Skocz do zawartości

Drugie życie akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Witam postanowiłem dać akwarium drugie życie:) które poprzednio zakończyło się totalną ale to naprawdę totalną porażką Glony pochłaniały mi wszystko co tylko było w nim możliwe oczywiście oprócz rybek które przedostały się do innego nabywcy i mają się dobrze.

A mianowicie posiadam akwarium o wymiarach 80x35x40 czyli dokładnie 112l. Mój główny problem tyczy się wyboru oświetlenia :( nie wiem jak je dobrać by nie sprzyjało rozwojowi glonów. Akwarium będzie urządzone z małą ilością roślin a osobniki które będą w nim to żałobniczki 10szt, kosiarki 10szt, bocje wspaniałe 6szt. Chciałbym takie oświetlenie które w żadnym stopniu nie wspomoże rozwojowi glonów. Koszt oświetlenia nie gra roli byle nie był to bubel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bocje wspaniałe nie nadają się do tak małego akwarium jak Twoje.

Jak nie chcesz mieć glonów przy małej obsadzie roślin to potrzebujesz niewiele światła i kwaśną wodę z garbnikami - ergo: czarne wody. Wówczas zminimalizujesz ryzyko ich wystąpienia.

Przy glonach problemem nie jest tyle oświetlenie, lecz zaburzone, a tym samym niewłaściwe, parametry wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgadzam się z MarioM że 112 litrów to małe i nie nadaje się do Bocji wspaniałej. Może MarioM masz racje jak Bocja ma 8 lat i 15 lub 17 cm. Bo ja się takich 3 szt. właśnie w takim zbiorniku dochowałem. Oczywiście musiałem je oddać do większego akwarium. Bocje Wspaniałe żyją do 25 lat, a kupuje się je 4 - 5 cm. to chyba na 80 cm. długości zbiornika się nadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno, nie musisz się zgadzać, ale racji nie masz.

W małym zbiorniku nie urośnie Ci do takich rozmiarów i tylko skarłowacieje. A chyba nie poto się trzyma ryby, prawda?

Bocja wspaniała potrzebuje zbiornika o długości minimum 120cm; przez siedem lat hodowałem wiele gatunków bocji i można powiedzieć, że zęby na nich zjadłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, ale ja zostanę przy swoim. Moje były u mnie 8 lat i stwierdziłem że powinny iść do większego zbiornika i tak zrobiłem choć żona mi do tej pory wymawia że oddałem najładniejsze ryby.( przez parę lat można się przyzwyczaić). Teraz jestem fanem Corydorasów, mam 4 rodzaje. Tak trzydzieści parę chyba, bo trudno policzyć. Ale to już inny temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na żadną bocję wspaniałą - tu nie chodzi o ich ilość, bo powinno się je trzymać minimum 6, ale o wielkość tych ryb oraz dynamikę zachowania; bocje muszą mieć dużo dna. Tez jestem miłośnikiem bocji, ale pożegnałem się z bocjami wspaniałymi, gdy postanowiłem zmniejszyć baniak do 160 litrów. Są inne, równie ciekawe rybki, wystarczy się rozejrzeć.

Do 112L wejdą Ci bocje shidimunki (karłowate), są małe ale równie zabawne, chociaż nie tak kolorowe.

 

Za glony przede wszystkim odpowiada zachwiana równowaga między NO3 (azotem) a PO4 (fosforem). Glony nie przepadają za garbnikami w wodzie, a te są częścią biotopu "czarnych wód". A "czarne wody" to niskie PH i mała twardość. Jednak manewrując tylko PH i twardością nie obronisz się przed glonami - nie tędy droga.

 

Bardzo sympatycznymi, ciekawymi i kolorowymi rybkami są pielęgniczki; spora ich część będzie Ci pasować do litrażu, a ich sam biotop można uznać z grubsza za "antyglonowy" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w stanie przeprowadzić taką równowagę czy nie ?

Chyba nie bardzo rozumiem to pytanie.

Jak nie chcesz mieć dużej ilości roślin i jednocześnie glonów, to możesz wybrać "czarne wody" lub biotop afrykański. W pierwszym glony raczej nie powinny być senną marą (o ile nic się nie schrzani), a w drugim są często pożądane, bo stanowią pożywienie dla ryb (jak się ma roślinożerne gatunki rybek oczywiście).

