Skocz do zawartości

labiryntowate


Bojownik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Chciałbym doprowadzić do mojego pierwszego tarła bojowników. Mam nadzieję że udzielicie mi wskazówki jakbym robił coś źle. :) Jakieś dwie godziny temu włożyłem samca do akwarium 25l. Temperatura ok.29 st. W akwarium nie ma podłoża. Są rośliny pływajęce i filtronapowietrzacz (włączony, ale nie na maksa). Bojek nie robi na razie gniazda tylko spokojnie sobie pływa.post-9482-1368517100115_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 56
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Popieram przy rybach labiryntowych nie napowietrzamy wody.:)

Daj mu te samice i będzie ok.;)

 

P.S.

Mam prętnik karłowaty i nie napowietrzam wody mam tylko turbo filtr 1000l/h w 112l, i już samiec kilka razy odbył tarło mam kilka młodych prętników w kotniku w tym 112l akwarium.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzi on chociaż samice?

No akwarium jest obok ogólnego więc pewnie czasem tak.

Daj mu te samice i będzie ok.

Czyli mam ją włożyć do niego do akwarium zanim zrobi gniazdo?

Ja bym wyłączył napowietrzanie

Nad tym się własinie zastanawiałem

 

Narazie jestem na wyjeździe, ale jak wrócę w niedziele to zastosuje wasze rady. Dzięki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj mu te samice i będzie ok.

Czyli mam ją włożyć do niego do akwarium zanim zrobi gniazdo?
Spróbuj dać samice może akurat on ich nie widzi.;)

Gniazdo zrobi jak samice będzie widział 100%.:)

 

To samo jest z prętnik karłowaty. :oops:

 

P.S.

Ja w 112l mam cały czas samice z samcem nawet ich nie wyłapuje po tarle i jest ok. :lol: Zawsze mają tarło albo co 4 tygodnie, albo po miesiącu zależy od nazbierania się jajek u samicy.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję dać samice

Dzięki . ;)

 

-----------

EDIT:

Wczoraj wpuściłem na dwie godziny samicę ale nic się nie działo :( . Samiec tylko trochę za nią pogonił, ale nie zaczął budować gniazda.

post-9482-13685171079186_thumb.jpg

 

Niecałą godzinę temu znowu włożyłem samicę do samca, ale jak narazie też nic się nie dzieje.

:arrow: Filtronapowietrzacz jest wyłożony.

:arrow: Temperatura 25 st.

 

-Podwyższyć temp. :?:

-Obniżyć poziom wody :?:

 

--------

EDIT:

 

Niedoczekałem się na odpowiedzi więc podwyższyłem temp. do 30 st. i obniżyłem poziom wody do 10 cm. Rybki pływają tam już od 2 godzin, ale dalej samiec nie buduje gniazda. :(

 

post-9482-13685171082701_thumb.jpg

 

:arrow: Co mogę zrobić, żeby zachęcić samca do budowy gniazda?

:arrow: Może podmienię mu samicę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak tam samiczka ? Pasy jakieś są ? Do tarła mile widziane.. pionowe zapewne jak wiesz ;)

U mnie przy tarle bojków sprawdziła się szybka dzieląca akwa na 2 połowy. Oczywiście przezroczysta ;) Z jednej strony samiec, z drugiej samiczka.

Woda w tarliskowym była zlana z akwa ogólnego, w którym bojki przebywały na co dzień.

Samczyk na początku nie budował gniazda.. więc 'chcąc mu pomóc', włożyłam do akwa plastikową pokrywkę, która pływała po tafli. Poskutkowało. Samiec zbudował gniazdo. Kiedy już było ono spore (wychodziło nawet poza pokrywkę) wyciągnęłam szybkę. To było jakoś po 17-stej. Do godziny 23 pływały razem.. samiec ganiał samiczkę i poprawiał gniazdo od czasu do czasu. Później na noc znów rozdzieliłam je. Wstałam o bodajże 5-tej lub szóstej i wyciągnęłam szybkę. Rozpoczęło się tarło. Musiałam iść do szkoły więc wszystko działo się pod moją nieobecnością. Wróciłam po południu, wyciągnęłam samiczkę, gdyż była już ikra. Samiec okazał się naprawdę troskliwym tatusiem i opiekował się ikrą. Kiedy już młode zaczynały pływać,wyłowiłam go.

