Jump to content

Rozpoczęcie walki z Krasnorostami.

Qbapl
 Share

Recommended Posts

Zacznę od opisu zbiornik:

-Wymiary 120/40/50 (dł.sze.wys. Profilewe)

Wyposażenie

-Philips MASTER TL-D Super 80 30W/865 (3szt)

- filtr zew. EHEIM 2213 I (400l/h) napowietrzenie aquael fan 1

- filtr zew.HW 302 – 1000 l/h

-Grzałka 200w z reg.

Parametry wody:

Z dnia 17,09

No3-10/25

No2-0

Gh>7

Kh-5

Ph7

Z dnia 01,10

No3-10

No2-0

Gh>7

Kh-5

Ph-7,5

Na początku był małe skupiska Krasnorostów z mojej strony brak działania. Jak zaczęły opanowyać zbiornik zacząłem walkę z nimi. I tak zakupiłem dodatkowy filtr Hw302 i podmiany wody(woda odstana 24h i uzdatniona Tetra AquaSafe) tak ok. 40% co 1,5 tyg.(zamierzam zwiększyć częstotliwość podmian wody na co tygodniową)ograniczenie światła od 9-14działa potem od 16 do21 po 3 tyg. Zaobserwowałem miejscami że Krasnorosty z koloru czarnego zmieniają się na szare to chyba dobrze. Jak macie jeszcze jakieś pomysły to bardzo proszę o pomoc .

I tak zakupiłem dodatkowy filtr Hw302 i podmiany wody

Niepotrzebnie, zwiększyłeś tylko przepływ wody, co jest bardzo częstym powodem krasnorostów.

(woda odstana 24h i uzdatniona Tetra AquaSafe)

Nie łudźmy się, to nic nie da. Woda musi i tak odstać min. 2 tygodnie. Nie chce mi się tłumaczyć dlaczego z tymi kroplami nie wypali po 24 godzinach, więc wybacz...

tak ok. 40% co 1,5 tyg.(zamierzam zwiększyć częstotliwość podmian wody na co tygodniową)

Co tydzień się podmienia 20-30%. W przypadku większej iklości NO3 raz się podmienia 40%

ograniczenie światła od 9-14działa potem od 16 do21 po 3 tyg.

Oświetlenie możesz skrócić do 6 godzin dziennie,a le to raczej nic nie da.

Masz za wysoki poziom NO#, to jest główną przyczyną krasnali i nie potrzebnie kupiłęś dodatkowy filtr, zwiększyłeś tylko przepływ wody, a krasnale to lubią.

Zrób podmiankę i wyjmij ten filtr nowy.

Możesz zaopatrzyć się w krewetki, nie pamiętam które wcinały krasnale, ale wiem że takie istnieją. No nic, poczekamy na kogoś, może ktoś pamięta o co mi chodzi.

Pisownia// Dulle

Nie łudźmy się, to nic nie da. Woda musi i tak odstać min. 2 tygodnie.

:shock: Jesli mogłabyś jednak jakoś wytłumaczyć z jakiego powodu tak długo woda ma stać to byłbym bardzo wdzięczny.

Oświetlenie możesz skrócić do 6 godzin dziennie,ale to raczej nic nie da.

więc po co to robić skoro i tak to nic nie da?

Masz za wysoki poziom NO#, to jest główną przyczyną krasnali

To twierdzenie jest oparte o jakieś przesłanki czy tak to sobie wymyśliłaś? Bo odnoszę wrażenie ze czytam opowiadanie o krasno-ludkach. :lol:

Pozwolę sobie zacytować cokolwiek na temat krasnorostów

Często rośnie na brzegach liści roślin wolno rosnących, powierzchni drewna i urządzeniach mechanicznych. Czasami rośnie w szybkim nurcie lub na wylocie z filtra. Rośnie w kępy czarnych pędzelków do około 0,5 cm długości.

