Jump to content

Godziny oświetlenia i dozowanie CO2.


lmp2
 Share

Recommended Posts

Witam mam taki problem, a nie wiem jak go najlepiej rozwiązać.

 

Otóż oświetlenie mi się odpala o godzinie 12, a kończy o 23. Problem natomiast jest taki że nie wiem kiedy najlepiej wlać EC, problem jest o tyle duży, że w domu jestem dopiero po 15. Mógłbym rano około 6 włączać oświetlenie, ale jakoś nie chce mi się oglądać ciemnego akwarium w zimowe wieczory... Nie myślę na razie nad butlą i całym automatyzmem CO2(inne wydatki).

Link to comment
Share on other sites

Kup programator czasowy do włączania i wyłączania światła. Rośliny zaczynają pobierać Co2 z wody podczas fotosyntezy gdy dostają światło. Dobrze jest dać EC tuż po włączenia oświetlenia.

 

Jeżeli chodzi o butlę to zestaw z reduktorem to wydatek 100zł (bez butli). Pamiętaj, że czasami przy podawaniu Co2, należałoby zacząć nawozić, aby rośliny mogły spokojnie pobierać w pełni związki węgla z wody.

 

W odpowiedzi na Twoje pytanie to myślę, że samo dozowanie EC na tą skalę nie ma znaczenia w tym kiedy podajesz. Wlewaj o 15, rośliny wchłoną do 23, albo zostanie na ranek dnia następnego i nic się nie stanie. Ile wlewasz tego EC? 2ml ? 5?

Link to comment
Share on other sites

Programator mam, światło tak jak mówię odpala się jak jestem w pracy. Wlewam 5ml, a dodatkowo też nawożę makro i mikro.

Tylko chciałem się spytać kogoś bardziej doświadczonego jak poradziłby sobie mojej sytuacji, chodzi o to kiedy wlewać.

 

Ale jeżeli piszesz że jak CO2 zostanie na ranek. To równie dobrze mogę wlać o 6. Tyle że z tego co wiem to by CO2 nie utrzyma się do ranka...

Link to comment
Share on other sites

Bo EC to doraźne stosowanie jako "dodatek" do Co2 z butli. Nie opieraj się na nim w nawożeniu, bo nie wyrobisz:)

Opis nawozy mikro makro i jakie masz oświetlenie? naprawdę nie będzie to miało większego znaczenia kiedy wlejesz EC.

 

Optymalizując to tak jak napisałem, ale wlewaj o 6 nic się nie stanie, będzie ono rozpuszczone w wodzie do momentu aż rośliny rozpoczną fotosyntezę. A 5ml to nie jest dawka która szkodziłaby rybom. Minimalny ruch tafli wody, aby natleniać wodę i będzie OK.

Link to comment
Share on other sites

Rośliny bardzo dobrze się utrzymują, są ładne zielone, nie ma ją ubytków. Fakt nie rosną jak błyskawice, prócz rogatka ale cały czas zauważam nowe liście albo pędy.

 

A pytanie z innej beczki jest jakiś środek co podobnie zastąpi butlę? Bo z tego co się naczytałem to EC miało najlepsze opinie.

Link to comment
Share on other sites

Dlaczego EC ma negatywne opinie? Przecież jest to alternatywa dla CO2 z butli. Można stosować spokojnie tylko EC tylko z tą różnicą że wyda się kilkakrotnie więcej niż za gaz z butli. Ja sam jestem zmuszony przez brak miejsca na stosowanie EC (tylko i wyłącznie) i nie mam jakiś problemów z roślinami i glonami z wyjątkiem kosztów. Można stosować rozpuszczony aldehyd, też w zamian za butlę.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...