Skocz do zawartości

Obsada do 500L Ameryka południowa 150x55x60


rafmen
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam na imię Rafał i mieszkam w Bełchatowie. Kiedyś miałem akwarium ale było to 20 lat temu a więc można przyjąć, że jestem początkującym i niedoświadczonym akwarystą. Planuję kupić baniak o wymiarach 150x55x60. Od dłuższego czasu zastanawiam się nad obsadą do mojego baniaka. Chciałbym aby było w nim dużo korzeni i trochę niezbyt wymagających roślin. Wodę mam z wodociągów miejskich ale będę chciał uzyskać najlepsze parametry do wybranej obsady. Co do mieszkańców to wstępnie biorę pod uwagę:

 

- pielęgnica eliotti

- pielęgnica meeka

- pielęgnica zebra

- akara pomarańczowopłetwa

- zbrojnik zebra

- kirys brodaty

- zwinnik ogonopręgi

 

Chciałbym aby w baniaku znalazły się pielęgnice (oczywiście nie wszystkie wymienione, jeden lub dwa gatunki)

Do tego coś na dno (kirys, zbrojnik) oraz jakąś ławicę. Poproszę o propozycję i uwagi:

 

- czy ławica może pływać z pielęgnicami, jeśli tak to z którą/którymi?

- może jakieś inne propozycje (oprócz skalarów i paletek)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pielęgnica skośnopręga kilka sztuk. Ryby spokojne i piękne, nie niszczą roślin i nie ruszają mniejszych rybek (pływa z nimi 11 sztuk bystrzyków ornatus).

Powyższe mi się podoba :-).

 

Wymieniłeś ryby z Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej.

 

Proponuję opcję:

 

Pielęgnice meeki lub elliotta i do tego ławica mieczyka :-). Eliotki mam na zbyciu (20szt.) więc jakby co zapraszam ;-).

Do zeber bałbym się dawać ławicę bo to diabły są.

 

Z Ameryki Południowej może ziemiojady? Tylko tutaj z ławicą też może być ryzykownie. Koniecznie chcesz bawić się w drobnicę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pielęgnice meeki lub elliotta i do tego ławica mieczyka :-).

Wybrałem największego zwinnika, jak urośnie może będzie miał 10 centów, istnieje szansa, że go nie zeżrą:-)

Eliotki mam na zbyciu (20szt.) więc jakby co zapraszam ;-)

. Dzięki, będę pamiętał...

 

 

Koniecznie chcesz bawić się w drobnicę?

No nie koniecznie, a jesli nie drobnica to jakie inne ryby do tych pielęgnic?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego zestawu, przy tym litrażu pomyślałbym o A. rivulatus. Jeśli się nie trafi psychopatyczny samiec, odzwierciedlający anglojęzyczną nazwę tych akar, to spokojnie można pomyśleć o mniejszym towarzystwie dla pielęgnic. Zbrojniki sp. to twardziele, poradzą sobie, kirysy... nie mam doświadczenia ale jeśli już to duże, akary potrafią wciągnąć spore rybki o cylindrycznym kształcie... I tu pięknie wpasowuje się Tetra czarna jako ryba ławicowa... duża i "niekształtna" do konsumpcji... Najlepiej wystartować w opcji "małe (młode) pielęgnice, duże wypełniacze" ;) Życie i tak zweryfikuje teorię :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akary potrafią wciągnąć spore rybki o cylindrycznym kształcie... I tu pięknie wpasowuje się Tetra czarna jako ryba ławicowa...

Ale Akary lubią wodę o ph obojętnym i średnio twardą a Tetra raczej kwaśną i miękką. Tak przynajmniej przeczytałem w opisie rybek.

 

Chyba jednak zdecyduję się na Eliotti i Zbrojnika niebieskiego. Tylko przy takiej pojemności baniaka chyba będzie trochę pusto. A więc aby nie było za pusto to jeszcze będę rozważał:

 

- połączyć dwa rodzaje pielęgnic (eliotti z np. meeką)

- zaryzykować i dodać np. mieczyki lub zwinniki ogonopręgie lub bystrzyki kolumbijskie

- nic więcej nie dodawać i kupić mniejszy baniak 300-350L

 

Co myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uaru. Co powiesz na nie? Do tego banda żałobnic, może para skalarów, zbrojniki (mogę Ci 35 cm okazy dać za frajer jeśli sobie po nie przyjedziesz). Można jeszcze drugą ławicę skombinować. Może neony czerwone... Ja bym to widział tak:

 

6 Uaru

1+1 Skalar

30 Żałobnic

50 Neonów czerwonych

+2-4 zbrojniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym to widział tak:

 

6 Uaru

1+1 Skalar

30 Żałobnic

50 Neonów czerwonych

+2-4 zbrojniki

Bardzo ciekawa obsada. Co prawda bardziej podobają mi się pielęgnice, które ja wymieniłem ale przy Twojej propozycji zyskuję 2 ławice i mam problem "pustego" zbiornika z głowy.

