Jump to content

[300L] Tanganika


Stopa89
 Share

Recommended Posts

Witam przy pomocy mojego kolegi który zajmuje się tanganika od 20 lat udało mi się w końcu powiększyć swoje akwarium do wymiarów 120x50x50

Akwarium zalane 4 dni temu.

 

Obsada która zostało ustalona to:

 

5x Neolamprologus leleupi yellow

 

5x Synodontis multipunctatus

 

7x Paracyprichrmois nigripinnis blue neon

 

3x Julidochromis dickfeldi

 

Podłożem jest piasek kwarcowy dekoracje wykonałem z kamieni znalezionych na niedalekim polu ;p

 

Rośliny to:

 

Anubias nano bodajże i lanceolata będzie jescze kryptokoryna

 

Filtracja JBL e901 i tu pytanie jaki jeszcze filtr mechaniczny dobrać??

 

Grzałka Aquael 150W

 

Oświetlenie żarówka led Kanlux 3W Barwy białej będzie jescze niebieska.

 

Tło brak ale się coś wymyśli a moze jakieś sugestie ?

post-11242-13685171152961_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ja bym się raczej skupił na tym, że Twój kolega przerybia Ci zbiornik. 3 Pary naskalników to max przy tym aranżu. Lewa grupa kamieni może być punktem spornym jeżeli będzie okupowana przez więcej niż 2 dobrane pary.

 

Nie jestem pewien, czy na cyprychromisy akwarium nie jest jakieś 30 cm za krótkie.

Link to comment
Share on other sites

Znam temat z forum klubu tanganiki, i tak nie do końca zaakceptowali obsadę ;)

 

Obsada jest tak na styk, ale może się dziać za dużo w baniaku, przez co mogą być ofiary, a jednak ważniejsze jest zdrowie i życie ryb niż nasze "widzimisie".

 

Ja też myślałem że mam bóg wie jaki zbiornik bo podstawe ma jak 240L, ale i tak nie mogłem zaszaleć z obsadą tak jak powiedzmy chciałem. I dobrze, że tak zrobiłem bo teraz widzę co się dzieje przy obecnej obsadzie, a co by było jak bym chciał dorzucić jeszcze kilka gatunków które chciałem.

Link to comment
Share on other sites

Stopa, a pokazałeś im aranżację przed określeniem obsady?

 

Popatrz na to tak:

 

-między różnymi gatunkami musisz mieć 30cm strefę dookoła kryjówki w której nie znajduje się strefa innej parki

-miedzy tymi samymi gatunkami musisz mieć tak rozplanowane akwarium, żeby między końcami ich terytoriów było jeszcze ze 20 cm.

 

Przy obecnym zestawieniu mogę się założyć o piwo, że gatunkami rozłożą się:

-julidochromis - lewa z tyłu i środkowa

-neolamprologus - lewa z przodu i to małe prawe.

 

To jest najbezpieczniejsza konfiguracja, w której i tak będą w lewym zakolu spięcia. Ale nie takie duże. Gorzej, jeśli neolamprologus nie zadowoli się tą małą grudką po prawej. Wtedy w zasięgu 50 cm masz dwie pary neolamprologusów, a to jest potencjalna masakra.

Link to comment
Share on other sites

Spokojnie, na razie daj się dobrać parom. Możliwe że zawiąże się po jednej z każdego gatunku. Dopóki są młode, nie ma problemu, tylko obserwuj je i jak zauważysz sprzeczki, to nie bój się decyzji.

 

Jeśli mogę Ci zaproponować jakieś rozwiązania, to zastanów się nad dodaniem muszlowców, które zarówno szczelinowcom jak i naskalniakom są zupełnie obojętne. Dodatkowo są małe lamprologini z grupy szczelinowców, które mogą się nadawać jako towarzystwo, ponieważ agresja między szczelinowcami a naskalniakami jest wyraźnie słabsza niż w obrębie jednej grupy. Podobnie możesz pomyśleć o Altolamprologusie compriceps.

 

Jeśli chodzi o rośliny, to na Twoim miejscu pokombinowałbym z większymi formami anubiasa. Dodatkowo zastanów się nad tłem, które będzie podkreślać kolor cyprichromisów. Odpowiednio ciemny niebieski.

 

Co do obecnego akwarium. Jest ładne, bo dobrałeś bardzo atrakcyjne skałki które przypominają faktycznie jezioro, a nie te wszędobylskie wapienie filipińskie, które do niczego nie są podobne. Jak zapewne przeczytałeś na forum tanganikańskim, w Tanganice dość istotne są glony, a zatem i odpowiednio mocne światło. Proponuję Ci zastanowić się nad kilkoma świetlówkami o różnej barwie i metodzie włączania ich symulującej pory dnia. Jako że masz duże akwarium, to możesz mieć kilka świetlówek. Tutaj dojdziemy do kolejnego problemu. Przy tak dużym otwartym akwarium z rybami wymagającymi bardzo twardej i zasadowej wody musisz praktycznie oswoić się z myślą o osadzie i szybko odparowującej wodzie. O ile przy akwariach takich jak biotopy południowoamerykańskie nie jest to problemem, bo woda jest miękka, to tutaj szybko odparowująca woda pozostawi paskudne ślady. Dlatego pomyśl nad pokrywą. Możesz w takiej sytuacji zamontować naprawdę dobry zestaw świetlówek. Ja bym założył zestaw 6 do 10 świetlówek 18W T8, lub 24W T5. Mógłbyś je odpalać z lewej na prawą po kolei co kilka godzin. W ten sposób osiągniesz cykl dobowy w normalnych kosztach, a w czasie dnia będzie się zupełnie zmieniać wygląd akwarium. Jeśli ustawisz odpowiednio wyloty deszczownicy, to ruch wody spowoduje piękną grę światła.

 

Jeśli chodzi o filtrację, to polecam Ci albo wewnętrzny filtr mechaniczny przeznaczony do 50 litrów, i bardzo mocny filtr zewnętrzny do 600 litrów z prefiltrem gąbkowym na wlocie. Drugą opcją jest Twoja filtracja i do tego 2-3 filtry PATmini ustawione tak, żeby zrobić porządny ruch wody. Druga opcja to koszt około 70zł.

 

Przydałaby się druga grzałka 150W.

 

Rozpisałem się, ale masz ze swoim akwarium duży potencjał i fajnie by było je dopieścić ;] Tym bardziej, że Tanganika się dość szybko nudzi i tylko takie bajery będą Cię trzymać przy tym akwarium i zdrowych zmysłach :D

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...