Skocz do zawartości

Wyrównanie poziomu fosforanów


penteleq
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie:) Mam problem:(

 

Zrobiłem nawozy wg. kalkulatora zulixa.

Aby otrzymać fosforany, PO4 1mg/l - rozrobiłem 2,6g z KH2PO4 na 500 ml tak jak resztę samoróbek.

 

Problem w tym, że od 3 dni nawożenia poziom fosforanów mam około 0,5-0,6mg/l i przy tej obliczonej dawce nie chcę się wyrównać do tego ~1mg/l.

NO3 mam 10mg/l więc mam zaburzone proporcje. Bo są 1:20, 1:16

 

W tym momencie dozuję trochę więcej niż zakładał kalkulator, aby podciągnąc Po4.

Ale czy to normalne, że obliczoną dawką nie mogę wyrównać poziomu fosforanów?

 

Mam dozować zwiększoną dawkę a poziom się wyrówna za jakiś czas? Wtedy mam dozować obliczoną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak robię. Ale w takim wypadku mam następne samoróbki w całości modyfikować? Nie patrzeć na proporcje w kalkulatorze?

Bo z tego wynika, że abym wiedział to muszę testy Po4 robić co 2 dni przez cały czas nawożenia? Albo po prostu "poznać" akwa i wzmocnić dawkę.

 

Ale jeżeli liczone na 1,02mg/l PO4 daje mi teraz 0,5mg/l to następne mam robić jakby pod 2mg/l ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tak - podaj jednorazowa większa dawkę KH2PO4 - np tygodniową , a następnie podawaj następne normalne dawki dzienne tak jak wychodzą z kalkulatora - zmierz za dwa dni parametry i potem przed podmianą znów- będziesz widział co się dzieje - masz na tyle duże niedobory ze to co wlejesz jest natychmiast wchłonięte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok Łoren tak zrobię. Ale pomóż mi zrozumieć jeszcze jedną rzecz. Mianowicie chodzi o te dawki.

Wg. kalkulatora "chcę mieć": w akwarium 1,02mg/l PO4 ale przeliczone jest to na dawki tygodniowe. Dawka dzienna 0,15mg/l PO4.

Tutaj mam rozumieć, że taka dzienna dawka miała by być niepochłonięta i nagromadzona do wartości 1,02mg/l ?

 

Dlatego proponujesz abym "nasycił" wodę o to makro, do wartości którą chcę utrzymać, a potem dozować wartości dzienne 0,15mg/l które to rośliny będzie "pożerały" gdzie poziom 1,02mg/l zostanie utrzymany?

 

Bo na chłopski rozum, aby mieć poziom 1mg/l, zakładając, że rośliny tyle potrzebują to właśnie takie dawki dzienne powinny występować.

Idąc dalej tym tokiem myślenia: Dziennie dozuje 1mg/l - rośliny pochłaniają i w przypadku przeprowadzenia testów, właśnie taka wartość będzie wskazywana przez testy.

 

Po prostu chcę zrozumieć "mechanikę" poziomów makro i mikro elementów w danym momencie w akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalkulator to tylko narzędzie które pomaga nam w ustaleniu wstępnych dawek nawozowych - po prostu należy od jakiegoś założenia wyjść a następnie należy dokonać korekt już na własnym zbiorniku - wszystko sprowadza się do tego że nie da się jako takich mechanizmów wyliczyć z dokładnością laboratoryjną ponieważ w akwarium ciągle zachodzą zmiany i same próby wyliczania w taki sposób jak to napisałeś "na chłopski rozum" są z założenia błędne - dlaczego ? - zacytuję tu siebie z mojego artykułu o nawożeniu roślin

.Mają na to wpływ rożne czynniki – począwszy od zastosowanego podłoża ( wieksze lub mniejsze własciwosci buforowe , zasobność w składniki mineralne), ilości i gatunków rośli i ryb( rośliny i ryby zwiększają swoja masę) ,oświetlenia ( które po jakimś czasie zmienia swoje własciwosci) , filtracji – która nigdy nie jest taka sama, temperatury które rosną sezonowo np. powyzej oczekiwanej latem - ,po zmiany parametrów wody w ujęciach z których ją czerpiemy duże ilości opadów , wiosenne roztopy itd. ..Jak widać zmiennych jest dużo…kombinacji tych wszystkich czynników można liczyć w setki tysięcy więc każdy zbiornik i jego nawożenie muszą być ustalane indywidualnie no i trochę na wyczucie.Nawożenie roślin więc nie jest wielkością stała i utrafienie w pewnym momencie w to własciwe nie zagwarantuje nikomu trwałego sukcesu – kiedyś ta formuła się wyczerpie pomimo nawet bardzo skrupulatnego nawożenia i utrzymywania własciwych parametrw wody.

Akwaryści którzy mają doświadczenie widzą po roślinach jakie braki występują , mniej doświadczeni posługują się testami dla określenia/skorygowania ilości podawanych nawozów. Co do "mechaniki" poziomów pierwiastków w akwarium znów cytat w w/w artykułu

W nawożeniu wykorzystuje się parametry zwane stężeniami pierwiastków, np. stężenie K, stężenie NO3. Zwykle podaje się je w ppm-ach (częściach na milion). Jest to w zasadzie liczba miligramów substancji zawartych w 1 litrze wody (1 mg/l = jedna tysięczna grama w litrze). Przyjmuje się, że stężenie pierwiastków w wodzie powinno być w pewnym zakresie. Najczęściej sugeruje się nawożenie tygodniowe( w rozbiciu na dawkie dzienne – podane ilości dzielimy na 7) w ilościach:

Potas, K – 10-20 i więcej mg/l. Zazwyczaj w stosunku do azotu K:N jak 2:1 jednak za duża ilość potasu blokuje przyswajanie magnezu i wapnia ( istotne przy stosowaniu wody miekkiej lub RO).

