Skocz do zawartości

96 litrów, prawie wszystko przemyślane, a jednak...


przemo-lukas
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam zbiornik 96 litrów, prawie wszystko przemyślane, a jednak mam kilka pytań.

Napiszę co mam dokładnie i co zamierzam:

- Akwarium 96 litrów

- Stolik własnej produkcji

- Oświetlenie własnej produkcji 3 x 18W T8 6500K PHILIPS MASTER + elektroniczne stateczniki (2x18 i 1x18)

- Kompletny zestaw CO2 (mała butla ze względów estetycznych)

- Kaskada Aquael FZN-3

- Dragon Stone (ok 8kg)

- Grzałka

 

Ma być:

- Hemianthus callitrichoides 'Cuba'

- Eleocharis acicularis i blyxa japonica za kamieniami (niski 3 plan :twisted: )

 

Obsadę planuję taką:

6-8 szt Zwinnik Blehera

6-8 szt Neon Innesa

Ok 20-30 szt krewetek Red Cherry

 

I dwa pytanka:

Chcę zastosować drobny grys bazaltowy i jaki polecacie substrat do niego?

Przed kamieniami chciałem dać pogostemon helferi, ale może macie inną propozycję. Może jakaś gęsta roślinka?

Jeśli macie inne uwagi to zapraszam do podzielenia się nimi. :czytaj:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie taki efekt chciałbym uzyskać. Nie mam tylko ciśnienia na nazywanie tego Iwagumi. Powiedzmy, że Iwagumi jest inspiracją. Ostatecznie może i mocno odbiegnę od kanonów. :)

 

Powiem tak. Nie stać mnie na zakup wszystkiego na raz, ale również marnotrastwem jest kupować rzeczy, które są poniżej jakiegoś standardu. Więc wyznaję zasadę, że zamiast się "podpalać" i robić byle jak, lepiej zakupy różnych elementów odłożyć w czasie.

 

Co do samego podłoża. Nie miałem z nim przyjemności, ale wybór nie jest podyktowany oszczędnością. Po prostu w sklepie akwarystycznym zauważyłem, że bardzo łatwo go zruszyć. To nie jest problem, ale mam obawy co do samego sadzenia roślinności. Sądzę, że w żwirze/bazalcie jest to znacznie prostsze.

 

Pierwotnie akwarium chciałem obsadzić dużym stadem "inesek" (strasznie mi się podobają). Moja lepsza połowa troszkę kręci nosem i najchętniej widziała by kilka gatunków. Ale może uda mi się ją namówić na ten pomysł.

 

Co do podłoży. Zastanawiałem się nad ADA Amazonia NEW, w sklepie polecano mi natomiast JBL manado (facet i tak ściągał by mi na zamówienie, tak więc wierzę w jego szczere intencje). Jest też osoba, która gorąco poleca AquaSubstrate II+. Ciężko mi podjąć decyzję, gdyż naczytałem się różnych, czasem sprzecznych opinii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, Manado z AQUABASIS PLUS.

ADA wymagający i najlepiej z firmowymi/drogimi "dodatkami".

Osoba, która polecała ASII+ powiedział mi dokładnie to samo.

Niemniej nie rozwiewa to moich wątpliwości co do sadzenia roślin.

I tak sobie pomyślałem o JBL AQUABASIS PLUS 1-1.5cm i na to bazalt ok 5cm.

Co do obsady, mogą okazać się prorocze słowa: nie chcem ale muszem. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie cały pierwszy i drugi plan to będzie mały Heniek. Tak się składa że sadziłem go kiedyś akurat tak jak Ty chcesz na bazalcie, nad substratem, w pseudo iwagumi. Wnioski? Sadzi się to strasznie ciężko, jak nie masz pincety to nawet się za to nie bierz

U mnie się go sadziło na bazalcie 1-3 w miarę sprawnie, o wiele lepiej niż np taką polyspermę, czy limnophilie z przycinki na manado. Ale fakt sadziłem za pomocą pincety bodajże 25 cm. I im mniejszy "kawałek" heńka tym się go łatwiej sadziło, miał mniejsze skłonności do wypadania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ta druga szczególnie z fajnym logiem daje bonusy na niektórych forach...