Przyczyny powstawania:

W zbiornikach HT jest wskaźnikiem niskiego lub wahań poziomu CO2 lub zbyt słabego obiegu wody wokół roślin. Brudny filtr i dno również może być przyczyną. W zbiornikach LT często występują w związku ze zmianą poziomu CO2.

Usuwanie:

W HT trzeba zwiększyć poziom CO2 i / lub poprawić przepływ wody wokół roślin. Zeskrobać z wyposażenia i wyciąć zaatakowane rośliny ile tylko można.. Podnieść poziom CO2 powoli do 30 ppm lub więcej, należy przy tym obserwować ryby, czy nie ma przyduchy. Upewnij się, że masz dobry przepływ wody wokół całego zbiornika wraz z lekkim falowaniem powierzchni.

Jeżeli masz LT bez CO2 zmniejszenie podmian może pomóc.

Krasnorosty nie lubią wody miękkiej o odczynie Ph poniżej 6,8.

Przedawkowanie Fluorish Excel (węgiel w płynie) może je usunąć.

Źródło : http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=4290

Hmm zapewne dlatego, ze muszą się rozwinąć bakterie.

Krasnale? Hehe nie wiesz co to jest? Oooł... mówiłam tych ogrodowych :lol:

Miałeś kiedykolwiek krasnale? Jak je zwalczałeś? Z doświadczenia powiem Ci, ze lepiej by ten przepływ wody nie był za duży, bo to krasnale wbrew poozrom lubią. Ze sposobem mechanicznym, oraz podawaniem CO2 zgadzam się, jest to dobry sposób na krasnale.

Na poparcie mojej tezy dodam, zę krasnale (krasnorosty) rosną na wylocie filtra? Więc... Jest dowodem na to, że...? Zastanów się nad tym.

Wybacz Łoren moje maniery, ale pozwól, ze zapytam, swoją wiedzę opierasz na czym? Na necie?

Nie chciałabym być niegrzeczna, ale ja swoją opieram na doświadczeniu, oraz czerpię wiedzę od doświadczonych akwarystów.

Wybacz Łoren moje maniery, ale pozwól, ze zapytam, swoją wiedzę opierasz na czym? Na necie?

Nie chciałabym być niegrzeczna, ale ja swoją opieram na doświadczeniu, oraz czerpię wiedzę od doświadczonych akwarystów.

Co do kwestii wybaczania - oczywiście wybaczam :lol: Jeśli natomiast chodzi o moją wiedzę - cóż jest ona niewielka , bardzo wycinkowa i ubolewam nad faktem że nie wiem sporo więcej - dlatego ciągle się uczę i rozwijam . Tą natomiast wiedzę którą już posiadam opieram o literaturę , o wiedzę zaczerpniętą z różnych forów internetowych a także z bezpośrednich kontaktów ze środowiskiem akwarystów roślinniarzy , speców od nawożenia i chemii wody. Moja wiedza jest do zweryfikowania ponieważ wszystko o czym piszę stosuję/łem we własnych zbiornikach z dobrym skutkiem od kilkunastu lat a tematy z moimi zbiornikami można znaleźć na kilku forach. Ciągu dalszego nie będzie bo nie muszę udowadniać że nie jestem wielbłądem :)

Na poparcie mojej tezy dodam, że krasnale (krasnorosty) rosną na wylocie filtra? Więc... Jest dowodem na to, że...? Zastanów się nad tym.

.... że to nie jest jedyna prawda objawiona ponieważ u mnie potrafiły się pojawiać np w odległości 180cm od wylotu z filtra - i teraz ja zadam pytanie cytując Ciebie

Jest dowodem na to, że...? Zastanów się nad tym.

