Skocz do zawartości

Belka oświetleniowa DIY


Tomekrybka
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :) mając trochę czasu i większość sprzętu w domu postanowiłem sprawić sobie belkę oświetleniową zrobioną z rury kanalizacyjnej. Przedstawię kilka zdjęć z fazy produkcji oraz efektu końcowego.

 

post-10546-13685171061136_thumb.jpgPierwsze przymiarki

 

post-10546-13685171060761_thumb.jpg1) Najprostszym sposobem na wyrysowanie wszystkich potrzebnych nam linii jest założenie 2 kolanek na których są szwy dokładnie naprzeciw siebie, szczególnie ułatwia to sprawę gdy mamy odpad rury który był już przycięty i nie ma kąta prostego.

 

2) Boczne ścianki zostały zrobione ze sklejki, przyklejone zostały klejem (Patex) a od zewnątrz wykończone szpachlą samochodową.

 

post-10546-13685171060385_thumb.jpg3) Odbłyśnik oraz uchwyty świetlówek zostały przykręcone wkrętami do sklejki oraz dodatkowo do haków na których wisi belka więc nie musiałem nic kleić. Wszystkie śruby oraz wkręty zostały zabezpieczone silikonem akwarystycznym.

 

post-10546-13685171059817_thumb.jpg4) Całość została pomalowana sprayem czarny mat, wybrałem także wersję podwieszoną aby mieć nieograniczony dostęp do akwarium z każdej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszło bardzo efektowne. Dobry patent :)

Potwierdzę, jedyne co trochę razi w oko to ten kątownik, fajnie by było zastąpić go czymś bardziej estetycznym. Może jakiś profil aluminiowy wygięty po łyku.

Widzę że razi nas to samo ;) cały czas za czymś się rozglądam ale póki co nic ciekawego nie wpadło mi w oko. Głównym założeniem tego projektu była jak największa oszczędność kasy więc nie ma opcji żebym extra coś dokupywał i owe profile wymienię gdy trafi się coś za pół ceny :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patent z wygiętymi drutami również mi się spodobał i przy większym akwa może bym go zastosował bo faktycznie boki absolutnie w niczym nie przeszkadzają ale przy zbiorniku długości 50cm i szerokości 30cm stwierdziłem że podwieszenie będzie chyba najlepszym rozwiązaniem. Raczej staram się ułatwiać sobie życie a ściąganie lub przesuwanie belki zawsze będzie jakimś dodatkowym utrudnieniem ;) tym bardziej przy moich długich rękach, wstawieniu do środka korzenia i założeniu że będzie to akwarium roślinne więc będzie trzeba w środku trochę pomachać nożyczkami. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z tyłu wywierciłem małą dziurkę tak żeby zmieściły się kable, czarną taśmą izolacyjną przyczepiłem je do profilu na którym wisi belka ( jeśli ich nie przyczepisz i kable będą wisieć luźno to może być problem z równym ustawieniem belki) i pojechałem z nimi w dół, w szafce otwór i prosto do statecznika. Jeśli nie zapomnę to cyknę dzisiaj fotkę i w poniedziałek ją wrzucę. Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...