Skocz do zawartości

Żarówka energooszczędna.


ArMasteR
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ja w zbiorniku o wymiarach bodajże 45x25x30 = 33,75L miałem 2x SYLVANIA MiniLynx 11W/ 827

 

Teoretycznie wychodziło mi ok. 0,65W/l - w praktyce się to sprawdzało.

 

Tak samo ma się z świetlówkami liniowymi. Świetlówka liniowa o poborze 25W daje taką samą ilość światła co 100W żarówka - bierzemy pod uwagę pobór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze inaczej:

Wszystko zależy od wydajności danej "żarówki energooszczędnej",czyli lumen/W,a tu już nie każda ma tyle samo.

Więc ja się walnąłem,ale i podane przez Was przeliczniki są do d...bani ;)

 

A to przeliczniki,oczywiście zależnie od producenta:

świeczka 0.3 [lm/W]

żarówka zwykła, 8-20 [lm/W]

lampa rtęciowo-żarowa 17-25 [lm/W]

żarówka halogenowa 20-30[lm/W]

rtęciówka zwykła 30-65 [lm/W]

świetlówka 40-90[lm/W]

LED 40 – 90 (zazwyczaj) max ponad 200[lm/W]

rtęciówka halogenowa 75-100[lm/W]

sodówka wysokoprężna 90-120 [lm/W]

sodówka niskoprężna 80-180[lm/W]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem do zabawy luksomierz od kumpla (pisałem swego czasu na forum), ale na kilka godzin. Porobiłem kilka pomiarów lecz wynik jest w luksach nie lumenach a lux to 1 lumen / 1m2.

Powiem tak: najlepiej wypadła świetlówka, potem HCI oraz sodówka, świetlówka kompaktowa tak sobie a najgorzej wypadł LED. Mierzyłem z różnej odległości i pod kątem oświetlenia równomiernego jak największej powierzchni.

Zamówiłem miernik na kilka dni - od 1 listopada na wekend i wtedy na spokojnie pomierzę i wrzucę na forum.

 

W świetlówce kompaktowej dużo światła jest marnowane z powodu wygięcia rurek (spirala, 2U 3U) najlepiej wypadają U typu D

Kolor zimny/dzienny daje zdecydowanie lepszy wynik niż kolory ciepłe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...