Jump to content

Coś dziwnego FOTO

Agnes76
 Share

Recommended Posts

Mam akwarium 240l sporo roślin, (kryptokoryny, mchy, trawy, anubias, gałęzatki, z fauny (świderki, helenki, krewetki, neonki, otoski, danio i gupiki). Roślinki rosną jak szalone, co jakiś czas trzeba je przerzedzać i wszystko było ok. ale dwa dni temu zauważyłam dziwnie zmasakrowaną kryptokorynę, liście były jak zmielone i to takie wpełni życia liście. Zdziwiło nie to bardzo ale nie widziałam żadnego wyjaśnienia dla tego zjawiska, podejrzewałam ślimaki ale wcześniej nigdy nie miało to miejsca. Wczoraj na korzeniu zauważyłam jakieś dziwne żyjątko, bardzo maleńki ledwie widoczne gołym okiem, ok 2 mm długości robaczek, dość szybki. Ale dziś zauważyłam nieco większy na szybie ok 5mm długości i 1 mm szerokości również dość szybki pełzający po szybie. Sądzę że jest to wypławek. Czytałam już o zwalczaniu ale mam pytanie do fachowców bo bardzonie uśmiecha mi się restart. Gotowa jestem kupić jakieś rybki zwalczające ale jakie będą na tyle skuteczne które nie zagrożą krewetkom i mchom? Czy wogóle jakies takie istnieją? Czytałam że skuteczne są welonki ale podobno masakrują rośliny, sumy też odpadają ale np gurami czy molinezje? Nie wiem skąd się wzięły, od roku niczego nie dokładałam jedynie co to dość rzadko podmieniam wodę :oops: . Akwarium ma rok i 9 miesięcy.

Bardzo licze na wasze opinie i pomoc.

Podłoże JBL i serpentynit ok 3-4 mm, Filtr HW -302 x2, oświetlenie 2xT8 dla roślin, CO2 z butli. Mierząc wodę paskami wszystko zawsze jest ok tylko jest twarda. Przez ponad półtora roku wszystko było super,te robaki chyba nie wzięły się z nikąd, czy mogły trafić z pokarmem? Karmię tylko suchym, tabletki, płatki i granulat dla krewetek.

Wypławki i nicienie są w każdym akwarium. W mniejszej lub w większej ilości. Ogólnie nie są groźne dla ryb, mogą być tylko ewentualnie zagrożeniem dla ikry. Można sie ich pozbyć sposobem na mięso zawinięte w gazetę. Podobno lubią bardziej wołowinę od indyka. :lol:

Wypławki i nicienie są w każdym akwarium. W mniejszej lub w większej ilości. Ogólnie nie są groźne dla ryb, mogą być tylko ewentualnie zagrożeniem dla ikry. Można sie ich pozbyć sposobem na mięso zawinięte w gazetę. Podobno lubią bardziej wołowinę od indyka. :lol:

Dziękuję :) Bardzo mi to pomoglo.

Wypatrzyłam jeszcze jakąś taką maliznę. Bardzo maleńkie to jest wygjąda jak jakaś malutkka rybka ale raczej siedzi w miejscu a nie pływa a mała gupiki pływają. Czyżby to mały otosek?

Dołączona grafika

tu wyraźnie widać pogryziony liść kryptokoryny, wpewnym miejscu jest sama łodyga.

Dołączona grafika

i w tle z tyłu też jest zmasakrowany liść.

Dołączona grafika

Larwa ważki? Rany skąd? Już jej nie widuję.

Ale problem zjadaczy roślin jest w dalszym ciagu. Rośliny wyglądają coraz gorzej. Liście znikają w całości w zastraszającym tempie. Obserwowałam w dzień i z nienacka w nocy włączałam światło i poza dwoma wypławkami przyłapanymina szybie nie widać niczego, poza - uwaga - małymi pojedynczymi kokonkami. Jeśli się nie mylę są to jaja Helenki? Tak?

Czy helenki w czasie "tarła" mają tali apetyt na roślinki?

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

No i biedne rośliny, młode w pełni zielone liście jak zmielone

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Podłoże JBL na to serpentynit do tego nawóz JBL w kulkach. I nawozy macro i CO2 z butli. Skończyło mi się żelazo, czy jego brak tak może się objawić? Chyba nie, raczej rośliny bledną. Inne liście są ok w innych są dziury jakby je coś zżarło właśnie.

hallo

zacznijmy od początku

Masz dość wysokie akwarium i świecisz tylko dwiema świetlówkami T8 czyli dajesz im max 2x30W co jest zdecydowanie za małą ilością aby doświetlić dno zbiornika. Nie zapytam się kiedy ostatnio wymieniałaś świetlówki, to jest poza konkursem.

Do tego na zdjęciach widzę korzenie limnobium, potwora który wyżera NO3 w całkiem solidnym tempie a przede wszystkim pływając po lustrze wody ogranicza dostęp światła. To co widzisz to jest chloroza, w telegraficznym skrócie obumieranie chlorofilu w liściach. Składa się na to wiele rzeczy ale podstawowe to braki pokarmowe i czasem braki światła do fotosyntezy.

Moim zdaniem powinnaś odłowić rośliny pływające, wymienić świetlówki jeśli są stare, nie kupować roślinnych bo to przereklamowany towar jest, kup jakieś markowe świetlówki o świetle dziennym 865.

Przydały by się wyniki testów wody, bo to mogą być braki w makro nawozach.

Popatrzę sobie jeszcze i może coś do mnie dotrze.