizowanej - i taki sam odstanej wodociągowej.

 

Na razie się sprawdza.

Link to comment
Share on other sites

Jest to jakieś rozwiązanie, ale jak piszesz tylko połowiczne. A skoro w kranie leci "dobra" woda, to dobrze by było wiedzieć co powoduje wzrost PH. Tak jak pisałem wcześniej w akwarium mam tylko żwirek, który już sprawdziłem octem, roślinki i korzeń. Faktycznie na otoskach mi zależy, uważam, że to ciekawe rybki. Ale słyszałem też opinię, że nie są polecane dla początkujących.

Link to comment
Share on other sites

Jestem początkująca. Mam dość specyficzne spostrzeżenia- naczytałam się najpierw o tym, jak to ludzie kupują 7 otosów, z czego przeżywa jeden....

 

Zaryzykowałam- najpierw kupiłam 5 sztuk- z aklimatyzacją cackałam się jak matka z łobuzem.

 

Poszło- jeden padł.

 

Teraz dokupiłam 2 sztuki tydzień temu- znowu jeden z nich padł.

 

Ten drugi- padł po "przygodzie"- sadząc nurzańca obok filtra- jakoś tak niechcący dostał się między ściankę akwa i moją rękę- zwariował wręcz ze strachu. Następnego dnia- niestety.

Pierwszy który mi padł z tych pięciu- w czasie jazdy samochodem do domu zaplątał się tak niefortunnie w torebce, że spędził część (może większość.......) podróży bez wody....

 

Generalnie są to ryby, które dosłownie= potrafi zabić silny stres - i tutaj takim czynnikiem może być coś, co np. u gupika nie miałoby najmniejszego znaczenia.

 

Jeśli chcesz kupić- popatrz w swoim sklepie akwarystycznym- ja się wybierałam po zakup przed nową dostawą- kiedy zostawały tylko ostatnie sztuki ( najsilniejsze, w sklepie często połowa otosów potrafi paść).

Link to comment
Share on other sites

Nie do końca zgodził bym się z tym stresem u otosków moje podczas czyszczenia szyby trzeba przeganiać żeby się przesunęły._Myślę,że raczej parametry wody mają większy wpływ na ich kondycję.

 

 

Mapet

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...