Skocz do zawartości

"Problemy" po zamianie świetlówki


Elle
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 45cio litrowe akwarium. Zakupiłam je razem z pokrywą i standardową świetlówką w pokrywie - Diversa, T8, 14W DL. Akwarium założyłam jakieś 10 m-cy temu. Zauważyłam, że rośliny mi marnieją, więc zakupiłam po doradztwie w sklepie akwarystycznym i wczoraj założyłam Aqua Glo T8, 14W. Przyznam szczerze, że po założeniu byłam trochę rozczarowana, bo ta świetlówka daje inne światło, nie wiem jak to określić - takie bardziej "różowe", w każdym razie wydaje mi się, że jest ciemniej :? . Chętnie dołożyłabym jeszcze jedną świetlówkę taką, żeby super oświetliła akwarium, ale pokrywa przeznaczona jest tylko do jednej, a sama tego zrobić nie zdołam. W kazdym razie mam pytanie - wydaje mi się, że ryby są teraz mniej ruchliwe... Moja obsada to 5 neonek, 4 kiryski, 5 otosków i gupik. O ile kiryski żerują i widzę je mam wrażenie częściej niż wcześniej, o tyle neony - wszystkie - jak jeden mąż "stoją" w miejscu. Czyli utrzymują się w wodzie, ale nie pływają w jedną czy drugą stronę akwarium. Albo ja sobie coś wmawiam, albo coś jest nie tak... i wymyśliłam sobie, że to przez tę świetlówkę - że daje za mało światła. Błagam, niech się ktoś kto się na tym zna wypowie, bo jeśli trzeba będzie, to po prostu znowu zamienię te świetlówki. Wyczytałam na opakowaniu Aqua Glo, że jest zalecana do wykorzystania w połączeniu z Power-Glo i Life-Glo. Proszę, podpowiedzcie, co mam robić?

 

:help:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta świetlówka rzeczywiście daje światło takie jak piszesz i średnio nadaje się na oświetlenie podstawowe. Dużo lepiej byłoby zamiast niej dać świetlówkę o temp. barwowej 6,5 kK.

Jak miałem taką świetlówkę w zasadzie starą to ciemn było w akwarium a po zakupie nowej jest odrobinę lepiej.

Najkorzystniej byłoby dołożyć oświetlenia (np jakąś świetlówkę 8 W lub 14 W Life-Glo-6500K). Ja dołożę 2 świetlówki 8 watowe na statecznikach elektronicznych - jedną na oprawkach takich jak ta 14 W a jedną podwieszoną na tej świetlówce 14 W.

A co do rybek. Neony nei lubią "ostrego" światła i w zasadzie powinno być im lepiej. Wpływ na zachowanie ma raczej ich mała liczba -jest to ryba ławicowa i powinna być w ławicy hodowana. Kirysy jako ryby denne również nie lubią światła i ich zachowanie jest w zasadzie właściwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dzięki za info.

 

Tak, wiem, że neony to ryby ławicowe, zastanowię się nad ewentualnym "dokupem" kilku sztuk, tylko z kolei boję się przerybienia w akwa - 45 l to wieczny problem. Muszę w końcu pomyśleć o większym zbiorniku. Poza tym do czasu wymiany tej nieszczęsnej świetlówki rybki były bardziej żywe - chyba, że - tak, jak napisałam - ja sobie coś wmawiam :)

 

W takim razie mam do Ciebie jeszcze pytanko - gdybyś miał do wyboru te dwie świetlowki - tę standardową, która była dołączona do pokrywy i Aqua - którą byś założył, jeśli nie mógłbyś założyć obu czy też dodać inną?

 

Z góry dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakup zrobiłaś dobry - roślinom to światło się podoba ;) - tyle tylko ze dla oka może szału nie ma. A co do marnienia roślin - owszem światło ma znaczenie zasadnicze, ale nie jest jedynym czynnikiem limitującym wzrost roślin - należy zwrócić uwagę na właściwe , zasobne podłoże a także na ilość składników mineralnych w wodzie - w przypadku ich braków wzrost roślin będzie ustawał i rośliny zaczną obumierać dając glonom pole do popisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...