Skocz do zawartości

Jaki mam problem z roślinami?


Jaśko
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam problem z roślinami. Akwarium założone 11.08.2012. po 4 tygodniach wpuściłem dwa Gupiki następnego dnia wziąłem od znajomego na przechowanie dwa Skalary (one za kilka dni opuszczą moje akwarium). A kilka dni później dokupiłem jednego samca Gupika. moje akwarium jest nie wielkie wchodzi mi około 42l wody. z początku nie nawoziłem niczym bo akwarium zrobiłem na ziemi ogrodowej bez torfu i żadnych nawozów przykryłem dość gęstą moskitierą i warstwą żwirku od 2 do 10cm. Stopniowo zaczynały mi rośliny marnieć tzn. gnić od wierzchołków liści, dotyczy to tylko starych liści, młode są jak najbardziej zdrowe, nawet rosną nowe. Więc zacząłem nawozić azotanem, potasem i magnezem. Nie mam możliwości sprawdzenia potasu i magnezu ale test KNO3 pokazywał mi ciągle 0mg/l i w roztworze też 0. zrobiłem nowy roztwór 15g soli rozpuściłem w 450ml wody destylowanej. Test pokazał mi 5mg/l (moim zdaniem bardzo mało, ale jestem nie doświadczonym akwarystom). Wlałem ok. 30ml tego roztworu, bo podejrzewałem brak NO3. Ale nic się poprawiło postęp niszczenia liści którego efekt na dzień dzisiejszy widzicie na zdjęciach postępował. Dolałem też trochę mikro, 1ml dziennie przesz 5 dni ale to nic nie poprawiło jedyny efekt to taki że niektóre sadzonki puściły młode pędy. Wiem że źle zrobiłem z tym nawożeniem, nie wiem tylko co, dlatego proszę o wypowiedzi co jest źle, co zmienić i jak i co jest powodem stanu roślin ze zdjęć. za pomoc z góry serdecznie dziękuję.

 

P.S. Być może ważna wiadomość dotycząca stanu moich roślin PO4 według moich testów mam bardzo wielkie bo ponad 5mg/l.

post-14660-13685170987373_thumb.jpg

post-14660-13685170987749_thumb.jpg

post-14660-13685170988079_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PO4 masz na masakrycznym poziomie.

Najważniejsze o co powinieneś zadbać to stosunki makro elementów, pH, światło, oraz twartość wody (ogólna oraz węglanowa).

Do rzeczy, optimum do którego powinieneś dążyć to:

- pH=6,5

 

---mg/l---

- NO3=15-20

- PO4=0,25-0,5

- K= 10

 

- oświetlenie około 0.5W/l

 

Podajec CO2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie masz oświetlenie? :Ile W/l?

i opisz dokładnie swój zbiornik:

Ok więc jeszcze raz piszę już kompletnego posta.

1. Moim problemem jest nie wiem jak to nazwać, gnicie, powstawanie martwych miejsc na liściach które zaznyczyłem czerwonym kolorem na zdjęciach poniżej. Chodzi o to co jest przyczyną, jak się jej pozbyć i co zrobić w przyszłości by się przed tym problemem uchronić?

2. Wymiary akwarium: 60x33x23 profilowane.

3. Świetlówkę mam T8 15W, i tyle wiem na jej temat domyślam się że ma 6400K ale to na oko ile daje światła tego nie wiem, jest na niej napisane „Iris” to producent i poniżej F15T8. Świecę 10h dziennie od 13 do 23 i rano od 5.45 do 6.05 ze względu na to że że w tym czasie potrzebuję trochę światła w pokoju i przy okazji zerkam na akwarium.

4. Akwarium założyłem 11.08.2012.

5. pierwsza podmiana wody nastąpiła po 6 dniach ze względu na PO4 dużo większe niż 5mg/l w ilości 19l. Do podmiany użyłem wody z wodociągu odstanej 24h NH2, NO2, NO3 i PO4 wody użytej do podmiany wynosiło 0mg/l. Wodę badałem testami kropelkowymi Zooleka, podaję tylko takie parametry bo innych testów nie posiadam.

6. Nie stosuję żadnej chemii poza nawozami.

7. Lampy UV nie używam.

8. Jak do tej pory raz przesadzałem rośliny i od razu dosadziłem kilka sztuk, raz czyściłem szybę skrobakiem, jeszcze nie odmulałem dna.

9. Posiadam grzałkę z termostatem jest w przeciwnym rogu niż termometr. Termometr pokazuje 27-28*C.

10. Po 7 dniach od zalania testy pokazały mi NO3=5mg/l, PO4=5mg/l, NO2=0,4mg/l, NH3=1mg/l i zaczęły się pojawiać martwe miejsca na liściach o które pytam. Podejrzewałem niski poziom NO3 albo K więc zacząłem nawozić roztworami soli KNO3 K2SO4, MgSO4*7H2O ale nie systematycznie i w różnych ilościach, kidy zauważyłem że .nie ma poprawy prze pewnie czas nawoziłem systematycznie.

11. Nie dozuję żadnego CO2.

12. Na chwilę obecną posiadam 3 gupiki i dwa skalary, skalary czasowo przetrzymuję dla kogoś.

13. Co do roślin to posiadam takie: ECHINODORUS AMAZONICUS, MICROSORIUM PTEROPUS, SAGITTARIA SUBULATA, VALLISNERIA TORIFOLIA, HYGROPHILA CORYMBOSA , LILAEOPSIS BRASILIENSIS po kilka sadzonek każdej z nich około 30% powierzchni podłoża. Kiedy były sadzone były w stanie idealnym. Część z nich była posadzona w dniu zalania akwarium a część dokupowałem te których zdjęcia zamieszczam były dokupowane.

14. Podłoże to ziemia ogrodowa najzwyklejsza bez torfu i nawozów. Ziemi jest ok. 2-3cm, przykryta jest gęstą moskitierą i na to 2-10cm żwiru

15. Posiadam filtr HBL-701 pracuje on 24h na dobę wyłączam tylko na czas karmienia ryb bo bardzo porusza powierzchnią wody rozrzuca pokarm, lub go zatapia, tak że ryby nie mogą go znaleźć. Wyłączam go też na czas podmiany wody ponieważ kiedy spadnie jej poziom w akwarium zapowietrza się. Czasami też zakładam skiner. Filtr pracuje z pełną lub prawie pełną wydajnością, zmniejszam wydajność na połowę kiedy zakładam skiner bo wtedy łapie powietrze.

16. Ryby karmię płatkami z Tropicala (z zawartością protein, białka i witamin), Wodzieniem, Ochotką i i granulkami firmy Katrinex jest to pokarm dla Kirysków ale bardzo chętnie zjadają go Skalary, nie wiele jest na na nim napisane ale jest to prawdopodobnie jakiś pokarm „mięsny”. Ryby karmię dość długo bo sypię im po trochu pokarmu do puki chętnie zjadają, kiedy już nie jedzą tak chętnie jak na początku wtedy przestaję sypać. Jeden dzień w tygodniu nie karmię.

 

Załączam jeszcze zdjęcia żeby było wszystko w jednym poście.

post-14660-13685170998591_thumb.jpg

post-14660-13685170998934_thumb.jpg

post-14660-13685170999287_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...