Skocz do zawartości

200l baniak i same piekne ryby...


Rekomendowane odpowiedzi

Mam taki pomysł, żeby założyć piękne akwarium...

 

Myślę, że podstawową rybą będzie pielęgnica papuzia ze 6-8 szt, dodałbym kilka paletek ( nie wiem ile na początek nie za dużo do 4 ) i całkiem spore stadko neonów ok 30szt oczywiście glonojada i jakieś kiryski.

 

Bardzo podobają mi się jeszcze bocje wspaniałe, ale nie wiem czy nie zepsuję efektu dodając je do obsady. No i parka trzciniaków, ale mam obawy o neonki... Powiedzcie mi, czy te wszystkie ryby mają podobne warunki hodowli i czy litraż nadaje się do takiej obsady.

 

Prosiłbym o porady jaki kupić filtr ( wewn., zew., z segmentową filtracją, czy mech. ) i grzałkę ( jaka moc, termostat widziałem taki śliczny z cyfrowym wyświetlaczem brzęczkiem ostrzegającym o zmianie temp itd... Chciałbym napowietrzać akwarium od spodu i położyć odpowiednie rurki pod podłoże. Pytanie następujące to jakiego podłoża najlepiej użyć? Myślałem o żwirku granulacji 1-3mm do tego jakieś korzenie, może łupina kokosa i jakieś granitowe skałki.

 

Dodam do tego roślinek m.in żabienicę wielką, rotalę wspaniałą, moczarkę i może barklaję długolistną.

 

Proszę doświadczonych akwarystów o wypowiedzi i uwagi, które pozwolą spełnić moje marzenie. Dodam, że pieniądze nie są, aż tak istotne np czy kupić filtr za 100zł czy za 400zł to nie stanowi większego problemu. Budżet to ok 2-3tyś wiec proszę o najlepsze opcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tym razem to nie prima aprilis :( przykro mi, że moja chęć dowiedzenia się czegoś sensownego o hodowli rybek wiąże się z porównaniem do prima aprilis... Całkiem poważnie chcę posiadać na 100% papuzie a co do nich mogę dołączyć? jeśli nie mogę paletek i neonów to co???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj było troche tematów prima ap. i dlatego pytam :)

 

ja trzymam papuzie z paletami

 

ale przy 200l 8 sztuka papuzich to za dużoo!!! bardzo szybko rosną!! ja mam 4 papuzie i 3 paletki (1 jeszcze dokupic chcę)

 

neonków nie radze trzymać z papuzimi z własnego doświadczenia :roll:

 

w necie piszą że papuzie woda zasadowa i twarda :) bzdura :)

 

moje świetnie sie czuja w kwaśnej i miękkiej ") dzisiaj po raz trzeci złozyły ikre :)

 

ogólnie paletki z papuzimi świetnie sie dogadują :) tylko na dno nie polecam piasku :)

 

 

edit: może i sa z laborat. ale sa to tez zywe stworzenia.. jedza z reki tak samo jak paletki podpływja pod rękę :shock: i OBSERWUJĄ no to jest naprawde cudna rybcia :)

 

tylko żadnych niebieskich i zielonych czy fioletowych !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nareszcie ktoś potraktował mnie konkretnie. dziękuję :) Już wiem, że 8 to sporo za dużo, ale 4 myślę, że będzie w sam raz. Paletki jednak bym spróbował mimo, że są drogie i trudne w hodowli. Uwierzcie, że zrobię wszystko, żeby je utrzymać i dać jak najwięcej komfortu. O zbrojniku myślałem tak i tak, bo bez niego to chyba każde akwarium tonie w glonach... Jednak dodałbym coś do tych wspaniałych ryb tylko zastanawiam się co będzie nieszkodliwe, a jednocześnie ożywi akwen

 

Ps to czym najlepiej wyłożyć dno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

super! Coraz więcej sensownych podpowiedzi :) Coraz bardziej podoba mi się skład... A więc:

 

4 papuzie

3-4 paletki ( w zależności jak z funduszami po reszcie osprzętu )

8 kirysków

4 kolumbijskie

4 lamparci

kosiarka szt? ;) podoba mi się ta nazwa

 

Jaką temperaturę lubią te ryby by czuć się najlepiej? No i mam tysiąc pytań na temat osprzętu do tego baniaka... Jakie grzałki, filtry, oświetlenie, termometr itd... ( nie wiem co jeszcze jest niezbędne ;) ale będe to miał :D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam co do parametrów papuzich :

 

"Parametry wody nie mają większego znaczenia, jednak najlepiej znosi wodę średnio twardą do twardej i odczyn pH od neutralnego po zasadowy."

 

Źródło :

 

http://www.superakwarium.pl/pielegnica- ... id589.html

 

"hipcio_stg" ogólnie polecam Ci tą strone tam się dowiesz jakie ryby potrzebują temperatury itd..