Co do kwestii krasnorostów - łamią sobie głowy nad tym nawet bardzo doświadczeni akwaryści - nie ma jednoznacznej odpowiedzi jakie warunki sprzyjają rozwojowi krasnorostów a jakie nie - jeden bardzo prosty powód - krasnorostów występujących w wodzie słodkiej można liczyć w dziesiątki gatunków - cały "myk" polega na tym że każdy z nich preferuje inne warunki rozwoju więc nie ma jednego słusznego sposobu na likwidację . Zostają wiec jedynie ogólne wskazówki i dochodzenie metoda prób i błędów. . Wrócimy do tematu może dziś wieczorem - jak znajdę chwilę czasu - bo ostatnio z tym największy problem :)

Otóż Łoren, widzę, że masz własne zdanie na ten temat. No nic... nic mi do tego. Nie będę nawracać, ani prostować poglądów. Masz własne zdanie, szanauję to, ale możesz mi wierzyć na słowo, ze krasnale lubią duży przepływ wody i tym się je nie zwalcza.

Tak mnie zastanwiają te fora i ci... spece.

Co do literatury, wiele w niej jest nie_wyjaśnione, oraz są błędy.

Więc może lepiej nie opieraj się na tym co czytasz, ale na doświadczeniu, bo to jednak procentuje. Polecam :)

Sagra... Pisownia!

Dulle

Witam przepraszam że tak długo ni pisałem ale nie miałem kompa sprawnego i tylko obserwowałem dyskusje na telefonie i na nim ciężko co kolwiek napisać . Więc tak:

- co do 2 filtra pierwszy który miałem to EHEIM 2213 I z przepływem 400l/h co jak na akwarium 216L z tego co czytałem i mi mówiono to mało troszkę.

-Co do prądu i glonków(krasnorostów) to najwięcej ich jest w drugiej części akw. Najdalej od filtra. Więc wątpię że u mnie to wina silnego prądu w akw.

-Co do krewetek patrz w opis mego zbiornika (krewetki RED CHERY ok 50 lub więcej ciężko policzyć)

- Woda i tu mnie zagięło z tego co słyszałem wszyscy odstawiają wodę na dobę lub 2 ale nie na 2 lub 3 tyg ( gdzie te wiadra trzymać to jest ok. 7 wiader )

Oki a teraz do tematu 24h temu uruchomiłem bimbrownie (prosty i szybki sposób na CO2)oraz duża podmiankę wody ok.40 do 50% (odstana 72H) i dziś zrobiłem badania wody .

No3-10

No2-0

GH-ok.10do11

KH-6

PH-6,9

Wiec z badania wody wychodzi na to że mocno zrosło Co2 z 4pmm(z dnia 01,10) do 22.6pmm (z dziś) ale nie wiem czy dokładnie zbadałem Ph w dniu 01,10 bo puł procent robi z 4pmm do 15 pmm

Dziś też zamontowałem test stały do co2 firmy JBL wiec jutro wieczorem napisze co on wskazuje.

Nie łudźmy się, to nic nie da. Woda musi i tak odstać min. 2 tygodnie. Nie chce mi się tłumaczyć dlaczego z tymi kroplami nie wypali po 24 godzinach, więc wybacz...

Sagra a jak u mnie woda do podmiany nie odstoi nawet 2 minut i leję ja do akwarium bez uzdatniaczy bo chlorowana nie jest, to źle? Dlaczego miałbym czekać dwa tygodnie?

Sagra - teraz ja poproszę o wybaczenie - dalszego Ciągu dyskusji na temat mojej wiedzy akwarystycznej nie będzie - jak już napisałem wcześniej , nie chce mi się udowadniać że nie jestem wielbłądem :) Zostajemy więc przy tym że i tak wiesz lepiej (SIC!) - a ja nie jestem osobą nieomylną - Ty natomiast tak - wszystko na to wskazuje więc ku Twojej uciesze skłaniam się żeby tak już pozostało :lol:

Fora internetowe służą do wyrażania własnych poglądów w danej materii i ja właśnie je wyrażam co też polecam Twojej uwadze. Qbapl ma problem z krasnorostami i powinniśmy się skupić na pomocy koledze a nie na bezsensownej dyskusji. Ty już napisałaś jak powinien je zwalczać - teraz moja kolej więc pozwolę sobie zadać kilka pytań co do samego zbiornika :

Ponieważ światła jest nie dużo , 0,37W/l domyślam się że to z założenia ma być akwarium LT - czy spełnione są wszystkie warunki dla akwarium LT? Chodzi głównie o obsadę roślinną , podłoże i obsadę ryb . - potrzebny dokładny opis i do tego fotka poglądowa całego zbiornika - będzie bardzo pomocna .