Magnez, Mg – 15-30 mg/l. Ważne jest tu aby stosunek Ca do Mg wynosił około 4:1. Dlatego nie powinno się schodzić z twardością do minimalnych ilości bo wtedy rośliny będą cierpaiły na braki wapnia przy nawożeniu magnezem. Zbyt duża ilość magnezu blokuje przyswajanie potasu.

Azot w formie NO3 – 5-20mg/l często więcej . Są teorie żeby utrzymywać azot na poziomie niewykrywalnym dla testów ale z mojego doświadczenia wynika że wtedy ogranicza się działanie antyglonowe.

Fosfor w formie PO4 – ok. 1-2mg/l najczesciej w stosunku do azotu jak N:P 10:1 Za duże ilości fosforu blokują przyswajanie żelaza. Za niskie blokują wchłanianie azotu.

Żelazo 0,4 -0,8 mg/l

Jak widać na powyższych przykładach zmiennych i zależności jest tak dużo że nie można uogólnić nic - każde akwarium to całkiem inna bajka - takie to hobby :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK dzięki!:)

 

Magnez, Mg – 15-30 mg/l. Ważne jest tu aby stosunek Ca do Mg wynosił około 4:1. Dlatego nie powinno się schodzić z twardością do minimalnych ilości bo wtedy rośliny będą cierpaiły na braki wapnia przy nawożeniu magnezem. Zbyt duża ilość magnezu blokuje przyswajanie potasu.

Ja Mg ustawiłem na 2mg/l i nie wiem jaki będzie jego stosunek do Ca. KH mam 7. Ale chyba mi to nie grozi bo potas jest pożerany a nie blokowany.

 

Dzisiaj podałem dawkę tygodniową PO4. I zobaczymy. Będę obserwował:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łoren jesteś?

 

Zrobiłem testy po podaniu wczoraj Po4 tygodniowe.

 

Ph skoczyło, PO4 bardzo. Testy na dziś:

 

PH: 7,1 (skoczyło, ale może bo bimbrownia wysiada)

KH: 7

PO4: 2,2mg/l (po dodaniu wczoraj tygodniowej dawki)

NO2: 0,17mg/l (to mnie martwi, do tej pory było 0-0,02)

NO3: 10mg/l - utrzymuje się przy nawożeniu

 

Boję się o No2...

Czy PO4 podawać dalej normalnie dzienne dawki? Czy przestać? Na kilka dni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawożenie prowadź normalnie z tym ze poziomy trzeba mierzyć po jakiś dwóch dobach NO3 powinno mieć obecnie tendencję spadkową . ale tu trzeba czasu - po jednej dobie nie można nic powiedzieć.

Ph się podniosło bo ilość CO2 się zmniejszyła.

NO2 - nie ma jeszcze zawiązanego pełnego cyklu azotowego lub coś zostało zdestabilizowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem bimbrownie na butlę z Co2. Dozuję mocniej bo bimbrownia siadała. Z butli: 4 bąbelki / sekundę.

 

Parametry na dziś (po 3 dniach):

 

pH: 7,3 (pewnie przez bimbro i spadek Co2)

KH: 6 ( mieszkanka z RO ma KH:5 i do tego dąże )

GH: 8

Fe: 0,5mg/l (według nawożenia i jest 100% OK)

Po4: 1,7mg/l (po tygodniowej dawce, nawożę normalnie dziennie - spada)

No2: 0,1mg/l (jest tendencja spadkowa, jak długo może potrwać? - cykl się zamyka? Po miesiącu życia akwarium? Heh..)

No3: 10mg/l (według nawożenia i jest 100% OK)

NH4: 0

 

Komentarze mile widziane:)

 

Mam wysyp zielenic na kamieniach (pewnie przez te proporcje Po4:No3 mam racje?) Do tego wzrost PH z 6,8 do 7,3 (w ciągu tygodnia, przed dawkowanie Co2) zaskutkowało okrzemkami, gdy już myślałem, że "znikają".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale w tym cyklu dziwi mnie, że praktycznie przez 3 tygodnie w tym 1 z rybami No2 było poniżej 0,02mg/l lub 0. Ale widocznie nie tyle, że się zamknął ale nie rozpoczął.

 

 

Łoren a używasz JBLA do testów No2?

 

Dołączona grafika

 

Tam generalnie jak sprawdzałem, miałem ten odcień żółtego przy < 0,02. A gdy jest 0 (niewykrywalne) to będzie ten żółtawy czy przeźroczysta woda? Jak to jest u Ciebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Łoren bo my się chyba nie zrozumieliśmy;) Chodziło mi tylko o to, że pierwszy kolor na moich testach pokazuje < 0,0025mg/l. Nie ma czegoś takiego jak zero w skali moich testów. Wraz z Mapeta wypowiedzią uznałem, że ten odcień który wskazuje wartość mniejszą niż 0,0025mg/l jest uznane za niewykrywalne:)

 

Ale jeśli się mylę to mnie prostujcie jeszcze;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...