Skocz do zawartości

Substraty, podłoża...dużo tego..Co wybrać?


Bartex
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie, szukam optymalnego rozwiązania jeśli chodzi o podłoże w akwarium. Jest ich strasznie dużo.

Myślałem o połączeniu JBL Manado + JBL Aquabasis.

 

Później znalazłem Pro Soil

i teraz sam juz nie wiem co wybrać i w jakiej ilości do zbiornika 60x30x35.

 

 

Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie wybrałem ten sposób o którym piszesz. A mianowicie JBL Manado(25l) + JBL Aquabasis(5l).Akwarium 240L 120x40x50.Ale szczerze mówiąc nie wiem czy ja mam to ze sobą pomieszać czy pierw położyć Aquabasis a dopiero potem Manado?.Myślałem jeszcze nad tym aby pod tym położyć 2 cm warstwy ziemi ale szczerze nie znam się na tym aż tak dobrze i potrzebuję pomocy.Nie wiem między innymi tego jaka to może być ziemia.Mam nadzieję że ktoś jest w stanie mi pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie wybrałem ten sposób o którym piszesz. A mianowicie JBL Manado(25l) + JBL Aquabasis(5l).Akwarium 240L 120x40x50.Ale szczerze mówiąc nie wiem czy ja mam to ze sobą pomieszać czy pierw położyć Aquabasis a dopiero potem Manado?.Myślałem jeszcze nad tym aby pod tym położyć 2 cm warstwy ziemi ale szczerze nie znam się na tym aż tak dobrze i potrzebuję pomocy.Nie wiem między innymi tego jaka to może być ziemia.Mam nadzieję że ktoś jest w stanie mi pomóc.

 

Najpierw JBL Aquabasis a na to Manado.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz kasę - Ada Amazonia New - mam i polecam lecz na początku ważne są podmiany co max 2 dni w ilości nawet 60%

Tańsze - Pro Soil lub Aquasubstrate II

Tanio, a dobrze - JBL Manado + Aquabasis lub ewentualnie ziemia i jakiś żwirek lecz też to praktykowałem i ziemia nie zaspokajała wszystkich potrzeb roślin - Amazonia tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwracam jedynie uwagę na to ze zastosowanie samego podłoża nawet najdroższego nie "załatwia" problemu nawożenia . Więc obojętnie jaki substrat zastosujemy w akwarium nawożenie będzie niezbędne.

Z tym się zgadzam w 100% i tym bardziej nawożenie słupa wody jest potrzebne przy oświetleniu 0,5 w/l +. Jak miałbym stawiać akwarium z mniejszą ilością światła nie inwestował bym w drogie substraty.

Na początku to znaczy przez cały okres dojrzewania akwarium czy częściej?

Słyszałem, że niektóre substraty nie konieczni dobrze wpływają na krewetki?

W pierwszym tygodniu podmieniałem codziennie 40%, w drugim tygodniu co 2 dni 30%, w trzecim tygodniu 2x50% ponieważ miałem strasznie wysokie NO3 i trochę glony zaczęły wychodzić.

Teraz podmieniam raz w tygodniu w sobotę i jest ok.

Czy źle wpływają na krewetki to nie wiem ale wątpię - te typowo krewetkowe są chyba tylko drobniejsze i to wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacytuję tu siebie żeby nie pisać po raz kolejny tego co już napisałem kiedyś ....

o wiele taniej można nawozić nawozami ogrodniczymi takimi jak mikro plus firmy Intermag - ze skoncentrowanego nawozu otrzymujemy roztwór do zastosowań akwarystycznych za cenę komediową – 500ml gotowego roztworu kosztuje nas ok. 0,70zł to samo dotyczy wykonanych samodzielnie roztworów soli – w porównaniu do preparatów firmowych to koszt mniejszy dziesięciokrotnie a czasami różnice są jeszcze większe.To jeden z powazniejszych argumentów dlaczego nawozić solami a nie preparatami sklepowymi. Ale najwazniejszy z nich to możliwość dowolnego koponowania składu i ilosci podawanych do akwarium a także korygowania ilości pojedynczych składników – żadne mieszanki nie dają nam mozliwosci obniżania lub podwyższania poziomu jednego pierwastka bez podniesienia lub obniżenia innych które występuja w składzie takiej mieszanki.

Wersja droższa nawożenia - pełna linia nawozowa jakiegoś producenta - dlaczego Pełna a nie tylko wybrane nawozy?. Wynika to z dwóch powodów - żeby nawozić prawidłowo akwarium potrzeba dostarczyć roślinom wszystkich niezbędnych pierwiastków. Nawozy firmowe komponowane są w ten sposób że w każdym preparacie występuje coś tam np potas - w trzech różnych po trochę - żeby tego potasu w naszym akwarium było pod dostatkiem nie wystarczy podawać jeden nawóz , nie można go też podać więcej bo w składzie występuje np żelazo które łatwo przedawkować , okazuje się że nie wystarczy tez podawać z dwóch - trzeba podawać np z trzech bo dopiero wtedy nawożenie potasem jest kompletne. Jeśli teraz weźmiemy pod uwagę że może to dotyczyć jeszcze np azotu to się okaże że musimy już mieć np 5 różnych nawozów żeby to zagrało a czasami i więcej. Największy jednak minus tego rozwiązania to brak możliwości regulowania ilości pojedynczych pierwiastków które dozujemy - dajemy jeden - podajemy równocześnie dwa czy trzy pozostałe i to nie według naszych potrzeb tylko według założeń producenta.

Wersja tańsza i lepsza. Rozwiązaniem tego problemu jest nawożenie solami - nawozami samodzielnie komponowanymi , które dają nam pełną nieograniczoną możliwość regulowania każdego składnika z osobna a do tego cena która jest 10 razy niższa niż nawozy firmowe - jednym słowem wszystko pod naszą kontrolą - chcemy podnieść dozowanie azotu - to podnosimy , potrzeba więcej fosforu - podajemy więcej Rozwiązanie idealne choć wymaga...coż poświecenia chwili czasu na naukę i zrozumienia mechanizmów i zależności w naszym akwarium

Co do zaproponowanych nawozów - nie mam żadnego zdania - nie testowałem więc się nie wypowiem ale z opisu wynika ze kupujemy kota w worku - nic nie wiemy na temat składu i ilości składników tych nawozów - podejrzewam ze to nic innego jak kompozycja różnych soli zapakowana w ładne opakowanie i to wszystko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już gotowce to proponuję całą linię nawozowa Easy Life - to nawozy przygotowane profesjonalnie a producent nie robi tajemnicy co w nich jest i ile i dają się policzyć - jedyny minus to cena - myślę ze samodzielnie przygotowane nawozy o tych samych właściwościach będą kosztowały 20 razy mniej - ale jeśli nie możesz z jakiś powodów ...to kup gotowce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...