Ot króciutki opis.. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak tam samiczka ? Pasy jakieś są ? Do tarła mile widziane.. pionowe zapewne jak wiesz ;)

 

Niestety. :( Żadnych pasów nie ma.

U mnie przy tarle bojków sprawdziła się szybka dzieląca akwa na 2 połowy. Oczywiście przezroczysta ;) Z jednej strony samiec, z drugiej samiczka.

 

Ja pierwszej nocy wsadziłem samice do przezroczystego kotnika, ale jak przyszedłem ze szkoły to nie było żadnego gniazda a samica wyskoczyła z kotnika i pływała sobie razem z samcem. A teraz od kilku dni pływają sobie i nic się nie dzieje.

Samczyk na początku nie budował gniazda.. więc 'chcąc mu pomóc', włożyłam do akwa plastikową pokrywkę, która pływała po tafli. Poskutkowało. Samiec zbudował gniazdo.

Jakiej wielkości była ta pokrywka?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci tak, że nie tak to robić.:P Ustaw filtr tak żeby nie robił pralki w akwarium, ani nie rozwalał gniazda, ustaw temp. na 27/28c, ja mam ustawioną temp. na 27c, a do budowy gniazda daję rośliny pływające z 128l, do tego kawałek styropianu kwadratowego z boxa na transport ryb. Do akwarium daję 1 samca i każdą samice czyli 1+2/3, samiec buduje gniazdo pod styropianem, po tym wyłapuję samice jeśli już się nie trą i po tym wyłapuję też samca. Młode wylegają się po około 2/3 dni, a karmię je drobno rozdrobionym pokarmem dla ryb w tym roślinny, wieloskładnikowy, spirulina jbl 40% w płatki dla pielęgnic.

 

P.S.

Spróbuj dać każdą samicę, bo nie wiadomo, która jest gotowa do tarła.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem w domu jakieś dwie okrągłe, plastikowe pokrywki. Jedna o średnicy 8,5 ; a druga 13 cm. Która lepsza?

 

 

PS. Zachwilę doleję trochę wody i wpuszczę drugą samicę. ;)

-------

 

EDIT:

 

Włożyłem samicę i tę mniejszą pokrywkę pół godziny temu, ale samiec dalej nie buduje gniazda. :cry:post-9482-13685171144031_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj lepsze fotki samic.;)

Rośliny pływające to.: rzęsa wodna,wgłębka wodna, pistia, Limobium, rogatek.

Może samice jak i samiec są nie gotowe do tarła, potrzymaj je długo razem w ogólnym akwarium, jak będziesz widział, że samiec buduje gniazdo to np. do akwarium 25l nalej wody z tego akwarium co robi w nim gniazdo, ustaw temp. na 27c, ustaw filtr tak żeby nie ruszał wody tylko filtrował, ale nie mocno, jak temp. dojdzie do 27c daj tam najpierw samca z gniazdem, ja kiedyś z ogólnego gniazdo przeniosłem rękoma i było ok, tylko, że ja mam prętnika karłowatego, ale ta sama rodzina ryb. Próbuj aż się uda :szukaj: odpowiedzi też w :google: nieraz sporo się znajduje o hodowli tych ryb.

 

P.S.

Coś na mój temat ryb labiryntowatych hodowla.:

 

Prętnik karłowaty hodowla w 112l temp. wody 27c, filtr słaby 300l/h bez napowietrzania wody, woda nalana od podłoża 20cm, oświetlenie 2x18w t8 6500k, podłoże piasek+żwirek rzeczny, rośliny tylko rzęsa wodna, pistia, Limobium, rogatek.

 

Wycieranie-(tarło) się ryb labiryntowatych.:

Samiec buduje gniazdo pod roślinami pływającymi, u mnie w temp. 27c i wodzie nalanej od podłoża 20cm, dzieje się to co 4 tyg. lub co miesiąc, po tarle wyłapuje samice jeśli już nie podpływają do samca i się nie trą, jak samiec poprawi gniazdo i jajka to tez go wyłapuję, po 2/3 dniach wylegają się młode, u mnie już na 2 dzień od tarła młode się wylegają, a na 3 dzień już pływają po całym akwarium, od 3 dnia karmię je powoli drobno zmielonym pokarmem dla ryb.