- Wiem, że Uara preferują pokarm roślinny ale gdy dorosną nie będą mi próbowały neonów?

- Czy są jeszcze jakieś inne pielęgnice, które pasowałyby do Żałobnic i Neonów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Akary lubią wodę o ph obojętnym i średnio twardą a Tetra raczej kwaśną i miękką. Tak przynajmniej przeczytałem w opisie rybek.

Ryby od lat rozmnażane w akwariach lubią "kranówkę", co nie znaczy, że jeśli ktoś ma chęci i możliwości, to nie powinien stworzyć dla danego gatunku warunków podobnych do tych w naturze. Na Twoim miejscu nie rezygnowałbym z większego zbiornika tylko dlatego, że nie masz pomysłu na obsadę ;) Co do samych ryb... 2, 3 pary pielęgnic potrafią dostarczyć o wiele więcej atrakcji niż jakakolwiek ławica... ale to oczywiście subiektywna ocena ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wstępnie zdecydowałem się na taka obsadę:

 

- Ziemiojad Geophagus Tapajos - 6-8 szt.

- Skalar - 4 szt.

- Zbrojnik niebieski - 4 szt.

- Żałobniczka lub Bystrzyk pięknopłetwy - 40 szt.

 

Z grubsza obsadę mam już wybraną. Nawet jeśli będą jakieś zmiany, to takie aby pasowały do wody lekko kwaśnej-kwaśnej i miękkiej-śr.twardej.

Teraz mam jeszcze milion pytań co do projektu baniaka. Ale to już chyba nie w tym dziale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obsada z ziemiojadami swietna tylko zamiast zbrojnikow niebieskich dalbym cos efektowniejszego np. w paski lub kropki.:grin:

Wstępnie miał być zbrojnik zebra ALE: mam małe doświadczenie a rybka do najtańszych nie należy i ewentualna strata była by bolesna no i rozmiar dorosłego osobnika to 8-9 cm. Z kolei zbrojnik lamparci to olbrzym dochodzący do ponad 50cm. I tym sposobem ostał się niebieski ;) ale jak już wszystko będzie stało, wtedy podejmę ostateczną decyzję. Teraz muszę się zastanowić jak zmontować szafkę aby pasowała do mojego baniaka. Wymyśliłem sobie, że chcę mieć akwarium "bezobsługowe". Chciałbym aby ilość czynności jakie trzeba będzie wykonywać przy obsłudze baniaka była jak najmniejsza. A więc tak:

 

akwarium 150x60x60 540L

przód i boki OW

wystrój: dużo korzeni, piasek, kilka kamieni i kilka niewymagających roślin np. Kryptokoryna, żabienica

komin zewnętrzny (jaki wymiar, na jakim poziomie grzebień?)

sump 110L (jakie wymiary sumpa, jakie wielkości poszczególnych komór, mechaniczna 17L... ????)

szafka z profili stalowych 50x30x2

automatyczna podmiana wody

sterownik do automatycznego zapalania i gaszenia oświetlenia oraz do zmiany ustawień temperatury wody w cyklu dzień/noc i może jeszcze do bieżącego badania podstawowych parametrów wody.

 

To tak pokrótce jak bym chciał aby to wyglądało. Na szybko wystrugałem coś takiego

post-15137-13685171326101_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olej dziwne zbrojniki. Masz komplet bardzo biotopowy z żałobnicami.

 

Zastanów się, czy nie warto sumpa zrobić z refugium.

 

Komin lepiej od ściany, nie będzie zasłaniać boku.

Refugium... nowe pojęcie ale właśnie myślałem o czymś takim abym miał miejsce dla rybek które z różnych względów nie mogą być w głównym baniaku. Chyba, że miałeś na myśli glony, które się umieszcza w jednej z komór.

Co do komina to też tak pomyślałem aby był od strony ściany, ale nie chciało mi się już tego przemalowywać na rysunku;)

Teraz abym mógł ruszyć z miejsca i zamówić akwarium oraz sklecić szafkę, muszę przynajmniej znać wymiary sumpa i komina. Co do sumpa to mam kilka informacji zaczerpniętych z neta ale nie do końca mi się wszystko zgadza.

Np. Sump to 20 % zbiornika, ok, czyli w zaokrągleniu 110L. Komora mechaniczna to 15% sumpa a więc ok. 17L. A reszta czyli AŻ 93L na pozostałe 2 komory??? Jakie są optymalne wymiary sumpa aby łatwo było można przy nim grzebać. Wiem że komora mechaniczna powinna być wyższa od pozostałych komór. Mówię o sumpie z przelewem góra dół. Szczeliny od dna ok 3cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...