Druga kwestia - czy stosowałeś do tej pory jakieś nawożenie zbiornika/inne preparaty - jeśli tak to jakie i w jakich ilościach - również dokładny opis .

Przypuszczam że stosowane przez Ciebie testy to paski - jeśli tak to ich wyniki nie są specjalnie miarodajne. Polecam testy kropelkowe.

Jeśli chodzi o samo zwalczanie krasnorostów to działa na nie węgiel w płynie E.Carbo , PG-carbo lub własnoręcznie zrobione "carbo" - czyli roztwór aldehydu glutarowego - przepis znajdziesz w moim temacie >>>> nawozenie-roslin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna-t46371.html. Przedawkowanie od zaleceń producenta 3-4krotne w okresie 2-3 tygodni powinno znacząco zredukować ilość krasnorostów. Można także pójść dwutorowo i taki sposób działania bym polecał : jeśli krasnorosty pojawiły się na roślinach , czy też korzeniach które można wyjąć z wody bez robienia większego zamieszania to można przeprowadzić kurację kwaskiem cytrynowym. Robi się to tak :

Roztwór kwasku - 20g kwasku cytrynowego na 2 litry wody dla roślin twardych takich jak anubiasy, mikrozoria , hediotis salzmanii, czas kąpieli 2 godziny po czym płuczemy rośliny pod bieżącą wodą i można je już wrzucać do akwarium - krasnorosty powinny się zrobić żółto-pomarańczowo-brązowe po 3-4 dobach odpadną , zjedzą je krewetki lub ryby. Dla roślin miękkich - roztwór 4 litry wody z tej samej ilosci kwasku i czas moczenia ok 3 godzin . Uwaga! na kwasek cytrynowy jest wrażliwa ludwigia we wszystkich odmianach i rotale - ulegają poparzeniom - w dobrych warunkach są w stanie odrosnąć z pędu . Potem stosujemy przedawkowanie "węgla w płynie". Pozostaje jeszcze jedno ale... czy to są na pewno krasnorosty? Dlatego konieczne zdjęcie - w akwariach pojawia się czasami glon bardzo podobny do krasnorostów z rodzaju Compsopogon który zaczyna inwazję kiedy sa zachwiane właściwe proporcje azotanów do fosforanów i samo ich zwalczanie jako takie przy pomocy kwasku cytrynowego jest możliwe a nawet wskazane , ale i tak problem z dużym prawdopodobieństwem może wracać jeśli nie zapewnimy optymalnych warunków dla roślin(przede wszystkim właściwych proporcji NO3 : PO4) . Musisz wiec podać więcej szczegółów i jakąś fotkę żeby w miarę skutecznie podziałać.

Sagra a jak u mnie woda do podmiany nie odstoi nawet 2 minut i leję ja do akwarium bez uzdatniaczy bo chlorowana nie jest, to źle? Dlaczego miałbym czekać dwa tygodnie?

Woda do podmiany nie musi odstać 2 tygodni.

Do podmiany może być nawet nie odstana, chociaż dobrzeby było gdyby jednak była.

Oczywiście odstana na około dzień, wystarczy.

Łoren, ja nic takiego nie mówię, ze nie masz wiedzy, masz ją, ale nie zaleca się zwalczanie krasnali za pomocą zwiększenia przepływu wody, bo to jest ich głównym powodem powstawania.

Każdy z nas ma inne zdanie na ten temat i świetnie, o to chodzi.

A teraz pozostawiam Tobie ten temat, bo widzę, ze nic tu po mnie. Powodzenia i pozdrawiam.

