Jump to content

[63l] Ogólne. Od podstaw.

uki
 Share

Recommended Posts

Witam,

Startuję z nowym zbiornikiem 63 l. Założyłem temat bo chciałbym mieć udokumentowane założenie akwa od samego początku i korzystać z waszych porad i zaleceń :) Na początek napiszę co już posiadam i jakie chcę podjąć dalsze kroki.

Opis zbiornika:

-akwarium proste 63l.

-podstawka pod zbiornik, plastikowa

-pokrywa plastikowa )w tej chwili bez oświetlenia)

-filtr AQUAEL Circulator 650

-grzałka TETRATEC HT100

Posiadam też sporo innych akcesorii (2 inne grzałki, filtr, odkurzacz, korzeń, kamień, kokos, środki do czyszczenia i konserwacji, środki do roślin itp) ale nie o tym teraz.

Mam wizję, stworzenia zbiornika gdzie będzie, myślę sporo roślin po bokach akwarium, w centralnej części trawnik no i wiadomo jakieś elementy jak korzeń, kamień itp. Wszystko z umiarem i ze smakiem, żeby odzwierciedlało naturalne środowisko.

Chcę wszystko zrobić po kolei, nie chce się bardzo śpieszyć, bo w akwarystyce pośpiech nie jest wskazany ;) Od czasu kiedy się tym zainteresowałem, dużo czytam i nabywam wiedzy, mimo to, pomoc na forum będzie bardzo przydatna.

Na tą chwilę dodaję tylko foto samego akwa, żeby jakieś było na sam start ;)

Dołączona grafika

No więc, zaczynam z pytaniami. W tej chwili chcę wykonać oświetlenie akwa. Postawiłem na 2 świetlówki T8 15W, mam dwie świetlówki, jedna SUPER GLO T8, druga też 15W (w tej chwili więcej o niej nie napisze, bo nie mam jak jej sprawdzić).

Pokrywę mam, gdzie był moduł na jedna świetlówkę (został usunięty). Chcę kupić statecznik 2x15W, 4 oprawki bryzgoszczelne, startery i to zamontować z tym, że statecznik chcę zamontować pod stolikiem, tak żebym w pokrywie znajdowały się tylko świetlówki. Powierzchnię pod świetlówki chcę zakleić taśmą aluminiową.

Czy taki zestwaw 2x15W będzie wystarczający??

Ok, co do światła już mniej więcej wiem.

Kolejne moje pytanie tyczy się podłoża. Które lepsze, czy lepiej jest zrobić podłoże w ten sposób, że kładzie się żwirek po obwodzie (3-4 cm) do środka ok. 3-4 cm ziemi (JBL) i na do 2-3 cm żwirku? Czy może jest jakaś bardziej skuteczna (i też prostsza) metoda? Nie mam na myśli podłoża gotowego, tylko ziemię/środek który się miesza ze żwirkiem???

Uki, szlag by to... Jedne ryby potrzebują wody kwaśnej o zerowej twardości, a inne zasadowej o twardościach podchodzących pod "płynny kamień". Rybka A zdechnie w wodzie dla rybki B i na odwrót.

Dodatkowo paskami mierzysz z precyzją faceta z minigunem na szkoleniu dla snajperów. Weź ten test i podaj wynik, albo zrób nowy.

No i cudo. To teraz sprawa wygląda tak:

Dla większości ryb lubiących taką wodę, a myślę tu o biotopach na terenie Azji Południowo-wschodniej i Ameryki Południowej, szczególnie dla ryb dennych i pielęgniczek, wskazane jest użycie piachu jako materiału na dno. Ten z kolei nie jest szczególnie fantastycznym materiałem dla roślin, ponieważ tworzą się strefy beztlenowe. Także musisz szukać takich roślin, które sobie w takich warunkach dadzą radę.

Ok, a co do tego piasku, to jakiej frakcji? Czy to podłoże trzeba zmieszać z jakimś substratem, bądź ziemią akwariową pod rośliny?

Mam też już zakupiony ciemny łupek akwariowy i chciałbym pokryć go mchem, jaki byś polecił?

Piasek najlepiej jest rzeczny, bo on już z niepotrzebnej frakcji jest wypłukany. Wygotować, potraktować octem, żeby nie było niczego wapniowego i będzie cudnie. Możesz ziemię dać pod piach, ale z racji tego, że będą konieczne ślimaki, to może dojść do mieszania się warstw. A nie jest to konieczne, bo nurzaniec np rośnie w każdych warunkach, a część z tych roślin rośnie na korzeniach.

Łupki się dość słabo pokrywają mchami, znacznie lepiej wychodzi to na korzeniach.

To z jakieś 5 l tego piasku. Zamiast rzecznego, moge użyć kwarcowego jasnego, taki ładniej się prezentuje. Ewentualnie inna opcja, użyć ten rzeczny, tylko puścić "trwanik" tylko, że wspominałeś o tym, że na piasku kiepsko rośliny rosna, jak by to było w wypadku takiego trawnika.

Jakiego substratu pod rośliny użyć?

Piasek rzeczny wygląda cudnie, biały kwarc wygląda sztucznie. Przerzuć tematy w galerii i zobacz jakie jest prawdopodobieństwo, że kwarcowy wygląda ładnie... 1/10? W formie ścieżki. Rzeczny piach ma tą zaletę, że nie wali po oczach i nie widać na nim zabrudzeń tak jak na rzecznym, bo ten już jest lekko kolorowy.

'Na piasku rośliny nie za dobrze rosną... hmm a co powiecie na Bazalcie, na żwirku...'

Dla tych co mówią, że rośliny nie rosną za dobrze na piasku to po prostu nie znają się za dobrze - Fakt!, ale rosną identycznie jak na żwirku czy bazalt, ani piasek ani żwirek ani bazalt nie posiada jakiś mega substancji odżywczych dla roślin (mówię tutaj o Fe, K, N, P i kilku mikro), tak wiec aby rośliny dobrze rosły to potrzebujemy jakieś podłoże specjalnie dla roślin np.: Amazonia (ADA), Profi Soil (Rataj) itp...

Tak wiec jeśli chcesz mieć podłoże z piasku (żwirku, bazaltu) to potrzebujesz dodatkowego nawożenia (nawozy z linii ferka, el, rataj, ada lub sole) i wówczas będziemy posiadali podobny efekt jak z np.: Amazonią..

+ i - podłoża typu Amazonia.

+ Sama uwalnia z okresem czasu odpowiednie pierwiastki.

+ Zmniejsza/zwiększa ph, twardość.

+ W większości nie przedawkujemy nawozu, ponieważ to co nie zostanie 'zjedzone' przez rośliny to przyjmie podłoże które z czasem uwolni dane pierwiastki.

- Wyjaławia się.

- Potrzeba dobre nawożenie co2 i światło.

- Dosyć drogie.