Skocz do zawartości

Oświetlenie akwarium ~45l, welonka+rośliny początkujący


hueh93
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam;

potrzebuję oświetlić akwarium profilowane około 45 litrowe o wymiarach: dł: 40cm, sz: 22cm, wys: 30cm.

Obecnie nie posiadam pokrywy, jednak jeśli miałoby to ułatwić, usprawnić oświetlenie - to mogę taką zakupić.

W akwarium mam dwie welonki niedużej wielkości, oraz jednego glonojada, do tego parę sztuk prostych roślinek (moczarka kanadyjska, kabomba).

Tylna ściana oklejona czarną folią, dlatego zrobiło się ciemniej.

Interesowałoby mnie oświetlenie w miarę możliwości - najtańsze, czy to same lampy z uchwytem, czy jakieś belki, czy pokrywa + świetlówki.

W akwarystyce mam mały staż, tym bardziej jeśli chodzi o oświetlenie - jestem kompletnie zielony. Dlatego też potrzebuję konkretnej pomocy.

Mile widziane jasne wytłumaczenie co z czym, gdzie i za ile. Poproszę o linki z allegro, ew. instrukcję jak coś zamontować.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40x22x30 to będzie ok. 25L, więc wystarczy Ci Aquael Decolight 11W. Najtańsza opcja, bo tylko 35zł.

 

O ile mi wiadomo, to glonojad (ten prawdziwy) zabije welonki. Chyba, że to zbrojnik niebieski jest. No i masz kłopot z temperaturą, bo o ile pamiętam chyba glonojad ciepłolubny, a welonki zimnolubne. Więc ktoś się wykończy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby było to akwarium proste, to byłoby około 27 litrów, do tego dochodzi profil = ponad 30 litrów. Pomyliłem się, że około 45, to było inne akwarium jednak.

Glonojad - miałem na myśli nazwę potoczną, w rzeczywistości jest to zbrojnik niebieski. Temperatura jest wypośrodkowana, dlatego myślę że jest wszystko ok.

A propos oświetlenia: "długość obudowy z modułem: 28cm" - nie znalazłoby się czegoś na całą długość mojego akwarium - czyli 40cm?

 

Rybki są stosunkowo małe, młode, mają pełną swobodę poruszania, miejsca bardzo bardzo dużo. Jest to tymczasowe akwarium i z czasem planuję zainwestować w coś większego - powiedzmy 100-150l, jednak obecny mój budżet pozwala na zakup oświetlenia, które w przyszłości w tym akwa również mi się przyda.

 

Zdania zaczynamy wielką literą. Dbaj o pisownię. Mordimer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taką belkę znalazłem:

 

http://allegro.pl/belka-lampa-oswietleniowa-t5-2x8w-36cm-i2582441049.html

 

i taką pokrywę.

 

http://allegro.pl/pokrywa-40x25-profil-czarna-najtaniej-i2644881316.html

 

Wracając do obsady. Nie szkodzi, że rybki są małe. One mają mieć odpowiednie wymiary zbiornika w miarę możliwości jak najwcześniej.

Po co? Żeby nie skarłowaciały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za te propozycje. Jednak spora różnica jest między tą pierwszą lampką, a pokrywą + belką.

Jeżeli jeszcze ktoś ma jakieś propozycje na temat oświetlenia - proszę o wypowiedzi.

Również dziękuję za informację na temat wielkości zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...