Skocz do zawartości

Chora samica gupika endlera- leży na dnie


quieen
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie- akwarium 90 l, parametry wody monitorowane, wszystkie inne ryby czują się dobrze.

Obsada- 4 gupiki endlera, 20 microrasbor galaxy, 4 otoski

 

Samica właściwie leży, czy opiera się na dnie akwarium, bardzo szybko oddycha.

Jest widać osłabiona, apatyczna.

Jednak nie ma żadnych zmian skórnych, przebrawień, nie jest opuchnięta.

Wręcz przeciwnie- jak na samicę- szczupła.

 

W objawach chorób na forum nie mogłam dopasować żadnej choroby- po prostu objawów jest bardzo mało. NA początku myślałam, że będzie rodzić, stąd to zachowanie.

Ale 4 dni to chyba jednak za długo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Otóż przeprowadziłam 4 dniową głodówkę- pięknie oczyściły ryby dno akwarium i mech jawajski z wszelkich syfów.

 

Nie jestem jednak do końca pewna co do wytępienia pasożyta- rasbory galaxy i otoski mają się dobrze. Jednak gupiki- 2 młode mają coś za duże brzuchy, odchody też mi się nie "podobają". Co by potwierdzało z jednej strony diagnozę pt "pasożyt", ale co teraz zrobić?

 

Czy powtórzyć manewr z głodówką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę,że druga samica (dorosła) zaczyna mieć bardzo rozmytą plamkę , małe samiczki mają pękate brzuchy.

Odchody też by sygnalizowały jakiś problem z pasożytami.

 

Wyczytałam generalnie 3 sposoby

1. Kwarantanna ( tu pytanie- posiadam drugi filtr, grzałkę, termometr, niestety - nie akwarium, czy można zastępczo taką kwarantannę w wiadrze przeprowadzić?? )- podnoszenie temperatury 1 stopień na dobę aż do 30 stopni- podobno zabija większość pasożytów.

2. Kawarantanna z zastosowaniem leku capitox- s

3. Zastosowanie ww leku w całym akwarium.

 

Czy wypróbować któryś sposób ? Wiem, że to tylko endlerki, ale jednak istoty żywe, więc szkoda by było nie powalczyć troszkę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...