Jump to content

Pytanie o podłoże

Tasman
 Share

Recommended Posts

Witam

Planuję postawienie nowego zbiornika 45-50L. Oświetlenie będzie w granicach 0,3-0,4W/litr. Planowane roślinki to jakieś zwratki, strzałka pływająca, hydrocotyle, microsoria anubiasy itp. Nic wymagającego.

I teraz moje pytanie czy przy takim oświetleniu i zielsku jest sens pod bazalt pchać jakiś substrat?

Ogólnie zastanawiam jakie podłoże zastosować. Myślałem o bazalcie samym lub bazalt i coś pod niego. Po głowie chodziło mi tez aqua substrate II ale nie wiem co byłoby optymalnym rozwiązaniem. W ADA nawet nie chce się bawić.

Trochę liczę na rady bardziej doświadczonych akwarystów ;)

Po co kombinować? Ja używam od długiego czasu podłoży z ziemi + żwirek czy bazalt i wszystko rośnie jak potrzeba. Obecnie jestem na etapie testowania podłoża na bazie biohumusu - ale to podłoże dla nieco bardziej zaawansowanych "ogrodników".

Po co kombinować? Ja używam od długiego czasu podłoży z ziemi + żwirek czy bazalt i wszystko rośnie jak potrzeba. Obecnie jestem na etapie testowania podłoża na bazie biohumusu - ale to podłoże dla nieco bardziej zaawansowanych "ogrodników".

Powiem szczerze, że nie mam chęci bawić się z ziemią bo jak znam życie i moje zdolności to wyjdzie z tego jedna wielka tragedia.

Miałem substrat w tym litrażu i teraz dałbym jakieś ASII+. Sama ziemia, czy substrat [mam porównanie Tetra/Tropica, pierwszy nie zapaćka wody gdy się dostanie, drugi wydajniejszy] też ok, ale koniecznie z jakąś siatką i solidną warstwą żwirku.

Czyli mam rozumieć, że Auqa substrate II byłoby nie najgorszym pomysłem.

Ogólnie zastanawiam jakie podłoże zastosować. Myślałem o bazalcie samym lub bazalt i coś pod niego. Po głowie chodziło mi tez aqua substrate II ale nie wiem co byłoby optymalnym rozwiązaniem. W ADA nawet nie chce się bawić.

Trochę liczę na rady bardziej doświadczonych akwarystów ;)

To wątpie aby ktoś odpowiedział jeśli chcesz czytać tylko wypowiedzi swoich top expertów :) według mnie każda dorada forumowicza się liczy.

Jeśli o mnie chodzi to zrobiłem przesiadke juz dawno ze żwiru na ziemia + bazalt + sole + tematy łorena, według mnie to sprawe załatwia ;) wystarczy poczytać i podejść do sprawy spokojnie, po co wydawać na substraty... Przemyśl :)

Pzdr

Nie wiem czy jest większy sens ładowania kasy w takie podłoże jeśli nie chce się robić typowego rośliniaka.

Serio - nie ma sensu.

Uważam, że gotowe podłoża typu Amazonia, ASII, Pro Soil to oświetlenie 0,6w/l+ , nawozy, duża masa roślinna. Bez tych warunków mija się to z celem bo podłoże nie jest wykorzystywane w 100%.

Wcześniej w swoim akwa miałem ziemię pod bazaltem i przy oświetleniu ok. 0,4w/l wszystko się powoli bujało i ziemia spokojnie wystarczała.

Teraz kiedy przyrosty roślin są znacznie większe mogło by być ciężko z ziemią więc gotowce są wskazane chociażby ze swoich właściwości mineralnych.

Teraz kiedy przyrosty roślin są znacznie większe mogło by być ciężko z ziemią więc gotowce są wskazane chociażby ze swoich właściwości mineralnych.

A jakie to właściwości mineralne mają gotowe podłoża względem ziemi? Bo moim zdaniem żadnych - występują dwie zasadnicze różnice - pierwsza to kwestie estetyczne a drugie to właściwości jonowymienne - i tak naprawdę to jest to jedyna różnica między ziemią a gotowymi podłożami. Co do zasobności podłoży gotowych (tu opieram sie o testy prowadzone m.in przez zulixa ) mam duże wątpliwości czy to co pisze na opakowaniu jest prawdą. Kiedyś zulix prowadził test Ady Amazonii - wszystko było robione zgodnie z "instrukcją" i po miesiącu pojawiły się glony - już wtedy wystąpiły pierwsze niedobory - byłem u niego - widziałem na własne oczy jak cudowne właściwości ma to podłoże... w akwarium obok na ziemi wszystko rosło pięknie a w tym z Adą...kupa.

Co do podłoża roślinnego - według mojego stanu wiedzy i doświadczenia na dzień dzisiejszy - istotą sprawy jest to aby podłoże miało właściwości sorpcyjne - mogło pochłaniać nadmiary pierwiastków i oddawać je do wody w razie niedoborów - i takie właściwości maja gotowe podłoża sklepowe ale ma je także ziemia i do tego wszystko się sprowadza niezależnie od tego czy mamy obsadzone 20 czy 70% powierzchni dna.

P.S - kulki , pałeczki i inne wynalazki to nie jest podłoże :) to punktowe zasilenie roślin a bez podłoża ... cóż będzie marnie - ale próbować oczywiście można , nawet trzeba :D . Najcenniejsze są własne doświadczenia.