Skocz do zawartości

labiryntowate


Bojownik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj założyłem hodowle pantofelka na sianie, zalałem to wodą z akwarium, tylko nie wiem ile dni, tygodni mam czekać aż coś się pojawi. Innego pokarmu nie hoduję, bo nie wiem jak wyhodować euglenę na np. zbożu itp. ale kiedyś spróbuję .:)

 

Na razie nie planuję hodowli prętnika karłowatego puki co, ale niedługo popróbuję.:P

 

P.S.

A jak tam Tobie idzie hodowla bojownika.:?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 56
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

A jak tam tobie idzie hodowla bojownika.:?:

Na razie dam rybkom trochę odpocząć. :)
Aha no to popróbuj, może się uda.;)

A ja już wyłowiłem dziś samca i samice, dałem je do 25l akwarium z grzałką 100w ustawiona na 27c, no i przykryte akwarium szybą, dałem oświetlenie 11w 2700k lampka biurowa, termometr, kilka roślin pływających, rurkę pcv z wyciętym otworem żeby samica miała gdzie się ukrywać, na razie do tarła nie dochodzi, ale mam nadzieję, że samiec wybuduje gniazdo i będzie ok, podłoża nie dawałem żadnego.:)

 

EDIT

 

Niestety 25l akwarium się nie powiodło do tarła prętników karłowatych, teraz w 112l tak do połowy 20cm wody i tam spróbuję, zawsze się w 112l tarły to samo w ogólnym 128l, więc czas spróbować wychować młode.:)

 

EDIT

 

Wczoraj doszło do tarła w 112l, samice już dziś wyłapane, samiec na razie pilnuje gniazda, po ilu dniach mam samca zabrać z tego akwarium żeby młode karmić drobnym pokarmem dla narybku bojownika itp..:?:

 

P.S.

Znalazłem na Prętnik karłowaty o hodowli tych rybek, no i jak tylko młode będą pływały same to samca zabieram i pomału będę karmił je drobnym pokarmem dla narybku bojownika itp.:)

 

EDIT

 

Do budowy gniazda i samego tarła użyłem podobnego sposobu jak tu.:

 

Tu akurat gurami

Dołączona grafika

 

A moje dla prętników karłowatych w 112l wygląda tak.:

 

Dołączona grafika

 

No i już po tarle, rybki są już w ogólnym akwarium 128l.:)

Teraz czekam aż młode będą pływały i szukały pokarmu, będę karmił pokarmem dla narybku bojownika itp..;)

 

EDIT

 

Mam trochę pierwotniaków od kolegi w słoiku, mam nadzieję, że jak wezmę wody z akwarium i np. jakaś roślinkę typu glon to pierwotniaki się mocno rozwiną i będzie ok :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Napisz potem ile ci się udało wychować i może wrzuć jeszcze jakieś fotki. ;) Ja już straciłem cierpliwość do bojowników. :D Może w przyszłości coś zdziałam. Mam dopiero 13 lat, więc pewnie jeszcze będę miał czas na hodowlę tych rybek. Ostatnio z tego akwarium tarliskowego zrobiłem gupikarium. Tak więc na razie bojowniki zamieszkały w ogólnym. ;)

 

PS. Proszę modów o nie zamykanie tematu. Może kolega Drago1987 będzie kontynuował o prętnikach? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.:P

Udało się uchować kilka młodych prętników karłowatych, są tak malutkie, że nawet na fotkach ich nie widać, ale jutro postaram się kilka złapać z rana na fotkę tak koło 12:00 i dać fotki. Jak podrosną w 100% dam fotki jak wyglądają po rodzicach.:P

 

Młodych jest możliwe ze 30 albo i mniej, ale na pewno koło 30 sztuk z 2 młodych samiczek.:)

 

P.S.