 

Nie jest to trudne z tymi rybami możliwe, że u cb woda jest zbyt twarda i to też spowalnia u tych ryb chęć do tarła, proponuję zrobić małe akwarium na ziemi torfowej, przykryte żwirkiem rzecznym i danie do niego kilka roślin w tym nurzaniec, cryptocoryne, rośliny pływające takie jak rzęsa wodna, wgłębka wodna, pistia, rogatek. I tak jak mówiłem słaba filtracja wody, temp. ustawiona na 27c, pokrywa z oświetleniem, woda nalana od podłoża 20cm i czekanie aż rybki zaczną się wycierać- (tarło) ja też tak miałem, ale jak u mnie to woda jest średnio twarda, ale daje liski dębu na poprawienie warunków, dla tych ryb.:)

 

EDIT

 

Pamiętaj, że woda ma być z akwarium, które działa ponad miesiąc lub więcej, innym razem nie dojdzie do tarła tych ryb.:)

 

 

agunia997- Pisownia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja bym do zbiornika tarliskowego nie dawał podłoża.

U mnie poskutkowało lusterko, a mianowicie postawiłem je obok akwa, samiec zobaczył, że ma konkurencję i wziął się do roboty. W tym czasie samica siedziała razem z samcem, ale była w "osłonce" czyli butelce z odciętym dnem i górą, z kilkoma dziurkami. Raz miała pionowe, a za chwilę poziome pasy lecz "puchła" w oczach od produkowania ikry. Do tarła doszło po 12 godzinach. Link do filmiku z tarła:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to robiłem 2 miesiące temu, więc skąd mam mieć fotkę? Czy tak trudno wyobrazić sobie butelkę z odciętym dnem i gorą?

Wiem o co ci chodzi, ale tam coś o dziurach pisało i dokładnie nie wiem co i jak, ale jak coś opisz to dokładniej jak to ma wyglądać. Spróbuje z prętnikiem karłowatym, bo w ogólnym się trą, a w kotniku już nie, kupiłem takie mini akwarium plastyk dla bojownika, ale to będzie kotnik na narybek tylko.:)

 

P.S.

A próbowałeś np. małe akwarium 25l lub 15l przedzielić szybą tak, że po 1 stronie jest samiec a po 2 samica, jak samiec wybuduje gniazdo, a samica zrobi się gruba, to już zdejmujemy przegrodę i jest ok tarło idzie powoli, ale może być już nawet po 2 godz. Ja spróbuje takie coś, ale nie wiem czy po tarle mam wyłapać samice ,czy ma być dopóki samiec i ona czyli samica się nie wytrą do końca, a i czy samiec ma być cały czas w tym akwarium z ikrą i po ilu dniach go zabrać żeby młode dorastały itp.:?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób dookoła butelki kilka dziurek np. wypalając je rozgrzanym drucikiem. Dopóki samiec nie zacznie ganiać samicy to jej nie zabieraj. Ja samca zabierałem tak dzień po wykluciu młody.

Aha a temp. wody ile mam dać, bo w ogólnym wycierają się przy temp. 26c i czy potrzebna jest filtracja wody czy nie w akwarium z młodymi.:?:

 

S.P.

Tak jak kolega próbuje z bojownikami to ja popróbuje z prętnikami karłowatymi.:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura 27-28. Na razie zamiast filtra daj kostkę napowietrzającą.

No dobra dzięki popróbuję w czwartek jak zrobię podmianę wody w 128l.:) Dam połowę wody do jakiegoś baniaka z grzałką 20w bez termoregulatora i termometr, parę roślinek pływających, potem samca i samice i będzie ok.:)

 

P.S.

Sorki, że piszę w twoim temacie, ale nie chcę zakładać nowego, skoro bojowniki to takie same ryby jak i prętnik karłowaty.:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety lusterko narazie nie pomogło :( , rybki wróciły do ogólnego. Jutro jak będę miał czas to znowu spróbuję.

 

P.S.

Sorki ze pisze w twoim temacie ale nie chce zakładać nowego skoro bojowniki to takie same ryby jak i prętnik karłowaty.:P

Nie obrażę się. :)
Dzięki.:) W czwartek będę próbował w 25l akwarium tak jak pisałem z prętnikami karłowatymi, podłoża nie będę dawał, ale nie wiem czy to się nie odbije na zdrowie ryb wtedy, ale się sprawdzi.:P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...