Skocz do zawartości

Czyszczenie, dezynfekcja filtra


Josh
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, dzisiaj robię restart akwarium, co się wiąże z zaczęciem od początku. Moje pytanie to: jak wyczyścić wkłady z filtra - głównie gąbki, żeby cały syf z niej popłynął i jak ją odkazić. Wcześniej to całe akwarium to było bagno, bajoro, syf, kiła i mogiła. Zależy mi na wykorzystaniu starych wkładów, bo z kaską jak wszędzie cienko. Mam jeszcze inny filtr, który dostałem w prezencie (Cascade 1200) z używanymi wkładami [wszystko "bardzo ładnie pachnie :D , a w szczególności ta pachnąca woda co tam była], w kolejności od dołu: gąbka(''pachnąca''); jakieś plastikowe kuleczki wyglądające jakby miały za zadanie zbierać muł; jakiś wkład ceramiczny; i ostatnia komora pusta, wszystko pokryte taką watą z wyglądu podobną do tej ociepleniowej. Jak to odkazić i jak dostosować do akwa?

 

Dbaj o pisownię. Mordimer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy restarcie nie powinno się dezynfekować mediów tylko umyć w wodzie z akwarium.

Wypłucz w niej gąbki i nie zamartwiaj się tym że będą lekko brudne,to pomoże się szybciej rozmnożyć florze bakterii nitryfikacyjnych.

Możliwe że przy starcie filtra wyleci sporo syfu,więc przed odpaleniem go w akwarium zrób tak by wsio poleciało do wiadra.

Jest jeszcze inna opcja.

Zbadaj wodę w kranie,

jeśli nie zawiera chloru to możesz wsio pod prysznicem umyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to że mediów nie musisz dezynfekować, a nawet nie powinieneś, a ten szlam jest korzystny.

Co najwyżej umyj pod kranem, jak baniak długo nie działał, a testów nie masz to i tak będzie musiał dojrzewać dwa tygodnie więc moim zdaniem nie ma co się bawić w czyszczenie w wodzie z akwarium itd. ale też nie ma żadnego powodu do odkażania.

 

PS: Nie ma czegoś takiego że kogoś nie stać na wkłady filtracyjne. Wata do filtracji mechanicznej to groszowe sprawy, a jako medium biologiczne [analogia do ceramiki] sprawdza się keramzyt po 2zł za 5l. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co najwyżej umyj pod kranem

Chyba żartujesz.

Nie znasz parametrów wody w karanie jaką on ją ma.

A może ma masę chloru?

Gdyby to był malutki wewnętrzny z malutką gąbeczką, zrozumiałbym.

Gdyby ryb nie planował wpuścić po 2 miesiącach, zrozumiałbym.

Ale na litość boską, kranówka to nie woda utleniona.

Nie zdezynfekuje się tym całego filtra, tak jak kranówką nie odkazisz rany. ;)

 

Gąbkę spokojnie pod kranem, sam tak zawsze robię.

Kuleczki wymień sobie na keramzyt, lepiej się sprawdzi.

Ceramikę jak jest zapaćkana i przepłukasz w wodzie to tragedii nie będzie.

Watę wymień na nową.

 

PS: A jest jeszcze lepiej. Rozumiem że dostałeś prezent razem z wkładami i wodą. Nie wiadomo ile nie chodził, a zapach jest przez to że...gnije. W takim wypadku polecam:

post461848.html?hilit

Kompletna dezynfekcja, GG to nie jego filtr i sytuacja jest tu nietypowa. Sam doczytałem, ten kubeł nie działał Bóg wie ile i raczej nie należy zadbać o bakterie panujące teraz w nim ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...