 

Może potem na wiosnę postaram się o bojowniki w haremie czyli 1 samiec na 2/3 samice.:)

 

EDIT

 

Mocna fotka małego prętnika karłowatego.:

 

Dołączona grafika

 

Temp. wody 27c, grzałka 100w z termoregulatorem, akwarium 112l zalane do 20cm wodą starą która już była w tym akwarium, podłoże to piasek rzeczny i żwirek rzeczny, do tego połowa podłoża dla krewetek tak, że woda jest o ph 7 lub koło naturalnego dalej nie wiem, ale gh na pewno 10, a kh kolo 7, no3 utrzymuje się na 10 dalej to nie wiem, ale nie jest tak najgorsze napowietrzam wodę i utrzymuje stała temp.:).

Młode karmię pokarmem dla narybku bojownika itp. z tropical. Niedługo też pierwotniakami o ile będę wiedział, że są w 100% w wodzie z listkami roślin pływających z akwarium.:)

 

 

 

agunia997- Radzę zadbać o pisownię,bo następnym razem może być ost.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.:P

Udało się uchować ponad 20 lub 30 sztuk prętnika karłowatego w 112l, mają już tydzień i kilka dni dochodzi już prawie 2 tydzień.:)

Młode karmie pierwotniakami które są w akwarium 112l non stop, do tego dokarmiam je pokarmem dla bojownika zmielonym własnej roboty : w płatkach - roślinny, wybarwiający, wieloskładnikowy itp. z tropical i jbl.:)

 

Fotek naradzie nie robię, niech się młode chowają puki co, będą większe wtedy zrobię im fotki żeby lepiej było je widać.:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Witam wszystkich. To na pewno gniazdo.Proponuję wpuść samca do tego małego akwa co pisałeś o nim wcześniej, woda z akwarium ogólnego, poziom jakieś 10-15cm, temp, 27-28 stopni. Pamiętaj aby zrobić jakąś kryjówkę dla samiczki, samiec potrafi być bardzo brutalny. Daj samcowi trochę czasu, 2-3 dni, niech "pozna" swoje terytorium. Po tym okresie wpuść mu samiczkę, niezależnie czy będzie gniazdo czy nie, najlepiej wieczorem, przy stłumionym oświetleniu. Następnego dnia powinno dojść do tarła. Pamiętaj aby odłowić samiczkę, bo samiec zaczynie ją traktować jak intruza i może ją nawet zabić. Samiec będzie opiekował się ikrą i larwami. Nie zdziw się że samiec nic nie je. Ja miałem dwa tarła, pierwszy samiec wcinał pokarm aż mu ogon latał a drugi nie odstąpił gniazda "na krok", kompletnie nie interesując się pokarmem. Jest to normalne zachowanie i jest zależne od charakteru rybki, poczucia bezpieczeństwa itd. Gdy młode zaczną pływać wyciągnij samca i włącz lekkie napowietrzanie. I tu się zaczynają schody, przynajmniej dla mnie. Nie udało mi się wychować potomstwa. Wiem że w momencie kiedy małe zaczynają oddychać powietrzem atmosferycznym, są bardzo wrażliwe na "przeziębienie" labiryntu, i to był chyba mój problem. Akwa powinno być szczelnie przykryte i nawet lekkie ochłodzenie powietrza nad lustrem wody może być niebezpieczne dla maluchów. Jak więc karmić, podmieniać wodę itd.

Mam nadzieję że choć trochę pomogłem i czekam na wasze doświatczenia.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tu właśnie problem, bo jak na_razie nie mam wolnego akwa (w 25l aktualnie są gupiki). :( Może jak się wyklują to dam je do plastikowego kotnika, a pootem skombinuję coś większego? Razborki jedzą narybek czy ikrę? Co do samca to podczas karmienia cały czas siedzi w kącie, a brzuch mu rośnie :D (mam nadzieje, że nie wcina krewetek) :) . Wczoraj wieczorem trochę pobudował gniazdo, za to w nocy i dzisiaj "odpoczywa". Zauważyłem też, że coś mu się dzieje z płetwami.post-9482-13685172389538_thumb.jpg

PS. Sorry za jakość, ale fotka z mojego telefonu :oops: . Jutro mogę dodać zdjęcie ze smartfonu taty.

