Jump to content

Pomocy - już mi ręce opadają

Chris Brown
 Share

Recommended Posts

Jak trwoga, to do Boga ;-) a jak problem w akwarium, to na forum, no cóż.

Często przeglądam Wasze forum, ale dopiero dzisiaj zdecydowałem się napisać, bo ręce już mi opadają, a od szukania w necie informacji głowa boli.

Problemów na raz uzbierało się kilka:

1). Coś dziwnego, nitkowatego, czerwonego znajduje się na szybach, gdzieniegdzie pływa w wodzie długi, czerwony włos. Takie udało mi się zrobić zdjęcia:

http://desmond.imageshack.us/Himg801/scaled.php?server=801&filename=201209201717522.jpg&res=landing

http://desmond.imageshack.us/Himg31/scaled.php?server=31&filename=201209201718052.jpg&res=landing

2). Po ostatnich zmianach w akwa problem z wodą/pierwotniakami/zapachem. Ogólnie akwa wygląda jakby miało sto lat, a nie tydzień, ale o tym później.

2. Wymiar zbiornika – 80x35x40 cm

3. Oświetlenie - świetlówka - tyle wiem, była już, gdy kupiłem akwa - obecnie wyłączona od 24h, zazwyczaj świeci max. 8h dziennie

4. Zbiornik funkcjonuje od maja/czerwca br. z jednym restartem, max 2 miesiące temu

5. Wodę staram się podmieniać regularnie (raz na tydzień, czasem się zdarza, że raz na dwa) od 20-25% nigdy nie wykonywałem żadnych testów dot. wody, jej ph itp. Wiem jedynie, że kranówę mam miękką.

6. Czy w ostatnim czasie używałeś lub używasz preparatów antyglonowych, leków dla ryb, uzdatniaczy do wody lub innej chemii, bakterie, pożywki dla bakterii, itp... - NIE

7. Brak lampy UV

8. Roślin brak, przy trybie życia papuź zrezygnowałem z nich już po pierwszym roku posiadania ryb. Odmulam dno nieregularnie - gdy widzę, że potrzebuje odmulenia, tak samo szyby. Nigdy nic nie przestawiam - ryby i tak układają po swojemu (mam ceramiczny dzbanek od 2 lat i kokos od roku).

9. Grzałka z termostatem, temperatura 28st.C

10. Czy stosujesz jakieś nawozy, jeśli tak to jakie(firma), jak długo i w jakich dawkach/na dzień lub tydzień. - NIE

11. Czy posiadasz CO2, jeśli tak to opisz zestaw, ile podajesz CO2, ile czasu w ciągu 24h podawane jest CO2. Jeśli to "bimbrownia" to czy regularnie robiony jest zacier, jakie proporcje(opisz dokładnie) - NIE

12. 4 pielęgnice papuzie, posiadam je od jakichś 3 lat, około 6-7cm. długości największa, wcześniej mieszkały w mniejszym akwa (jakieś 90l) ale w maju/czerwcu tego roku przeniosłem je do 112l. Wszystko było super, do czasu, gdy miesiąc temu wpuściłem dwa glonojady (podejrzewam, że to dwa zbrojniki niebieskie, ok. 8-9cm). Wtedy po raz pierwszy wystąpiła u mnie w akwarium woda-mleko, która wyklarowała się po ok. 24h. Zakładam, że to pierwotniaki?

13. Podaj dokładne ilości oraz nazwy roślin, kiedy zostały posadzone, czy były przesadzane(jeśli tak to jak - opisz dokładnie, przycinane oraz w jakiej są/były kondycji. - BRAK

14. Napisz jakie posiadasz podłoże - nie mam pojęcia, gdyż mam to od lat. Oczywiście przed pierwszym użyciem zostało wyparzone i wielokrotnie płukane, jest to drobny, jasny żwirek i kilka kamieni.

15. FILTR - Niestety nie pamiętam co to za firma, kupowałem w zoologicznym "na oko". Sprzedawca powiedział, że do 100l akwa i od dobrych 2 lat go nie zmieniam. Filtr wewnętrzny, pracuje 24/h, wkłady to nie wiem jak to nazwać, takie białe długie wkłady choćby filcowy materiał.

16. Ryby całe życie karmione są:

ActiMin firmy aquatel, dwa razy dziennie. Raz na jakiś czas mrożone larwy ochotki, niedawno dowiedziałem się, że ich bazą powinien być pokarm roślinny, nie mięsny, więc od miesiąca dodatkowo dostają TetraPhyll i Cichlid Spirulina Tropicala. Dwa tygodnie temu doszedł Vitality&Color Tropicala.

Razem z ostatnim pokarmem dokupiłem do akwa napowietrzacz Tetratec Aps300, po zamontowaniu go podmieniłem jakąś 1/3 wody i od tamtej pory cyrk... Woda szara i mętna, wyczytałem gdzieś, że pierwotniaki mogą do tygodnia mącić. Podmieniłem wodę po tygodniu, ale tylko to pogorszyło sprawę, bo woda śmierdzi i wygląda na brudną a na szybach pojawiły się czerwone włosy (jak wyżej na zdjęciu). Pewnie źle, że podmieniłem tą wodę po tym tygodniu... nie wiem już sam, każdy gada coś innego, na każdym forum inna teoria, każdy sprzedawca w zoologicznym też.

Obecnie ryby od 24h bez światła i jedzenia, bo taką radę wyczytałem gdzieś w necie. Nie wiem co to może pomóc, woda nie jest co prawda już tak mętna, ale wciąż brzydko pachnie.

Moja prośba brzmi:

Co teraz, żeby nie pogorszyć i co na przyszłość, żeby nie popełniać błędów?

pzdr,

CB

Najprawdopodobniej są to krasnorosty. Da akwarium dostają się z wodą lub z roślinami. Skoro nie masz roślin, to radziłabym sprawdzić wodę z kranu - szczególnie na fosforany (zbiornik może być także obciążony nimi - przerybienie=więcej odchodów=fosforany). Nic nie piszesz o pH.