Jump to content

Media filtracyjne w Multikani kilka pytań.

globi112
 Share

Recommended Posts

Witam.

W końcu udało mi się przekonać żonkę i pozwoliła mi na zakup filtra zewnętrznego. Z racji braku dostatecznego miejsca za i pod akwarium wahałem się miedzy multikani a minikani 80(120 był by za wysoki i nie zmieścił by się w szafce). Ostatecznie do mojego zbiornika(60/30/33 profil) trafi multikani, który już czeka na półce na podłączenie. W związku z tym mam kilka pytań żeby nie popełnić jakiegoś błędu początkującego( a w akwarystyce miałem już ich sporo), bo jest to mój pierwszy filtr kubełkowy.

W komplecie w pierwszym pojemniku są dwa krążki z gąbki i wkład zeolitowy pomiędzy nimi. Jutro kurier ma dostarczyć kolejny słoik z bioceramax. I tu zaczyna się moja seria pytań :) :

1.Koszyk z bioceramiką chcę dać na wierzch a w dolnym zostały by gąbki oraz zeolit(dodam że nie jest on w żadnym woreczku i myślę nad umieszczeniem go w takiej skarpeto-pończosze, aby było później łatwiej przy czyszczeniu jeśli wsypać go w co innego, bądź zostawić luzem to proszę o podpowiedź). Czy gąbki połączyć ze sobą i umiejscowić na samym dole, czy tez zostawić rozdzielone ceramiką ? Układ zaczynając od dołu:

a) 2 x gąbka-zeolit-ceramika

b) gąbka-zeolit-gąbka-ceramika

c) całkowicie inne ułożenie(jeśli tak to proszę o propozycję)

2. Obecnie w akwarium pracuje kaskada z gąbką i ceramiką czy mogę po wypłukaniu nowej ceramiki część z niej ująć i dosypać wkład obecnie używany czy lepiej wstrzymać się i uruchomić na jakiś czas dwa filtry ?

3.Aby zapewnić odpowiednie napowietrzenie i obieg wody powinienem zamontować deszczownię czy wystarczy jak wylot wody z filtra skieruję w górę aby ruszał taflę?

4.Kaskada jest zamontowana na tylnej ściance w prawym rogu akwarium i w pokrywie jest na nią wycięty otwór jakieś 14cm.Czy wlot wylot filtra też mogły by zostać w takim niedużym odstępie czy lepiej wyciąć otwory w przeciwległych bokach akwarium i po jednej dać wlot a drugiej wylot ?

5. Wlot i wylot powinny się znajdować bliżej dna czy mogą być np. w połowie wysokości toni wody?

Dziękuję z góry za pomoc i pozdrawiam.

1. Wkłady typowo mechaniczne [gąbki, włóknina] nie powinny być w większym stosunku niż 1:2 w porównaniu z wkładami biologicznymi [ceramika, keramzyt]. Jedna warstwa gąbki od samego dołu, nie musi to być nawet cały jeden koszyk, reszta biologia. To jest takie optymalne rozwiązanie [nie licząc prefiltra i zasypania całego kubła biologią]. Jak zabraknie Ci ceramiki to patrz pkt.2 lub dosyp dużo tańszego keramzytu. Mówiąc tak jednak między nami, jakkolwiek w tym kuble tego nie ułożysz, to filtrację w tak małym baniaku będziesz miał dobrą. Jeśli to akwarium roślinne nie używaj zeolitu.

2. Zwykle robi się tak że oba filtry powinny działać razem. przynajmniej tydzień Jest też droga na skróty bez zabawy. Bierzesz wszystkie wkłady ze starego filtra, wsypujesz do nowego. Efekt ten sam, tylko tych starych wkładów nie czyść z okazji wymiany, nowe oczywiście tak.

3. Przy kuble sprawa jest prosta, z jednej strony wlot, z drugiej wylot i obieg wody w akwarium powinien być ok. Do napowietrzenia wystarczy sam ruch tafli wody. Trudno powiedzieć jak to będzie wyglądało w Twoim baniaku, ja polecam deszczownie.

4. Na przeciwległych bokach.

5. Wylot wiadomo, przy powierzchni do natlenienia. Wlot, to sprawa drugorzędna, ale z doświadczenia polecam raczej przy dnie. Wyłapuje więcej odpadków mechanicznych.

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...