Jump to content

wymiana filtra- szukam filtra zewnętrznego do 90l

quieen
 Share

Recommended Posts

Mam na razie Aquael Fan 1 - plus.

Do 90 litrów, jak już mi tu pisano- niewystarczający, myślałam o jakimś zewnętrznym, zawsze to trochę więcej miejsca w akwarium.

Rozbieżności w cenach na allegro są zadziwiające- od 35 zł do astronomicznych cen.

Jestem w stanie wydać do 80zł na ten cel. Czego szukać ? Chciałabym coś z regulacją napowietrzania (wiem, że niby nie jest niezbędne, ale mam bardzo słabe oświetlenie i rośliny niekoniecznie rosną)

Chodziło mi bardziej o to, że rośliny ledwo dyszą, więc z tą produkcją tlenu w ciągu dnia- może być krucho- mówiąc o napowietrzaczu myślałam o rybach ;)

Może w takim razie większy sens miałby wewnętrzny filtr ( i znowu- co najlepiej się sprawdza i nie zajmuje zbyt dużo miejsca).

Chodziło mi bardziej o to, że rośliny ledwo dyszą, więc z tą produkcją tlenu w ciągu dnia- może być krucho- mówiąc o napowietrzaczu myślałam o rybach

Deszczownica skierowana do góry aby był ruch tafli wody i nie ma problemu z napowietrzaniem.

( i znowu- co najlepiej się sprawdza i nie zajmuje zbyt dużo miejsca).

:bije::patyk:

Polecam MiniKani 120. Cena trochę wyższa niż ta, którą posiadasz lecz u mnie filtr pracuje w akwarium 54l - woda kryształ.

Dziękuję za rady- jednak gdyby ktoś polecał coś tańszego ;) to byłabym zobowiązana.

Na tym filtrze da się pociągnąć- bo nie mam przerybienia, karmię dość optymalnie, tyle, że chciałam sprawić coś lepszego.

edit:

S'Sayan- przeczytałam Twoj artykuł o filtrach- w zestawieniu jest informaja, że Fan1 plus nadaje się do 90 litrów- a na forum spotkałam się z opinią, że to jednak za mało...... więc jak to w końcu jest ?

OK.

Biorąc pod uwagę mój stan posiadania- wszystkie filtry odziedziczone po starych akwariach rodziców:

1. Zostawiam aquael fan 1 plus

2. Dorzucam na przeciwną stronę akwarium fan 1 (ale zgubiona rurka od regulacji napowietrzania, więc w ogóle by nie napowietrzał). Wiem, że niby napowietrzenie nie jest wymagane- ale jako że roślinki dogorywają zamiast rosnąć, trochę bąbli na noc włączam.

3. Uruchamiam wielkiego aqua szuta senior- włączyłam go w kuble- działa, co prawda z tego co widzę, nie napowietrza, ma tylko regulację prądu wody- bez bąbelków.

Co najlepsze ?

• 4 weeks later...

Rozwiązałam sprawę kupując do obecnego filtra większą gąbkę- od fan 3 .

I widzę- że coś się z filtrem dzieje..... Napowietrzanie- przestało działać, jakby filtr sie zapchał.

Miałam już tak dwa razy, ale przeczyszczenie elementów pomogło. Obecnie nie pomaga nawet to.

Jaka może być przyczyna?? Jakiś minimalny ruch tafli wody jeszcze jest, więc coś tam działa...

Nie wiem, czy nie przeprosić się z Aqua- Szutem.....

Rozwiązałam sprawę kupując do obecnego filtra większą gąbkę- od fan 3 .

Gąbka od grubych czy drobnych oczkach?

Jeśli dałaś większą gąbkę to przepływ zawsze się trochę zmniejszy, a jeśli oczka są drobne to tym bardziej.

• 2 weeks later...

Chciałam skierować do tematu, gdzie już pisałam o tym wszystkim, ale jakoś nie mogę znaleźć.....

Więc- Niestety pierwsze kroki stawiałam bez forum, więc jest jak jest- zwykły żwirek (średni), wymiary- 90 długości x28 x 35 wysokości.

Obsada- 20x microrasbora galaxy ; 6x gupik endlera ; 5 x otosek .

Dziękuję bardzo za linka (już podczytałam kiedyś ten temat, ale jak widać niewiele zapamiętałam), uniknę kolejnego zbędnego wydatku.

Edit-

Czy moje akwarium "pociągnie" jeszcze jakiś czas na dotychczasowym filtrze? Jest to co prawda prawie 90l, ale obsada nie powala i większa nie będzie, raczej jak małe gupole odchowam , oddam znajomemu, zostawiając tylko 3 dorosłe sztuki.

Z przyczyn "lokalowych" żaden kubełek w grę nie wchodzi- prędzej dam więcej kasy za świetny filtr wewnętrzny, kubełka nie zmieściłabym absolutnie nigdzie.

Szkoda bo mam MiniKani 120 i uważam, że bez problemu pociągnął ty w 90l. Mam go w 54l jbc.

Wydaje mi się, że http://allegro.pl/aquael-turbo-filter-500-do-150-l-ceramika-i2695749436.html]TEN był by najlepszym rozwiązaniem z tego względu, że ma chociaż trochę mediów wspomagających filtrację biologiczną lecz wiąże się to z jego wielkością co nie jest wskazane w akwarium.