Już żałuję, że takiej nie mam. ;)

Moje nożyczki i pinceta to "tylko" narzędzia chirurgiczne.

I w zupełności wystarczy ;) sadzenie roślin takich jak Mały Heniek jest upierdliwe ale tylko wtedy gdy robimy to przy zalanym akwa, ja sadziłem przed zalaniem w podłożu Manado i nie było prawie żadnych wypłynięć. Dużym plusem Amazonii jest to że jest żyznym podłożem i przy usypywaniu różnego rodzaju górek, pagórków itp. nie musisz przejmować się tym że musi być coś jeszcze pod spodem w przeciwieństwie do substratów, z drugiej strony jeśli coś takiego zrobisz i będzie tam posadzony Heniek to w sumie nie musisz się przejmować bo większość potrzebnych sobie rzeczy pobiera ze słupa wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam.

Od zeszłego piątku baniaczek dojrzewa. Nie dokonywałem żadnych podmian wody. Podaję CO2 i potas aqua art. Martwi mnie jedna sprawa. Mleczna woda.

Do filtra dołożyłem dokładnie ten wkład (oczywiście płukany): http://www.kacikpupila.pl/certech-filti ... b4a53c2bd1

Po za tym standardowa gąbka i "Ikola Wata syntetyczna F-017".

Zacząć podmieniać wodę i nie histeryzować?

Czy jest sens podawania Easy-Life EasyStart?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż. Nie ma zainteresowania, ale może "pociągnę" temat dla szukających porady/rozwiązania problemu.

Zmętnienie jest spowodowane resztkami gleby (iły?) z dragon stones. Przygotowałem je w następujący sposób:

-mechaniczne usuwanie pozostałości

-kilkukrotne płukanie

-moczenie w wiadrze i ponowne płukanie pod mocnym strumieniem wody w zlewie.

Nie wystarczyło. Myślę, że na działce z węża ogrodowego uzyskał bym większe ciśnienie.

 

Sobotnia podmiana (ok 40%) dała widoczne zmiany.

 

EasyStart poszło tyle, ile powinno podać się na start.

 

Kolejna wymiana w sobotę.

Długość "świecenia" zmieniam nie co tydzień o godzinę, a co 3-4dni o 30 minut.

Na końcówkach eleocharis acicularis pojawiły się w bardzo małych ilościach brunatne nitki. Usunąłem mechanicznie i podjąłem decyzję o dodawaniu 4ml easy carbo (niby dawka na gęsto zarośnięte akwarium, ale przez 3 dni chcę podawać dawkę "uderzeniową").

Testów jak na razie nie wykonywałem. Mam zamiar nabyć JBL Test Combi Set + PO4.

 

P.s.

Oba gatunki ponikła ruszyły niemalże jednocześnie (jedno z hodowli wodnej, drugie z żelu). Nie tyle wzrost co rozrastanie się sadzonek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmętnienie jest spowodowane resztkami gleby (iły?) z dragon stones. Przygotowałem je w następujący sposób:

-mechaniczne usuwanie pozostałości

-kilkukrotne płukanie

-moczenie w wiadrze i ponowne płukanie pod mocnym strumieniem wody w zlewie.

 

Jeżeli faktycznie jest to drobna frakcja o rozmiarach poniżej 0,063mm (pył) lub frakcja ilasta (<0,002) to nie płucz tego. Płukaniem rozbijasz agregaty i wprowadzasz do obiegu drobne frakcja. Daj lepiej jakąś drobną watę do filtra to większość wyłapie a reszta opadnie na dno po kilku lub kilkunastu dniach. Większe przepływy znowu wprawią to w ruch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już "ruszyłem". Czekam aż woda wyklaruje się na tyle, aby móc zrobić ładne fotografie. No i czekam na zasiedlenie. Może jakiś pomysł co do 2 planu? Gęste, dłuższe od ponikła maleńkiego i krótsze od igłowatego.

P.s.

Zastanawia mnie cena niska cena Sera aqua-test box:

http://www.zooplus.pl/shop/rybki/srodki ... sera/30650

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...