Witam po pierwsze zdanie każdego użytkownika bardzo szanuje bo po pierwsze poświecił swój czas na napisanie paru zdań a po drugie na pewno nie chce nic złego doradzić.

Teraz do za wasza radą kupiłem test kropelkowy ale chyba jestem debilem bo nie umiem przeprowadzić testów na GH i KH po dani jednej kropli nie chce mi się zmienić kolor w próbówce ale to inny temat. Reszta testów wyszła bardzo zbliżone do testów paskowych. Kupiłem węgiel w płynie Easy lify Easycarbo(Czy przedawkowanie tego węgla nie zaszkodzi rybom???) i tam zalecaj aby dawać codziennie od 1 do 2 ml na 50 l wody w akw. To ja ile mam dać z 2 ml na 50l wody (opis zbiornika w podpisie Linku) Nic więcej nie jestem w stanie powiedzieć bo akw,. Kupiłem używane. Co do tego jaki to ma być zbiornik to mam zamiar doprowadzić do high tech. Ale wiadoma kasa. zdjęć niestety nie dam bo aparat zostawiłem w 2 mieszkaniu dopiero tam będę za 4 dni.Ale mogę z innego forum wkleić gdzie były w początkowej fazie

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Teraz są w większości dużo jaśniejesz .

Ile kropel wlałeś? Licz krople, jedna, druga, ... piąta.. ósma... piętnasta.. Upewnij się, że do miarki nalałeś odpowiednią ilość wody z akwarium.

Przedawkowanie EasyCarbo nie zaszkodzi rybom, chyba, że będziesz to robił notorycznie i w bardzo dużej dawce. EC podawaj nawet 10ml / dzień. Ale to i tak jest tutaj odbierane jako dodatek do dozowania Co2. Koszty butli i nawożenia Co2 są dużo mniejsze i bardziej wydajne.

Masz duży baniak i do tego planujesz HT. Więc butla z Co2 niezbędna tutaj będzie. EasyCarbo to dodatek skromny do ewentualnego pozbycia się glonów, konserwowania soli itd.

Najpierw jedną i czekałem mieszając aż zmieni kolor tak zrozumiałem instrukcję, a co powinienem potem następną i mieszać potem następną i tak aż zmieni kolor???? I czym dokładnie płukać fiolki pomiędzy testami wodą destylowaną????

Pisownia

Dulle

Tak jak pisaliście porobiłem zdjęcia akw. I wstawiam a przy okazji by mógł mi ktoś pomóc w zakupie co2 i oświetlenia do tego akwarium???

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

http://naforum.zapodaj.net/thumbs/842ee647e4bd.jpg

http://naforum.zapodaj.net/thumbs/8c91d4344044.jpg

http://naforum.zapodaj.net/thumbs/3caf4655ccb3.jpg

http://naforum.zapodaj.net/thumbs/e322ff857c77.jpg

To nie są krasnorosty na 100% - konieczne testy na NO3 i PO4 . Potem można zaczynać walkę z glonami.

Co do zakupu oświetlenia - po przeliczeniu powinno wyjść ok 0,5 -0,6W/l - - sprawdzona barwa świetlówek to 6500K ewentualnie pomieszana z 8500K /10000K . Ja mam wszystkie trzy - ale najbliższy zakup to będzie powrót do 6500K Najtańsze i najlepsze rozwiązanie.

CO2 - kup sobie butlę (jak masz miejsce) taką jak do migomatu - 6kg - ok 120zł do tego reduktor dwuzegarowy 55-70zł, zaworek precyzyjny ok 30zł - warto kupić dobry to bardzo istotny element całego systemu, przewody, i zrobić reaktor narurowy - koszt ok 60-70zł - wtedy jedno nabicie takiej butli powinno wystarczyć na podawanie ok 2 lata

No i trzeba będzie się przygotowywać do właściwego nawożenia akwarium .

Witam testy na po4 zrobię dopiero w poniedziałek bo testy w kakadu kosztują 55zł a w sklepie który jest otwarty w tygodniu kosztują 34zł. Czy mam przerwać podawanie węgla????

