Skocz do zawartości

Co to za glony a może grzyby?przezroczysty nalot na korzeniu


mich
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Myślałem, że nigdy nie będę musiał korzystać z tego działu. Niestety dopadło i mnie.

 

Sytuacja klaruje się następująco. W piątek 21.09 zrobiłem restart akwarium (180l). Nowe podłoże pod rośliny (NutriSupstrate) oraz 350g granulatu JBL (ma starczyć na 3lata). Wszystko przysypane od 4cm do 8cm grysikiem bazaltowym czarnym. Grysik częściowo jest nowy ( oczywiście porządnie wypłukany i dwa razy wyparzony) oraz stary również wypłukany i wyparzony.

W akwarium jest nowy korzeń zakupiony w sklepie akwarystycznym, przez 2 tygodnie moczony, raz gotowany w roztworze soli kuchennej i później dwa razy gotowany w samej wodzie następnie kilka dni w zimnej wodzie.

 

Do zalania akwarium użyłem ok 50-60l starej wody, 55l destylki i reszta odstanej kranówki. Filtr zewnętrzny kaskadowy z ceramiką i gąbką był dojrzały, podczas prac cały czas chodził w innym zbiorniku. Drugi filtr wewnętrzny również pracował w wiadrze z wodą ale bez gąbki bo ją wymieniłem na nową.

 

W związku z tym, że do zalania akwarium użyłem częściowo starej wody i dojrzałego filtra, cześć mieszkańców wpuściłem po 12godzinach. 6 kirysków albinosów, 3 pielęgniczki ramireza, 3 piskorki.

 

PROBLEM! Problem tkwi w tym, że dziś czyli niedziela rano 23.09 jak zapaliłem światło zauważyłem na korzeniu przezroczysty nalot o konsystencji śluzowatej. Śluz pojawił się tylko na korzeniu. Na roślinach filtrze i podłożu go nie ma.

 

Pytanie brzmi co to jest i jak się tego pozbyć?

 

Trochę informacji o zbiorniku:

 

Akwarium 180l 100x40x45

Filtracja Kaskada FZN3, wewnętrzny mechaniczny Aquael turbo 1100

Grzałka 200W

Oświetlenie 2x30W + 28W (czekam na świetlówkę) świecę narazie 7godzin dziennie

Podłoże NutriSupstrate 5kg oraz granulat JBL 350g

W środku 2 korzenie

 

Rośliny:

 

Echinodorus Latifolius

Bacopa monieri

Hemigraphis repanda

Cryptocoryna wendtii green

Cryptocoryna nevilli

Cryptocoryna wendtii Weinber

Echinodorus bolivianus

Alternanthera colorata RED

Lilaeopsis brazilensis

Microzorium

Lotos tygrysi zielony

mech (nie wiem jaki)

 

Zwierzęta:

 

Kirys albinos x6

Piskorek x3

Pielęgniczka Ramireza x3

 

Parametry zmierzone wczoraj

 

Ph 7,4

GH 17

KH 10

NO2 0-0,1 mg/l

NO3 5mg/l

 

Testy zrobione ok 12godz po zalaniu. Innych testów nie mam.

 

 

Proszę o pomoc w temacie. Z góry dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się wrzucić zaraz zdjęcia.

Dodam, że zależałoby mi na tym żeby pozbyć się tego nie wyjmując korzenia z akwarium ponieważ umiejscowienie zbiornika jest takie, że aby wyjąc korzeń musiałbym spuścić prawie całą wodę i wysunąć akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"nowy korzeń" - to jest odpowiedź. Na korzeniu pojawiła się pleśń. Nic strasznego, często się to zdarza przy nowych korzeniach w akwa. Albo zjedzą ją ryby albo samo zaniknie. Jak jest tego dużo, możesz usuwać odmulaczem przy podmianie wody. Miałem to samo u siebie przez 2-3 tygodnie po zalaniu akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często pojawia się taki śluz na korzeniach w nowo założonych akwariach. CZy korzeń był preparowany ? Jeśli tak to problem może szybko się cofnąć , otoski i np krewetki uporały by się z tym. Raczej nie jest to groźne dla życia stworzeń , jak nie masz "czyścicieli" to pozostaje Ci mechanicznie usunąć ten śluz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...