Skocz do zawartości

Dziwne zachowanie moich gupików ;/


plusia18
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Szukałam coś na temat gupików. Niestety nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedniego opisu co do przypadku moich rybek. Mam już spory czas akwarium. Wcześniej go nie posiadałam i znam się tylko trochę na ich hodowli. Na samym początku miałam kulę, a w niej 3 gupiki po czym zaczęłam dokupywać inne rybki. Aktualnie Mam akwarium 30 l . A problem mój polega na tym że zaczęły zdychać mi gupiki.

 

Przypadek jest taki. Rybki pływają normalnie, po pewnym czasie robią się ospałe, siedzą w jednym miejscu ( często nad filtrem bądź za sztuczną roślinką) a gdy już zaczynają pływać to albo się obracają, robią spirale, pływają pionowo . Wywracają się tak jakby ich ogony były sztywne i machają tylko jedną przednią płetwą ... Nie ma żadnych plam ani przebarwień tylko dziwnie pływa... i tak zaczęły zdychać po kolei... pływają tak dziwnie aż w końcu w ogóle się nie ruszają:( co mam zrobić !! moje akwarium robi się coraz mniejsze :(( nie wiem dlaczego tak jest..

 

proszę o szybką pomoc, może uda mi się uratować jeszcze tego ostatniego gupika :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz opisać bardziej zbiornik, sądzę, że nie masz testów do wody, a więc, mało to pomoże. Więc napisz jakie robisz podmiany wody, jak często i ile, jak długo dojrzewało akwarium, ile i jakie masz w nim ryby, rośliny, filtr i wkłady w nim. Napisz najwięcej ile wiesz. Prawdopodobnie jakieś zatrucie azotanami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam żadnych testów:( W zoologicznym gdzie kupuję rybki mówiła mi ze powinnam wymieniać wodę raz na 2 miesiące ale ja czasami podmieniam wodę odlewając starą i uzupełniam nową.. nie wiem czy to dobre czy nie stosuję sie do zaleceń sprzedawcy... dojrzewało ... i właśnie tu jest problem bo nie wiem o co z tym chodzi każdy mówi coś innego ;( najpierw miałam małe akwarium i w nim gupiki to było wszystko ok ale jak kupiłam nowe to po prostu... nalałam wody i po 24h wpuściłam rybki... jak pisałam mam problem z gupikami wiec mam gupiki (miałam 8 a został tylko 2 zdrowe (samica w ciąży) - i jeden na wykończeniu właśnie tak sie zachowuje), 1 glonojada , 1 neonkę , 1 przezroczkę i jedna nie wiem co to za rybka jest taka chudziutka , różowa i ma takie małe welonki dostałam ją ale niestety od osoby w ogóle nie znającej się na nazwach rybek i niestety nie wiem co to :D roślinki mam sztuczne, filtr mam bez napowietrzenia .... nie wiem czy to coś pomoże bo naprawde jestem zielona, a akwarium jest bo tak chciała moja siostra, która również nie zna sie na rybkach a ja nie mogę już patrzeć jak one zdychają :((

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze za wcześnie wpuściłaś ryby. Akwarium powinno dojrzewać 2-3 tygodnie bez mieszkańców. Poza tym warto zaopatrzyć się w żywe rośliny, bo z plastikowych nie ma dla ryb żadnego pożytku.

Z całej obsady jaką masz do tego litrażu nadają się wyłącznie gupiki. Welony to ryby potrzebujące baniaka o pojemności minimum ok 100l, rosną wielkie i w dodatku brudzą na potęgę. Neony i przeźroczki to ryby ławicowe, dla nich również jest to niestety za małe akwarium. Nie mówiąc już o tym, że 1 osobnik to nie stado.

Najprawdopodobniej jest tak jak napisał Gurolsky folklor - ryby po prostu się zatruły tym co wydalają.

 

Jeśli masz możliwość oddaj ryby, poczytaj na spokojnie o zakładaniu akwarium, obsadach i zacznij od początku. Tak będzie dla nich najlepiej.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plusia18 podmieniaj wodę raz na tydzień i to 10 do 20 procent pojemności zbiornika (nie wiem jaką wodę Masz,jeżeli kranówkę to musi najmniej 2 dni odstać żeby chlor się z niej ulotnił). Tą wodę ze zbiornika możesz użyć do podlania kwiatków (ja tak robię). Filtr niech Ci pracuje cały czas. Nie zniechęcaj się z siostrą. Czytaj o rybkach i na pewno będzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałaś akwarium, tylko kulę, w której nie powinno być trzymane nic żywego z wyjątkiem roślin. I nic nie było ok, te 3 gupiki wegetowały, a nie żyły, dołożyłaś więcej i tylko przyspieszyłaś proces w jakim te gupiki by się wykończyły.

 

Ogólna rada: nie pytaj o nic sprzedawcy, on tylko chce zarobić, a nie dobrze doradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eh ;| a teraz zauważyłam że jedna z rybek atakuje gupika ... ;| Może mieć to coś wspólnego z dziwnym zachowaniem tych rybek??

 

Pływała już normalnie,a teraz po tym jak ta rybka ją "uderzyła" znów zaczęła robić te dziwne spirale i w ogóle pływa do góry brzuchem,jakby nie mogła utrzymać równowagi, ja już nie wiem co się z nimi dzieje ;((

 

Po prostu jestem załamana i już patrzeć nie mogę,co się przez ostatni czas dzieje z moim akwa .

 

Michał84:Dbaj o pisownię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eh ;| a teraz zauważyłam że jedna z rybek atakuje gupika ... ;| może miec to coś wspólnego z dziwnym zachowaniem tych rybek??

 

pływała już normalnie a teraz po tym jak ta rybka ją "uderzyła" znów zaczęła robić te dziwne sirale i w ogóle pływa do góry brzuchem jakby nie mogła utrzymac równowagi, ja już nie wiem co sie z nimi dzieje ;((

 

po prostu jestem załamana i już patrzeć nie moge co się przez ostatni czas dzieje z moim akwa .

W tym momencie sama sobie odpowiedziałaś na pytanie. Odnosząc się do wcześniejszych wypowiedzi: welony nie brudzą tylko mącą wodę a to w żaden sposób nie wpływa na skład chemiczny zbiornika. Przeźroczki i neony rzeczywiści powinny być trzymane w stadach, ale to akurat nie ma tu nic do rzeczy. Gupiki należą do bardzo wytrzymałych rybek, które potrafią wytrzymać zarówno środowisko wody kwaśnej jak i zasadowej, twardej oraz miękkiej. Jeśli neon i przeźroczka wytrzymują w akwarium to gupiki tym bardziej przeżyją w tym otoczeniu. Proponuję pozbyć się rybki, która atakuje Ci gupiki (podejrzewam, że jest to glonojad albo welon). Przede wszystkim podstawowa rada - jak najszybciej pozbądź się sztucznych roślin i zaopatrz się w żywe. Gupiki to rybki głównie roślinożerne. W dużym akwa żywią się glonami, ale w takim małym na pewno maja zbyt mało roślinnego pokarmu. Roślinki pomogą im w zachowaniu kondycji, a przy okazji zapewnią schronienie. Proponuję również zaopatrzyć się w jakąś kryjówkę typu kokos lub niewielka jaskinia z kamieni. Na pewno pomoże to nie tylko gupikom, ale także innym rybkom które będą osłabione. Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...