Ps. Wiem że to nie dotyczy wątku ale nie będę zakładał dodatkowego tematy . co myślicie o takim zestawie co2 i tych świetlówkach:

- ELEKTROZAWÓR QPNEUMATIC 1/8 cala 1.5W cena ok.84zł

http://allegro.pl/elektrozawor-qpneumat ... 60372.html

- Butla CO2 - 4l (47cm) cena ok.260zł (mieści się w szafce a nie mam gdzie już czymać tego wszystkiego)

http://allegro.pl/pelna-nowa-butla-co2- ... 79529.html

- PODWÓJNY REDUKTOR CO2 cena 180zł (w przyszłośći podepnę małe akw 30l dlatego podwójny)

http://allegro.pl/podwojny-reduktor-co2 ... 52889.html

o maj gat jestem w połowie a już mam 520zł to może lepiej kupić gotowy zetat np. taki 400zł

http://allegro.pl/maxi-plant-zestaw-co2 ... tabsAnchor

OŚWIETLENIE:

- Sylvania Grolux T8 30W 890mm 8500K ROŚLINNA

http://allegro.pl/sylvania-grolux-t8-30 ... 82621.html

- Świetlówka OSRAM Daylight T8 30W 865 6500K (x2)

http://allegro.pl/swietlowka-osram-dayl ... 34271.html

co powinno dać 0,41W/L tak???

Test wody z dziś

GH=9

Ph=7

Fe<0,02

Kh=6

No2=0,025

No3 pomiedzy 5 a 10(kolor pomiedzy tymi wynikami)

Czyli potwierdziło się to co pisałem wcześniej - braki - przede wszystkim fosforu, azot też zresztą nie najbogatszy - po podaniu fosforu poziom azotu zacznie spadać ponieważ braki fosforu uniemożliwiają pobieranie azotu . Tak więc czas na nawożenie. Doraźnie można zwalczyć to dziadostwo przy pomocy kwasku cytrynowego i zaczynać nawożenie - inaczej sytuacja nie wróci do normy.

Dzięki za szybką odpowiedź. Bardzo prosze o trochę konkretów czyli czym nawozic i w jakich ilościach, co mam zrobić z tym kwasem cytrynowym? Przemyć rośliny, dolać do wody?

I co to za cholerne glony są????

Co masz zrobić z kwasem cytrynowym...hmmm - odpowiedź znajduje sie na pierwszej stronie tego tematu...warto czytać co ktoś ma do powiedzenia ;) a o nawożeniu - żeby to robić skutecznie to też najpierw trzeba poczytać żebyś wiedział jak działa cały mechanizm - zrozumienie "mechaniki" nawożenia jest kluczowa sprawą - nie jest to skomplikowane ale bez tego ciągle będziesz się borykał z problemami. Dlatego polecam przeczytanie ( dokładne!) nawozenie-roslin-w-akwariach-ht-high-tech-wersja-radosna-t46371.html i można zaczynać działać.

Starannie przeczytałem temat, rozumiem jak wyprodukowac nawozy ale nie wiem co wpisać w kaltulatorze odnośnie tygodniowej dawki. Gdzie sprawdzić ile mam wpisać np fosforu albo azotu?

Bardzo cie proszę o pomoc bo zzczyna mnie to przerastać, a nie chcę wydawac ponad 160 zł na zewstaw nawozów

nemo130: Pisownia!

Nie wiem jakiego kalkulatora używasz? Ja policzyłem wszystko na kalkulatorze zulixa, zresztą Łoren też odsyła do niego w swoim artykule odnośnie nawożenia. Wydawało mi się że to dosyć skomplikowane, ale kilkanaście minut zabawy i udało mi się wszystko policzyć (mam nadzieję że poprawnie), czas wszystko pokaże. Sole kupiłem w akwanawozy. Za zestaw soli, intermag plus, chelat żelaza, pojemniki z dozownikiem, wagę i przesyłkę zamknąłem się w kwocie poniżej 80 zł.