W innym wypadku będziesz się tak bujać i restartować akwa co parę miesięcy.

 

Możesz również załadować dużo roślin na start, szybkorosnących. Najlepszym lekarstwem na glony są zdrowe rośliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedna ok 8 cm druga z 6

 

Acha to do kolegi sory

No widzisz, miałeś przez 8 lat bocje wspaniałe w 112 litrach i urosły Ci do 6-8cm.

Ja miałem przez 7 lat w akwarium 240 litrów i urosły mi do 13-16cm (a miałem je od maluchów 3-4cm).

Dwa razy większy zbiornik i dwa razy większy wzrost. Które miały lepsze warunki do życia i wzrostu, a które skarłowaciały?

Wnioski zostawiam Tobie i koledze, który chce "klauny" trzymać w takim baniaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np. moczarka, kabomba, nurzaniec. Można też wrzucić pistię na powierzchnię - zaletą będzie szybkie pochłanianie azotanów, wadą - przesłania światło roślinom podwodnym.

Pamiętaj jednak, że nie możesz wsadzić dwie-trzy roślinki i tyle; bezpieczniej z 10-15 sadzonek. Biomasa roślin musi być spora na start.

Węgiel aktywny w filtrze, nie licząc usuwania leków, jest dobry tylko na początek startu akwarium, żeby usunął przebarwienia wody np. od korzeni, potem jest już zbędny. W jego miejsce dołóż ceramiki i będzie git.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MarioM odpowiem Ci, jak oddawałem swoje bocje to miały 15 - 17 cm. (dwie 17 cm, jedna 15 cm.) Z powodu wielkości je oddałem znajomemu bo miał dużo większy zbiornik. Miałem ich i w porywach 6 szt. 5 dochowało się do 15, 17 cm. Dwie oddałem wcześniej. Zauważyłem że bocje wspaniałe są spokojne jak mają schowki. U mnie najpierw się chowały z zwykłej rurce PCV, potem w wydrążonych korzeniach (kawałkach gałęzi). Jeszcze jedno nie mogę powiedzieć kategorycznie że ma być ich 6, natomiast z moich obserwacji wiem że najmniej może ich być 3. Jedna dziczeje i atakuje życie w akwa, bądź się boi się chowa w zbiorniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pozbycia się glonów dobry jest węgiel w płynie który jest potrzebny do rozwoju roślin a dusi glony tyle że do takiego rozwiązania potrzebne będzie mocniejsze oświetlenie.

Kolega wyżej ma racje bocje i kosiarki odpadają w takim akwarium bo kupując ryby trzeba im zapewnić warunki aby mogły żyć swobodnie w swoich maksymalnych rozmiarach to że ryba jest mała to nie jest argument. Na glony krewetki i otosy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce mi się czytać tej dyskusji, ale utnę ją w kwestii obsady na tyle:

 

Bocja wspaniała w akwarium dorasta do 20 cm w akwarium, a w naturze przekracza 40 cm. Jest dodatkowo rybą stadną i aktywną. Minimalne akwarium to 180x60, także 112 litrów się prawi w nim zmieści w poprzek. Dodatkowo bocje są wyjątkowo podatne na karłowacenie, także dość farmazonów o bocjach w mniejszych zbiornikach. Można, o ile jest to przejściowe, do czasu osiągnięcia 10 cm i jeżeli podmiany wody odbywają się co dwa dni po 20%. To jest praktyka niebezpieczna dla zdrowia ryb i powinna być zakazana.

 

Co do kosiarek. Grubowarg syjamski dorasta do 15 cm i jest na tyle mało zwrotny, że nawrotka zajmuje mu około 25 cm. Dodatkowo jest rybą pływającą w grupach po kilkanaście osobników. Minimalne wymagane wymiary akwarium to jakieś 120x45 cm, bo muszą mieć możliwość przemieszczania się jako grupa po dnie.

 

 

 

Co do węgla aktywnego:

wywal to z filtra, po grzyba Ci wyjaławiać wodę. Tylko szkodzi to rybom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...