Jump to content

motylowiec

wssthc
 Share

Recommended Posts

Było już coś na ich temat ale niewiele... czy można je trzymać z innymi rybami a konkretnie jedna sztukę, pytałem w 2sklepach ale każdy mówi co innego... posiadam akwa 126l wszystkie parametry OK. Obsada:

1+2 kakadu

10x microrasbora galaxy

2x babka tęczowa

1x cudaczek

1x zbrojnik niebieski

6x kirys srokaty :lol:

i chcę dokupić 1 motylowca i 2 piskorki... czy mogę je jeszcze dożucić?? proszę o odp... może coś zmienić z obsady??

W takim akwarium można się pokusić o trzymanie 2 sztuk, ale te ryby są dość mocno terytorialne, zwłaszcza wewnątrz gatunkowo. Dlatego wypadałoby jakoś sztucznie wyznaczyć im terytoria, tak aby sobie możliwie rzadko wchodziły w drogę...

A co do polowania na razbory galaxy - jeżeli motylowiec będzie na tyle duży, a razbora podpłynie w złym momencie do powierzchni wody, to raczej jej los będzie przesądzony. ;)

Sam straciłem tak niedawno jednego (niemałego zresztą) neona czerwonego, który podpłynął za blisko motylowca w porze karmienia.

No i dodam, że "paszcze" motylowce mają naprawdę duże...

Siedząca cały dzień w jednym miejscu. ;)

Jeśli Motylowiec przebywa w jednym miejscu zbiornika, a po twojemu mówiąc siedzi to znaczy, że coś mu nie odpowiada, bo w prawidłowo urządzonym baniaku pływa aktywnie po powierzchni w poszukiwaniu owadów wszelakich i innego żarcia. Wszystko na temat Pantodon buchhozi znajduje się w opisie na stronce Akwadrago. Ze swojej strony mogę tylko potwierdzić, że zapewnienie słabego oświetlenia i spokojnej tafli wody sprawia, że ryba ta staje się ruchliwa. Polecam też umieszczenie korzeni i konarów wystających nad powierzchnie. Jeśli natomiast ryby trzyma się w jasno oświetlonym akwarium to faktycznie "siedzi" w jednym miejscu. Dodam tylko jeszcze, że swojego motyla trzymam w akwa o powierzchni 140x40 i wcale nie uważam by miał za dużo miejsca no, ale lepiej mieć 2 w 70 litrach.

Ehhh...potem trafiły do 250l 100x50x50 i nie zmieniły swojego zachowania ;)

Żeby zmieniły swoje zachowanie musiałbyś polepszyć im warunki najlepiej przez zmniejszenie oświetlenie, a najlepiej zamontowanie oświetlenia punktowego. Tymczasem w tym 250 l 100x50cm masz w opisie 2 świetlówki po 30W, więc cała tafla jest oświetlona to i motyle są wydygane. Dla porównania ja w akwa o powierzchni 140x40cm mam jedną świetlówę 30W o długości 90cm, tak więc tafla nie jest oświetlona na całej powierzchni co motylowi, a także innym rybom wyraźnie odpowiada. Wcześniej jak trzymałem go w bardziej oświetlonym zbiorniku to był mało ruchliwy tak jak te twoje. Podsumowując im mniej światła tym motyl aktywniejszy.

To prawda co do oświetlenia. U mnie motylowiec zaczyna aktywne poszukiwanie pokarmu dopiero wieczorem, po zgaszeniu połowy światła, a wcześniej ukrywa się wśród pistii. Motylowiec to ryba, która największą aktywność przejawia w nocy.

Połączenie motylowca z razborami galaxy nie jest zbyt dobre, bo to kwestia czasu, kiedy zaczną one znikać. Motylowiec poluje raczej tylko przy samej powierzchni wody, więc ryby, które zajmują niższe partie wody są bezpieczne, przynajmniej do momentu, kiedy nie podpłyną za blisko powierzchni wody i motylowca. Tak jak pisałem wcześniej - motylowce mają naprawdę dużą "paszczę"... :) Dorastają wg. wielu źródeł do 15cm. Mój ma ok. 7-8cm (bez płetw), a bez problemu połknął całkiem sporego neona czerwonego, a co dopiero mówić o małej razborze.

Na przykład możesz je zastąpić jednym z tych gatunków: żałobniczka (tetra czarna), tetra cesarska, błyszczyk parański, bystrzyk ozdobny, razbora klinowa, świecik kongolański, zwinnik Blehera.

To są gatunki, które raczej nie padną łupem motylowca ze względu na osiągane rozmiary.

Moim zdaniem bardzo fajne byłoby połączenie motylowca ze świecikami kongolańskimi, które również zamieszkują wody Afryki.

Faktycznie, zapomniałem, że masz 126l... ;)

Ale myślę, że na przykład błyszczyki parańskie lub cesarskie spokojnie dałyby tutaj radę, ew. tetry czarne.

Moim zdaniem 1 motylowca to można bez obaw wpuścić do 126l. Polecam lekturę Magazynu Akwarium nr 46, gdzie ryba ta jest dość dobrze opisana. Na stronie magazynu ten numer jest dostępny w archiwum i można poczytać. Wg tamtego opisu "(...) minimalna powierzchnia tafli wody powinna oscylować w granicach ok. 2400cm2 (np. 40 x 60 cm, 50 x 50 cm itp.)"

Wszystko już zostało napisane wyżej , wg mnie też to kwestia czasu aż upoluje galaxy , miałem kiedyś pare i żyła bardzo zgodnie , powierzchnia wody jakieś 90x 40cm juz nie pamiętam dokładnie. Zasadniczo to szybki ruch wywoływała u nich tylko ofiara - mała rybka pod powierzchnią lub ruszająca mucha na powierzchni.