Ciekawe jestem czy do takiej obsady pasuje bocja wspaniała bo By się pięknie prezentowało takie stadko np 6 sztuk ;)

 

 

Edit"

 

A i kosiarka to nie jedna ;) Stadko m poczytaj o tych wszystkich rybach na tamtej stronie .. I przed zalaniem zbiornika poczytaj jescze z 3 tygodni wszystko , żeby popełnić jak najmniej błędów ( szczególnie że zaczynasz od tak dużego zbiornika i tak trudnych ryb jak paletek )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytałem już o tych wszystkich rybach, ale z "doświadczenia" wiem, że nie wszystkie tego typu porady się sprawdzają. A raczej próbuję się dowiedzieć jaka będzie najlepsza temp dla całego zestawu, bo zakresy jakoś się zazębiają, ale wolałbym porady kogoś doświadczonego. o Bocjach wspaniałych też myślałem, ale nie chcę przeludnić i trzymać zbyt wiele gatunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kosiarka jest rybą stadną więc pewnie z 5 -6 szt musisz kupić

 

szczerze pisząc to te 200l jak paletki i papuzie urosną będzie na bank zamałe wtedy będziesz musiał wybrac albo paletki albo papuzie które rosną gigantyczne!!

 

grzałka z termostatem (ja mam z tetry) temp stała w akwa 28 st. ph 6,8 ,kh -4 ,gh -10

 

wpierw musisz miec idealne parametry wody zanim wpuścisz rybki a szczególnie chodzi mi o paletki (papuzie to twardziele) i oczywiście dojrzałe akwa :)

 

filtr kubełkowy napewno :) ja mam i wewnętrzny :)

 

edit:yodaniel co do papuzich to najlepiej czuja się w kwaśnej i miękkiej - mozesz mi wierzyć :) ja bocje mam u siebie i elegancko wszystko żyję i pływa.. zero chorób.. zero GLONÓW az dziwne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jednak zrezygnował z Paletek..

 

Sam bym zrobił taką obsade

 

-4 papuzie

-6 bocji

-6 kosiarek

-Jakiś glonojad ( plectostomus ( najładniejszy moim zdaniem ))

 

no i coś jeszcze ;)

 

A co do aranżu itd..

To dla bocji musi być od groma kryjówek najlepiej jakiś fajny korzeń ( duży ) z dziurami itd..

 

Grzałki w 200 l to ja bym już raczej 2 dał ( w razie czego )

 

Filtr tylko i wyłącznie kubełkowy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam 1 grzalke i starcza codziennie patrze czy dziala i sprawdzam temp.

 

kublekowy jasne musi byc!! choc ja ani razu nie widziałam jak moje papuzie robia kupke :|:)

 

ja mam akwa od stycznia i jakos mi paletki nie padły a wręcz widac że sie dobrze maja :)

 

korzeń duży do podstawa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za wszystkie porady.

szukałem kilka filtrów i pytanie jakiej firmy będzie najlepszy? Jedna sprzedawczyni w sklepie mówiła, że nie ma to znaczenia, jednak sądząc po cenach (podobnych filtrów) tylko innych firm jest różnica cenowa. np. między tetrą a fluvalem jest prawie 100zł różnicy... a i znalazłem taki filterek, który przukół moją uwagę...

 

http://www.allegro.pl/item599553224_fil ... atias.html co o

 

nim sądzicie?

jego górną granicą jest 200l, więc może powinienem zastosować wydajniejszy? np z tetry w moim zoologicznym jest w zakresie 200-500l - może taki powinienem zastosować?

 

http://www.allegro.pl/item588992438_fil ... zedaz.html

 

gdzieś przeczytałem o lampie UV w filtrze. Do czego jest montowana we filtrach i czy jest do mojego zewstawu potrzebna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po sprawdzeniu statystyk wybór na 99% padnie Tetrę EX700 (http://www.allegro.pl/item588585577_fil ... l_hit.html)

 

Nie koniecznie przez allegro, ale podejrzewam, że będzie najlepszy. Z opisu wynika, że nadają się do baniaków od 100-250l czyli się mieszczę. Teraz pytanie czy coś do niego dopkupić, żeby poprawić napowietrzanie? No i cały czas zastanawiam się nad grazałką 150W ( powinna wystarczyć, ale jeśli to za mało to proszę o upomnienie ;) ) Słyszałem, że lepiej mieć dwie grzałki ale wtedy 2x75W czy dwie 150 ( jedna w zapasie? )

 

Do wszystkiego musi się dać podłączyć termostat z cyfrowym wyświetlaczem temperatury, alarmem dzwiękowym gdy temp zmienia się o +/- 2 st C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę się doczekać mojego akwarium, więc zacząłem kompletować dodatki ;) Oto link do mojego pierwszego kokoska viewtopic.php?f=7&t=6134

W pracy zakładam akwarium małe (25l), bez grzałki, z braku stałego dostępu do prądu więc będą raczej same gupiki ( już spore stadko pływa i czeka na dojrzenie baniaczka )

 

PS co sądzicie o kokosie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...