Jump to content

razbora galaxy


magdater
 Share

Recommended Posts

Witam,

Miały być kardynałki chińskie, ale mąż upiera się na razbory galaxy i krewetki red cherry. Stąd też moje pytania, bo jakoś w necie nie ma zbyt dużo informacji o razborach galaxy.

Mamy akwarium 72 l, 60 x 30 x 40, standardowe oświetlenie 15 w (rośliny cieniolubne), filtr najprawdopodobniej będzie wewnętrzny aquael fan 2, grzałka 50w. Woda: pH 7,2, dH 18, temperatura będzie około 25 st C.

1. ile rybek wsadzić do baniaczka?

razbora galaxy - 20 sztuk

krewetki red cherry - 10 sztuk

ślimaków neritina - 5 sztuk

ampularia - 1 sztuka

2. jakie najlepsze podłoże dla krewetek? żwirek frakcja 2 - 5 mm?

3. jaki kolor podłoża dla razbory galaxy i krewetek? czarny bazaltowy? czy może naturalny rzeczny kwarcowy?

4. nie za bardzo zależy mi na tym aby się mieszkańcy akwarium rozmnażali - i stąd moje pytanko: czy krewetki i ślimaki poradzą sobie z ikrą razbor, krewetek i ślimaków.

Z góry serdecznie dzięki za informacje.

 

 

Michał84:Za post który napisałeś poniżej otrzymujesz ostrzeżenie.

Link to comment
Share on other sites

Hej. Akwarystyką zajmuję się od kilkunastu lat. No fakt znają się na tym forum na rybach jak nie wiem co i są tak chętni do pomocy, że szok! Widać właśnie ponad 40 wejść i 1 marna odpowiedź, wstyd!!! Polecam zmienić forum, bo tu jest tak zawsze. Sama zarejestrowałam się żeby odpowiedzieć na twój post, bo kocham galaxy. W galaxach zakochałam się 3 lata temu. Są to cudne rybki, ruchliwe, śliczne, w jednogatunkowym akwa są odważne i wcale nie płochliwe. Łatwe w hodowli, odporne na parametry wody, zdrowe, no i nie są agresywne. Ale do rzeczy :-). Ja mam kika akwa różnej pojemności a galaxy zamieszjują właśnie 72l. Parametry mojej wody to pH 7.3, dh 20 a temperatura 25 st C. W 72l mam ok. 40 galaxów (20 to zginie w 72l), ich współmieszkańcami są RC ok. 25 sztuk (naa początku były Ameno, ale uznałam że są za duże i mało widoczne na trawniczku z gałązetki), 3 ampularie i jakiś czas temu dodałam neritriny sztuk 8. Jeśli chodzi o podłoże to jak najbardziej czarny bazalt 2-5 mm super będą widoczne i RC i ładnie się będą prezentować galaxy, ja mam czarny bristol jako tło i pięknie wydobywa kolory miszkańców akwa. Twoje standardowe oświetlenie może być za słabe aby wydobyć kolory galaxów,ale jak na początek przy cueniolubnych roślinach powinno starczyć (polecam mech jawajski, gałązetki, i coś wysokiegi do ukrycia filtra grzałki). Aaa filtr i grzałę masz dobrą. Pokarm dla galaxów musi być drobniutki (żywy, mrożony, suchy, płatki). Jeśli chodzi o rozmnażanie.... Krewetki, galaxy i ślimaki nie pogardzą ikrą i jajkami śimaków. Ampularie są rozdzielnpłciowe i nie znam przypadku samozaplodnienia jak jest 1 w akwa, zresztę jeśli miałabyś parkę to ich kokony są widoczne i łatwo je usunąć, po wpriwadzeniu do akwa może być jenen kokon samica mogłabyć zapłodniona w poprzednim akwa. Neritrinki się nie rozmnażają w akwa, nawet jak złożą jaja to się z nich nic nie wykluwa. RC płodne ale gakaxy i one same w sposób naturalny zredukują ich liczebność podobnie z galaxami. Jak masz jakieś pytania pisz. Kocham te mikruski :-).

Link to comment
Share on other sites

Serdeczne dzięki :)

czyli czarny bazalt 2 - 5 mm, czarne tło, filtr i grzałka ok., zmienić oświetlenie na mocniejsze. I co do rozmnażania to sobie same naturalnie uregulują ilość sztuk i RC i galaxy.

Razborek ok. 30, RC ok. 20, neritiny 10, ampularia blue 1 --> ale czy to nie za dużo?

Link to comment
Share on other sites

Dla krewetek za duży żwir choć to nie wyklucza ich po prostu lepiej się czują na czarnym piasku bazaltowym. Musisz mieć też dużo roślin drobnolistnych plus mchy. Ampularie z jednej sztuki na pewno się nie rozmnożą to nie są obojniaki jak większość ślimaków.

Link to comment
Share on other sites

Ok. To pomieszamy piasek i żwirek oraz sporo mchu.

A co z liczebnością obsady?

72l akwa galaxy 25, red cherry 15, neritiny 6-8, ampulalria blue 1 i do tego 1+2 prętnik karłowaty?

I czy na pewno prętnik (on przecież jest taki wielki przy galaxach!) nie będzie gnębił dorosłych galaxów i RC? a nadmiaru ikry, jajek ślimaków i RC i narybku galaxów pomoże się pozbyć? I czy zjada swoją ikrę i narybek? Lub czy RC i galaxy pomogą w redukowaniu populacji prętnika?

Link to comment
Share on other sites

Też mam galaxy, bardzo wdzięczne ryby, u mnie ph 7,5 , dla nich też pasujące.

Nie szalałabym z tą ilością- ja mam 20 sztuk w 90 litrach (akwarium długie, 90cm)- bynajmniej nie giną w takim litrażu, czasem mam wrażenie, że trochę ich za dużo- mimo że oprócz nich są tylko 3 dorosłe gupiki endlera i 4 drobnice do wydania . Weź na początek troszkę mniej sztuk- i zobacz jak funkcjonują, po 2 tygodniach będziesz wiedzieć, czy odłożyć więcej.

Ja bym sobie dała spokój z prętnikiem (to tylko moja opinia). Galaxy pewnie jakoś mocno nie pognębi, bo czują się bardzo pewnie z ławicy.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Co powiecie na mój skład i co sądzicie na dodanie do tego barwniaka czerwonobrzu 1+2

Skład:

X10 galaxy dokupie chyba jeszcze 5 sztuk

1+1 zbrojnik złoty

6-10 krewetek

4x sumik szklisty

Moge dodać barwniaczki?

 

nemo130: W ilu jeszcze cudzych tematach zapytasz o swoją obsadę? Zamykam.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...