 

 

 

 

agunia997- Pisownia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i widzisz udało ci się.:)

 

P.S.

Ja na wiosnę kupuję 1 samca bojownika i 3 samiczki do 112l, tylko najpierw kupię 30l akwarium aquael dla krewetek no i nową grzałkę 25w do tego zestawu akwarium, wtedy już będzie można kupować rybki do akwarium 112l. A i bym zapomniał do 128l kupuję też prętniki karłowate, 1 samiec i 3 samiczki.:)

No i będę próbował z hodowlą tych rybek.:P

 

 

 

 

agunia997- Pisownia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DRAGO, a jak karmisz swoje małe prętniczki tym zmielonym suszem, wsypujesz po prostu na taflę wody czy może dozujesz np. strzykawką rozmoczoną zawiesinę głębiej? Daje mała łyżeczkę jakieś 2ml zmielonego pokarmu firmy tropical i jbl.

Drugie pytanko: ile razy dziennie je karmisz? Zależy ile podaje pierwotniaków, jak koło 5ml to tylko rano daje pokarm, a pod wieczór pierwotniaki itp.

No i jak często podmieniasz im wodę? Jak w 112l to raz w tygodniu jakieś 5l lub 10l teraz hodowle od wiosny robię na 2 akwarium czyli 15l i 25l.

Pozdrawiam

Ten kolor to ja.:)

 

No i widzisz udało ci się.:)

 

No właśnie nie. Gniazdo się rozpada, a samca od pół godziny nie mogę znaleść :(. A już myślałem że w końcu mi się uda. :(
Próbuj, próbuj może się uda.:) Co do samca to może się ukrył albo już go w akwarium nie ma, tak samo miałem z samcem prętnika karłowatego jakimś cudem był poza akwarium prawie 2 godziny, ale nie przeżył już po 3 tarle pewnie to był powód tego cudaka.:)

 

P.S.

 

Tu mamy to co trzeba wiedzieć.

Coś na temat hodowli labiryntowatych.:

Chodzi o hodowle w akwarium od 14l do koło 40l.

Info pobrane z strony.: http://zetbe.pl/trozmnazania.htm

 

Biorąc wszystko pod uwagę, zdecydowałem się na zbiornik 5 galonów (ok. 20 litrów) o wymiarach ( 35 x 25 x 23 (h) cm). Taki zbiornik, pozwala na wychowanie ok.100 szt. narybku, w ciągu 1,5 mies., gwarantując mu właściwe warunki do wzrostu, przy wymianie 50% wody co drugi dzień. Wykarmienie narybku jest stosunkowo łatwe (przy obniżeniu poziomu wody do 8cm, w ciągu 1 tygodnia życia). Po upływie 1,5 miesiąca, dla kontynuowania szybkiego tempa wzrostu, narybek trzeba przenieść do większego zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Wreszcie mi się udało! :)

Miesiąc temu kupiłem samca, który po kilku dniach zaczął budować gniazdo. Tydzień temu dokupiłem 2 samice. Wczoraj przed godz. 17:00 zauważyłem, że samica leży nieruchoma koło gniazda. Za chwilę zobaczyłem, że składa ikrę :) . Tarło trwał ok. pół godziny.

Fotki:

post-9482-13685173492289_thumb.png

post-9482-13685173492549_thumb.png

post-9482-13685173492767_thumb.png

post-9482-13685173493033_thumb.png

post-9482-13685173493248_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko coś przeżyje to będą fotki. ;) Z tego co wiem to powinny wykluć za ok.48h, tak? Myślę, że jeszcze zanim się wyklują to poszukam jakiejś siatki, żeby oddzielić gniazdo od reszty mieszkańców. Samca wyłowię jak zaczną pływać. Na razie cały czas pilnuje gniazda i odgania inne rybki. ;)

 

EDIT:

Mogę włożyć samo gniazdo (bez samca) do plastikowego kotnika (takiego jak na zdjęciu)?

post-9482-13685173496138_thumb.jpg.jpg]

Co mogę zrobić, aby odchować jak najwięcej narybku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...