Skocz do zawartości

[30l] Królestwo Aegona - aktualka na str. 4


Corvus Albus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Przede wszystkim dziękuję najmocniej za miłe słowa :)

Dziś pobuszowałem trochę w Castoramie i spotkała mnie miła niespodzianka -przejściówka e14/e27. Do tego do koszyka powędrowały dwie świetlówki kompaktowe - 14 i 18 W, oczywiście barwa 6500k. Teraz jest pole manewru pomiędzy 11, 14 i 18W. Zainstalowałem osiemnastkę - będzie 0,6 W/l zamiast 0,37, przy lekkiej herbatce to chyba dobra wartość? Różnicy specjalnie nie widać (zdjęcie), ale może roślinki poczują.

Zatem sensowne światło jest, nawożenie solami obliczone i rozpoczęte, Easy Carbo wciąż podawane. Niech się zielenina wreszcie odwdzięczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdętki, samotny świderek, kilka dni nawożenia solami, porządne światło, nowy filtr - i na razie po glonach, a roślinki zielenieją w oczach. Cryptocoryna lutea, mój weteran, dostała na każdym krzaczku po nowym listku. Dziś wielkanocne porządki i prezent dla Aegona, będzie miał znacznie ciekawsze widoki za szybą. Czarny brystol ponoć do wszystkiego pasuje, ale mi się znudził. Efekty majsterkowania widać poniżej. Cyknąłem również akwarium bez tła - jest nieco mniej mrocznie, widać jaką mam herbatkę i jak się w zbiorniku zazieleniło :) Ostateczny efekt pokażę jak się wyklaruje sytuacja po podmianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Na środku są szyszki olchy i kawałki drewna. Za jakiś czas całość drewna i anubiasów wylatuje. Na korzonku spod największego anubiasa będzie przed grzałką microsorium pteropus. A przed nim z kolei znajdzie się korzeń obsadzony flame moss. Pokrótce - lewa strona jest jeszcze do wymiany, a na prawej mają się maksymalnie rozrosnąć cryptocoryny.

PS kostka99 - nad wyraz gustowny avatar ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie porządne tło skrzynkowe czeka na stworzenie "dużej" Azji, ale tak samo czekały nowe oświetlenie, rośliny, nawożenie solami, filtr - a wszystko sukcesywnie się poprawia. Zatem pewnie przy którejś wizycie w Castoramie zakupię materiały, szczególnie to delikatne podświetlenie kusi ;)

Ale póki co - wyleciały anubiasy, w zamian jest nowy korzeń i ludwigia palustris. Zmiany udokumentowane na zdjęciach. Nie mam pojęcia jak wyeliminować z fotografii tą irytująca poświatę, w prawej części akwarium co prawda jest jasno, ale aparat wariuje :/ Do połowy kwietnia pojawi się microsorium pteropus na tylnej części korzenia przy tylnej szybie, a z przodu szczepki mchu. Celowałem w flame moss, ale może lepszy efekt dałby weeping moss? Jak myślicie?

No i wciąż otwarta jest kwestia wymiany podłoża, ale na to póki co nie mam weny. Zresztą - jeżeli krypcie będą ładnie rosły, to w sumie nie widzę takiej potrzeby.

A tak na marginesie, to przy sadzeniu rozwaliłem kulkę gliniano-torfową i poczułem zmianę filtra. Stary HBL się całymi dniami z taką katastrofą męczył, teraz kilka godzin i nie ma śladów zbrodni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Można poprosić o aktualne zdjęcie zbiornika? :)

Chciałabym zobaczyć jak akwarium prezentuje się z nowymi roślinkami.

Luna, Ty masz mocno rozbudowaną siatkę szpiegowską, bo akurat dziś podprowadziłem z pracy przyzwoity aparat, żeby przy okazji cyknąć w końcu przyzwoite zdjęcie.

Tak na szybko, bez zabawy z ustawieniami, przy świetle słonecznym i przed weekendowymi porządkami to akwarium wygląda tak jak poniżej.

post-14633-13685174589654_thumb.jpg

A niedługo podmiana, odmulanie, czyszczenie, więc będzie woda nieco mętna. Ale myślę, że w niedzielę wieczorem strzelę jakąś poważniejszą sesję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie, prosta aranżacja sprawia, że akwarium wygląda na większe niż jest w rzeczywistości.

Korzeń prezentuje się o wiele lepiej w nowej zarośniętej wersji.

