Jump to content

[240L] - pasji

marho760816
 Share

Recommended Posts

Przedstawię swój baniaczek

Wymiary: 120x40x50

Filtracja: JBL e1500+e900

Podłoże: Bazalt z ziemią

Światło: Pokrywa DIY 4x54w (Aquastar, Grolux, 2x865)

Co2+reaktor narurowy

Obsada: 1xzbrojnik, 35xbystrzyk amandy, 15xneon inessa, 2xmolinezja, 5xdanio pręgowane, 2xkirys pstry, 4xkirys panda, 8xkirys pigmej, xxx krewetek RC

Rośliny: jak na fotce

Dołączona grafika

Problemy z zielonym pyłem na szybach, nawożenie solami N,P

Zdjęcie jeszcze z kosiarkami które były do wczoraj :)

Akwarium fajne takie...cukierkowe :) Jak masz problemy z pyłem to trzeba podnieść nieco fosfor i zmniejszyć ilość mikro (polecam stosowanie takiego żeby dało się policzyć na jakimś kalkulatorze ile czego tam lejesz. PG- to kupa )

Fosfor podniosłem. Pył ustąpił. Było to całkowicie przypadkowe ponieważ z tym pyłem i proporcnami N:P walczę już około 2 miesięcy. Posiadam testy JBLa i kombinuję na wszelkie sposoby. Pewnie ktoś napisze że testy są tylko poglądowe i najlepiej obserwować rośliny i całkowicie się z tym zgadzam. Przy nawożeniu solami KNO3 i KH2PO4 lałem zawsze stosunek P:N - 1:10 i pył zawsze był. Może mi ktoś podpowie czy właściwie wyliczyłem.

Baniak 240l - 200l wody

Sole KNO3 - 100g rozpuszczone w Litrze wody RO - nawoziłem 66 ml/rozbijając na 6 dni-wychodziło że zapodam ponad 20 ppm

Sole KH2PO4 - 100g rozpuszczone w Litrze ody RO - nawoziłem 6 ml/rozbijając na 6 dni-wychodziło że zapodam ponad 2 ppm

Czy dobrze wyliczyłem? Bo pył przy tych dawkach nie ustępował, a wiele roślin miało popalobe stożki. Testy Sera na NKO3 pokazywały około 50, a na testach JBLa PO4 było koniec skali (skala do 2 ppm).

Z moich obserwacji wynika że za palenie stożków nie odpowiada NO3 i PO4 tylko potas - jeśli magnezu jest za dużo to blokuje wchłanianie potasu i wtedy najczęściej dochodzi do deformowania stożków wzrostu.

Co do poziomu PO4 - wszyscy się boją fosforanów jak diabeł święconej wody - a to taki sam pierwiastek jak każdy inny - jak widać na Twoim przykładzie niektóre akwaria potrzebują znacznie więcej tego pierwiastka niż wynikałoby to z ogólnych zaleceń.

A co myślisz na temat moich roztworów i podawanych dawek? Czy to jest dobrze wyliczone?

Magnezu nie podaję wcale. Stożki są palone po zapodaniu KNO3. Może byc tak że potas w tym związku chemicznym jest za to odpowiedzialny? Dodatkowo czasami pojawiają się pojedyncze długie nitki, głównie na popalonych stożkach rotali.

Może i mam zachwiany stosunek Ca:Mg i magnezu mam za dużo bo dziwnym trafem skorupiaki takie jak zatoczki i raczki miniaturowe mi popadały. Zatoczków mi nie żal ale raczków już tak. Generalnie mam kilka zatoczków le nie jest to jakaś ogromna populacja która nie dje mi spokoju, kilka sztuk i masa pustych muszli. O tym może świadczyć niedobór Ca więc mg faktycznie może być za dużo.

Zgodzę się,że przyczyną deformacji stożków może być nadmiar potasu,jednak moim zdaniem przy braku magnezu aby przedawkować potas trzeba lać go bardzo dużo jednak gdy w akwarium będzie brak magnezu w tedy można zauważyć te objawy u roślin.Moim zdaniem podsumowując nie nadmiar potasu jest przyczyną a brak magnezu.Akwarium prezentuje się ładnie,fajna kompozycja roślinna.

Nie jest to takie proste i oczywiste żeby jednoznacznie stwierdzić coś na temat "konsumpcji" poszczególnych pierwiastków - w każdym razie potas , magnez i wapń są ściśle powiązane ze sobą jeśli chodzi o ich wzajemny wpływ na siebie w akwarium. Jak to wygląda? - nie mam takiej wiedzy żeby to wyjaśnić do końca ale sama mechanika działania tych pierwiastków jest taka :- w akwariach HT - Potas, K powinien zazwyczaj występować w stosunku do azotu K:N jak 2:1 jednak za duża ilość potasu blokuje przyswajanie magnezu i wapnia jest to istotne przy stosowaniu wody miękkiej lub RO.

