Jump to content

Godziny oświetlenia i dozowanie CO2.

lmp2
 Share

Recommended Posts

Witam mam taki problem, a nie wiem jak go najlepiej rozwiązać.

Otóż oświetlenie mi się odpala o godzinie 12, a kończy o 23. Problem natomiast jest taki że nie wiem kiedy najlepiej wlać EC, problem jest o tyle duży, że w domu jestem dopiero po 15. Mógłbym rano około 6 włączać oświetlenie, ale jakoś nie chce mi się oglądać ciemnego akwarium w zimowe wieczory... Nie myślę na razie nad butlą i całym automatyzmem CO2(inne wydatki).

Kup programator czasowy do włączania i wyłączania światła. Rośliny zaczynają pobierać Co2 z wody podczas fotosyntezy gdy dostają światło. Dobrze jest dać EC tuż po włączenia oświetlenia.

Jeżeli chodzi o butlę to zestaw z reduktorem to wydatek 100zł (bez butli). Pamiętaj, że czasami przy podawaniu Co2, należałoby zacząć nawozić, aby rośliny mogły spokojnie pobierać w pełni związki węgla z wody.

W odpowiedzi na Twoje pytanie to myślę, że samo dozowanie EC na tą skalę nie ma znaczenia w tym kiedy podajesz. Wlewaj o 15, rośliny wchłoną do 23, albo zostanie na ranek dnia następnego i nic się nie stanie. Ile wlewasz tego EC? 2ml ? 5?

Programator mam, światło tak jak mówię odpala się jak jestem w pracy. Wlewam 5ml, a dodatkowo też nawożę makro i mikro.

Tylko chciałem się spytać kogoś bardziej doświadczonego jak poradziłby sobie mojej sytuacji, chodzi o to kiedy wlewać.

Ale jeżeli piszesz że jak CO2 zostanie na ranek. To równie dobrze mogę wlać o 6. Tyle że z tego co wiem to by CO2 nie utrzyma się do ranka...

Bo EC to doraźne stosowanie jako "dodatek" do Co2 z butli. Nie opieraj się na nim w nawożeniu, bo nie wyrobisz:)

Opis nawozy mikro makro i jakie masz oświetlenie? naprawdę nie będzie to miało większego znaczenia kiedy wlejesz EC.

Optymalizując to tak jak napisałem, ale wlewaj o 6 nic się nie stanie, będzie ono rozpuszczone w wodzie do momentu aż rośliny rozpoczną fotosyntezę. A 5ml to nie jest dawka która szkodziłaby rybom. Minimalny ruch tafli wody, aby natleniać wodę i będzie OK.

Rośliny bardzo dobrze się utrzymują, są ładne zielone, nie ma ją ubytków. Fakt nie rosną jak błyskawice, prócz rogatka ale cały czas zauważam nowe liście albo pędy.

A pytanie z innej beczki jest jakiś środek co podobnie zastąpi butlę? Bo z tego co się naczytałem to EC miało najlepsze opinie.

Dlaczego EC ma negatywne opinie? Przecież jest to alternatywa dla CO2 z butli. Można stosować spokojnie tylko EC tylko z tą różnicą że wyda się kilkakrotnie więcej niż za gaz z butli. Ja sam jestem zmuszony przez brak miejsca na stosowanie EC (tylko i wyłącznie) i nie mam jakiś problemów z roślinami i glonami z wyjątkiem kosztów. Można stosować rozpuszczony aldehyd, też w zamian za butlę.