 

A niedługo podmiana, odmulanie, czyszczenie, więc będzie woda nieco mętna. Ale myślę, że w niedzielę wieczorem strzelę jakąś poważniejszą sesję.

Zatem czekamy ;)

 

Luna, Ty masz mocno rozbudowaną siatkę szpiegowską, bo akurat dziś podprowadziłem z pracy przyzwoity aparat, żeby przy okazji cyknąć w końcu przyzwoite zdjęcie.

Ciiii, bo się wyda... ;p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od pierwszej odsłony zaszło tyle zmian, że zacznę od podsumowania aktualnego stanu zbiornika.

 

Akwarium o pojemności 30 l, wymiary: 40 cm x 25 cm x 30 cm.

Oświetlenie to świetlówka kompaktowa 18 W o barwie 6500k, co daje 0,6 W/l.

Filtr kaskadowy Aquael FZN-1, w koszyczkach od dołu 0,5 cm waty, 3 cm gąbki i reszta ceramiki.

Grzałka z termostatem Aquael Comfortzone 25 W.

Pokrywa rzecz jasna jest.

Podłoże to czarny grys bazaltowy o granulacji 1-4 mm. W strategicznych miejscach pod roślinami znajdują się gliniano-torfowe kulki nawozowe JBL.

Nawożenie: KNO3, K2SO4, Mg2SO4*7H2O, Chelat Fe, Mikro Intermagu, Easy Carbo. Fosfor wciąż w wodzie jest, nie wiem skąd się bierze ;)

 

Flora: microsorium windelov, christmas moss, cryptocoryna lutea, cryptocoryna wilissi, cryptocoryna wendtii, ludwigia palustris.

 

Fauna: Betta splendens x 1, ampularia x 1, świderek x 1, rozdętki x xx. W planach kilka sztuk krewetek pinokio.

Pokarmy: Tropical Betta, Hikari Betta Bio Gold, Tropical Green Algae Waffers.

 

Woda:

pH - 7,6

gH - 5,5

kH - 7

NO3 - 20 mg/l

NO2 - 0 mg/l

NH3 - 0 mg/l

PO4 - 2 mg/l

Fe - 0,5 mg/l

Temperatura - 26 stopni.

 

Chyba tyle informacji bieżących. Z planów - jak zakwaszę nieco wodę to dojdą krewetki. Trawniczka z przodu na pewno nie będzie, za to na pierwszy plan wrzucę kilka liści dębowych. Ludwigia zagarnia przestrzeń, a że na lewo korzeń i mniej światła, a z przodu krypcie, liczę na to, że pójdzie w prawo przed grzałkę i filtr.

I poniżej fotki nowego stanu rzeczy. No to czekam na reakcję ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za opinie.

Zdecydowanie lepiej!

Sama zastanawiałam się nad liśćmi w swoim akwarium, ale padło jednak na trawnik.

Mnie cryptocoryna parva kusiła przez jakiś czas, zresztą pół roku temu próbowałem nawet ją uchować. Niemniej im dłużej siedzę w temacie, tym mniej skłaniam się ku odmierzanym cyrklem i linijką ogrodom, a bardziej ku takim rozwiązaniom, jakie u siebie stosują chociażby Pley czy Sverting - bardziej dziko i naturalnie. Stąd wzięły się liście i póki co z decyzji jestem zdecydowanie zadowolony :)

Jakby twój bojek dał radę to by Ci przybił pionę za te liście.

Tego nie potrafi, ale obserwowanie tego jak w nich buszuje całkowicie mi brak piony wynagradza ;)

Elegancko,że liście napakowałeś do akwarium ;) Ja bym jeszcze dokładniej okleił nimi tło, żeby wszystko ładnie się zlewało ;)

Jak kleiłem tło to specjalnie zostawiłem te puste miejsca między liśćmi, miało to jakąś głębię imitować. Chyba jednak masz rację, ale póki co tła nie ruszam. W końcu nadejdzie mnie wena na skrzynkowe, to zmiana będzie konkretna, na razie zostanie tak, jak jest.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było lepiej, aczkolwiek banan niewart zachodu ;) Dużo efektywniejsze jest zbieranie ślimorów siatką z szyb, populację w ten sposób mocno przetrzebiłem.

 

A dziś sesyjka z nieco innej perspektywy.

 

Aegon mówi "Dzień Dobry!"*:

post-14633-13685174764404_thumb.jpg

*Gdyby potrafił mówić, pewnie zażądałby jedzenia, ale to taki sobie tytuł zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...