Magnez, Mg – . Ważne jest tu aby stosunek Ca do Mg wynosił około 4:1. Dlatego nie powinno się schodzić z twardością do minimalnych ilości bo wtedy rośliny będą cierpiały na braki wapnia przy nawożeniu magnezem. Zbyt duża ilość magnezu blokuje przyswajanie potasu i tak się kółeczko zamyka - jak widać wystarczy zachwianie/brak jednego elementu zeby cała maszyna nie działała poprawnie.

Stożki są palone po zapodaniu KNO3. Może być tak że potas w tym związku chemicznym jest za to odpowiedzialny?

Na pewno nie

Ja bym pomyślał o zastosowaniu jakiegoś mineralizatora do podmian - byle nie PG - gdzie występuje wapń , magnez,sód i zwiększyłbym trochę twardość wody tym bardziej że nie masz obsady która bezwzględnie wymaga wody miękkiej. np coś takiego http://www.akwanawozy.com.pl/towar/127/ ... itrow.html. Pomyśl nad zmiana nawozów seria PG to najgorsze z możliwych rozwiązań gotowych nawozów.

Dzięki za podpowiedź. Zamówię dokładnie ten i się zobaczy. Po zwiększeniu dawek KH2PO4 pył u nie ma, ale po dzisiejszym dniu zauważyłem że w miejscach o mocniejszym oświetleniu występują delikatne glony na liściach roślin na które światło świeci dość mocno. Jest to glon w postaci meszku, niteczek o długości około 2-3 mm. Jak nie urok to ....... . Co może powodować ten glon i jak on się nazywa. Wstawił bym fotkę ale mój aparat tego nie uchwyci. Linię PG już nie nawożę porócz Carbo, reszta to sole P i N.

• 1 month later...

Minęło trochę czasu i powiem tyle. Pyłu nie ma. Odtawiłem mrożonego solowca ponieważ moim zdaniem on był głównym powodem pyłu na szybach. PO4 trzymam ponad skalę testów JBL. Zmieniłem mineralizator na ten który zaproponował Łoren. Zaczałem podawać Potas i jakby na razie jest oki. Musiał być duży niedobór Ca i Mg bo dowiedziałem się że kolega który ma pięknego rośliniaka dawkuje Mineralizator PG ale w dawkach 2xwiększych niż zaleca producent. Przetestowałem to i fakt o niebo lepiej. Teraz już tylko Mineral RO v5 Żółty. Zły stosunek Ca do MG powodował nadmiar K i blokade jego przyswajania. Po podniesieniu poziomu MG i Ca sytuacja poprawiła się ale nie było super. Dopiero po rozpoczęciu podawania K wszystko ruszyło.

Moim zdaniem jeżeli jest nisko wapń i magnez to potas się nie przyswaja i kondycja roślin słaba. Co eksperci na to ? Może jeszcze jakieś podpowiedzi? Pozdrawiam.

• 1 month later...

Zły stosunek Ca do MG powodował nadmiar K i blokade jego przyswajania. Po podniesieniu poziomu MG i Ca sytuacja poprawiła się ale nie było super. Dopiero po rozpoczęciu podawania K wszystko ruszyło.

Moim zdaniem jeżeli jest nisko wapń i magnez to potas się nie przyswaja i kondycja roślin słaba.

Jest dokładnie tak jak piszesz. Magnez , wapń i potas są w akwarium ściśle od siebie zależne i znaczące zachwianie ich proporcji do siebie powoduje że rośliny są w kiepskiej kondycji.

Na dzień dzisiejszy pozostaje pogratulować pięknego zbiornika. :)

• 3 months later...

Minęły już 3 miesiące od startu problemu Ca:Mg:K. To co udało mi się zauwazyć a co potwierdiło już kilka osób to to że w wodzie RO potas powinienem trzymać nisko (ok10) wyżej natomiast Mg(około 20). Mineralizator z potasem odpada. Wróciłem do Żółtego v5 Ca38,Mg12. Delikatnie odblokowane zostały KMgCa. Wbrew obiegowej opinii że z potasem ciężko przesadzić, nie jest to prawda. To stwierdzenie sprawdza się tylko w twardej wodzie z dużą ilością Ca ok:70. Jeżeli woda jest miekka (ro) z potasem łatwo przesadzić. Obecnie testuję poziomy: Ca38,Mg20,K10.

Może ktoś z szanownych forumowiczów zna/używał jakiegoś mineralizatora i może podzielić się opiniami?