Skocz do zawartości

Co jest z tymi roślinami


kamilp
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Może światła za mało? Mam podobnie biedne proporcje - trochę ponad 0,2 w na litr.

W najbliższych tygodniach wymieniam rośliny na cieniolubne okazy.

Od razu Ci powiem, że niewiele z tym zrobisz bez zwiększenia oświetlenia- więc albo dokładasz świetlówkę, albo wymiana roślin. Zależy od portfela- ja zaapelowałam o roślinki na forum łódzkim- wejdź sobie na forum swojego województwa- ludzie oddają rośliny z przycinki za colę czy browarka. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

450l, filtracja sump, nawożenia brak jedynie kulki gliniano-torfowe, ryby mieczyki, gupiki, gurami, zbrojniki, brak co2,ryby karmię raz dwa razy dziennie zależy,wodę podmieniam raz na tydzień dwa ok 20%.

I tu masz odpowiedź na swoje pytanko.

 

Ta trawka należy do mało wymagających. Wyczyścić tego się nie da.

No myślę, że się mylisz.Jako roślinka polecana na trawniczki jest dosyć drobną roślinka i na pewno potrzebuje dobrego światełka i jeszcze lepszego nawożenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam

Pozwoliłem sobie kontynuować ten wątek ponieważ mam podobne problemy.

Zdjęcia poniżej pewnie wystarczająco go zobrazują.

Na roślinkach generalnie gromadzi się jakby stuletni kurz i brązowe plamki.

Prośba o identyfikację tych nalotów i plamek - jak będę wiedział co to jest to ew. będę dalej szukał rozwiązania.

Dodam że niestety pewnie odbija się to na rybach bo ostatnio padły mi 3 szt w odstępach tygodniowych a następna platka (na drugim zdjęciu) wygląda nie ciekawie.

Wszystkie porady mile widziane.

 

Wymiar zbiornika – 60x30x30

Oświetlenie świetlówka 15W oryginalna w pokrywie - włączana od około 7 rano do 21 wieczór

Zbiornik funkcjonuje od początku czerwca

Wymiana wody co 2 tygodnie około 25% pojemności + uzdatniacz JBL Biotopol + odmulanie dna.

Parametry wody w zbiorniku i z wodociągów na razie nieznane - zamówiłem testy będą pewnie w ciągu 2 dni. Temperatura 25-26 stopni - grzałka z termostatem.

Nie używałem do tej pory żadnych nawozów i chemii

Brak CO2 itp.

Obsada: glonojad x 1, kosiarka x 2, platka x 4, molinezja x 1, kirysek x 2, neonek x 10

Na razie rośliny jakie posiadam to: anubias - na zdjęciu, druga roślina na zdjęciu nie pamiętam nazwy, bacopa caroliniana i mały wojtek świeżo rozsadzony z 1 porcji

Podłoże - grysik 3-5 mm

Filtr - Aquael Mini fan plus 260l/h - działa non stop

Karmienie standardowymi płatkami kolorowymi oraz na zmianę płatkami vegetables firmy Tripcal

Jako ozdoba od miesiąca korzeń mangrowca zakupiony w sklepie kakadu, przed włożeniem gotowany 3 godziny.

Z góry dziękuję wszystkim życzliwym.

post-15334-13685171420497_thumb.jpg

post-15334-13685171420862_thumb.jpg

post-15334-13685171421219_thumb.jpg

post-15334-13685171421576_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta trawka należy do mało wymagających. Wyczyścić tego się nie da.

 

No myślę, że się mylisz.Jako roślinka polecana na trawniczki jest dosyć drobną roślinka i na pewno potrzebuje dobrego światełka i jeszcze lepszego nawożenia.

 

Janusz nie przesadzaj.Sagittaria u mnie daje spokojnie radę przy 0,1L,bez nawożenia.

To samo pistia (chociaż większość pisze o Bóg wie jakich jej wymaganiach świetlnych) i cryptocoryna wendtii,microsorium,nurzaniec.

 

A to co widać na zdjęciu to glony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłoże nadaje się do wymiany takie jak masz najlepiej prezentuje się jako dodatek do lastrico - ale nie jest to wyłącznie kwestia wyglądu ale też właściwości - te białe kamyczki zmieniają odczyn wody - uwalniają bardzo duże ilości wapnia. Więc chcąc zaczynać przygodę z roślinami trzeba zacząć niestety od tego dość bolesnego zabiegu - wymiany podłoża . proponuję zaznajomic się z artykułem >>>> moj-przepis-na-akwarium-roslinne-t46630.html .

Podstawowe testy jeśli chodzi o roślinność to NO3 i PO4 , potem KH , Ph i ewentualnie żelazo. A potem jak będziemy znali wyniki można się zastanawiać co dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dziś przyszły testy paskowe

Wyniki:

NO3 - 50

NO2 - 0

GH - pow. 14

KH - 6

pH 7,6

CL2 - 0

Wnioskuję że wszystkiemu winno jest za wysokie stężenie NO3, czyli z tego co wyczytałem na forach za dużo ryb a za mało roślin i to jest powodem rozwoju glonów i podupadania rybek.

Więcej roślin będzie wkrótce może jutro, zrobiłem bimbrownię żeby je wspomóc.

Podmieniam od wczoraj co dziennie około 10-12 litrów wody przefiltrowanej przez filtr kuchenny Brita. Kranówkę zbadałem i ma ona NO3 na poziomie między 0 a 10 czyli OK, reszta parametrów praktycznie identyczna, lekko większa twardość.

Czy powinienem zrobić coś jeszcze?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnioskuję że wszystkiemu winno jest za wysokie stężenie NO3, czyli z tego co wyczytałem na forach za dużo ryb a za mało roślin i to jest powodem rozwoju glonów i podupadania rybek.

 

Podupadania rybek tak. Ogólnie powinno się utrzymywać poziom 30 ppm. Jest uznawane za w miarę bezpieczne.

Powodem glonów jest zaniżony poziom fosforu, potasu względem tak wysokiego poziomu azotu. Powinien być N-P-K = 10-1-20.

Nie podałeś wyniku testu na PO4 a bez tego za dużo nie będzie można Ci pomóc w sprawie nawożenia i glonów.

Brak mikro, CO2. Przy roślinkach niestety wszystko się nakłada.

Do tego nowo posadzone roślinki które wegetują.

 

Ps. Co to jest "Mały Wojtek" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za porady.

Niestety testu PO4 nie mam jak zrobić - przynajmniej na razie.

Zmiany wprowadziłem w życie - więcej roślin i CO2, nadal będę podmieniał wodę co dziennie po ok 10l.

Będę obserwował co się dzieje i co 3 dzień zrobię test.

Zobaczymy po tygodniu, dwóch.

 

Ps. Co to jest "Mały Wojtek" ?

To hemianthus callitrichoides. :D

 

 

Kropeczki. To Ps. to też był żart. :D Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...