Skocz do zawartości

obsada jaki litraż/możliwości łączenia gatunków


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Mam zamiar założyć akwarium niemałego litrażu ( 200 lub więcej ) i chodzi mi o dość sporą liczbę roślin, a jednocześnie sporo miejsca dla niewielu ryb.

 

Moja wymyślona obsada:

 

pielęgnice papuzie lub ramirezy 4-6szt

trzciniaki 2szt

duch 1-2szt

sum szklisty 3szt

brzanka rekinia 2-3szt

skalar 3-4szt

glonojadek 1szt ;)

+coś kolorowego nadającego się np brzanka purpurowa 4-6szt

lub ew. propozycje co do kolorowych rybek pasujących do obsady.

 

Co do roślin to nie mam sprecyzowanego planu. Chcę akwe raczej w ciemnej tonacji ( korzenie, ciemne kamienie ) co do tła to się nie zastanawiałem.

 

Proszę o porady czy to ma sens, jaki potrzebuję litraż, ew zmiany wynikłe z "niekomunikatywności" ryb lub niejednolitych warunków ph, temp itp

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pielęgnice papuzie lub ramirezy 4-6szt-między nimi spora różnica w parametrach wody i wielkości, ale przy tym litrażu możesz ;)

trzciniaki 2szt-w sumie ok tylko mogą być agresywne

duch 1-2szt-polecam jedną sztukę(przy dwóch zachodzi zjawisko elektrolizy :D )

sum szklisty 3szt-trochę nie pasują do dużego towarzystwa

brzanka rekinia 2-3szt-ok

skalar 3-4szt-ok-nie powinny być z papuzimi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to z jakimi dużymi rybami mogę połączyć bezpiecznie pielęgnice? co do trzciniaków, jednego ducha brzanek rekinich jestem pewien ze chce miec. chetnie jeszcze bym dolozy skalary ( ale jak mocno sie nie lubia to nie ) i pytanie co jeszcze mozna wlozyc do akwarium?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do neonów to odpada. Nie chcę małych rybek :) interesują mnie dostojniacy każdego akwa. Ma być duże, przestronnie rozmieszczone, przejrzyste. Co do sumów szklistych 5 hmm jeśli nie będzie tłocznie to nie widzę problemów :D Najbardziej jednak zależy mi na tych pielęgnicach i zawężyłem się do papuzich :D Byłem dzisiaj w jednym sklepie zoologicznym i mieli by większość co by mnie interesowała....

 

to co by było:

Pielęgnice

Brzanki rekinie

Duch - mój ulubieniec :D

Skalary

Glonojada

 

Brakowały by

trzciniaki

Sumy szkliste

 

A mam jeszcze pytanie jak by się czuły Kiryski w tym składzie, bo też mi się podobają, ale raczej wątpię żeby żyły bez stresu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest w opcji większe akwa :D 250-300l? ile potrzeba żeby się swobodnie czuło moje towarzystwo? Dodam, że zaczynam przygodę z akwarystyką i chwytam każdą poradę. w końcu liczy się jak najlepsze samopoczucie rybek. Jeżeli one będą miały komfort to każdy na nie patrzący również będzie go odczuwał. Wydaje mi się, że o to właśnie chodzi. Nie sztuką jest kupić akwarium 40l wrzucić 20 neonków 40 gupików i glonojada do mętnej wody... Każdy kto na to spojrzy powie "nigdy żadnych rybek... ile to trzeba czyścić i żadnej radości..." mnie to nie interesuje więc proszę o jak najlepsze porady bo z mojej strony dopiąć wszystko na 100% i to z głową :D

 

Moje serce zdobyły również bocje wspaniałe. Może będzie lepiej jak zamiast sumików szklistych dam Bocje wspaniałe?

 

PS. Mam nadzieję, że z Waszą pomocą spokojnie mi się to uda :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli faktycznie zakupisz papuzie to odpadają wszystkie małe rybki.. :) jeżeli trafisz na agresorka to będzie zjadał wszystkie maluchy..

 

papuzie są strasznie żarłoczne i nie dopuszczają innych ryb do jedzenia :)

 

bocje jak najbardziej możesz z nimi trzymać

 

podczas tarła i po złożeniu ikry są bardzo agresywne !! atakują rękę właściciela! ikre składaja wszędzie na łupku, na tle strukt. i nawet w kokosie !

 

jeżeli chcesz je "hodować" to jednak polecam je same + rybki na dno :)

 

edit: nie kupuj niebieskich, żółtych, fioletowych i kilkukolorowych!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

tak tak tylko pomarańczowe!

Inne nie wchodzą w grę. Cały czas powoli mnie przekonujesz, że lepiej mieć je same i chyba tak zrobię

papuzie + bocje + zbrojniki

Choć chyba jak już założę to nie wytrzymam i coś wpuszczę ale nie dużo jeszcze jeden gatune kilka szt. np gurami lub prętniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pielęgnice papuzie lub ramirezy 4-6szt

trzciniaki 2szt

duch 1-2szt

sum szklisty 3szt

brzanka rekinia 2-3szt

skalar 3-4szt

glonojadek 1szt ;)

+coś kolorowego nadającego się np brzanka purpurowa 4

 

Pielęgnice papuzie- 6 sztuk to za dużo

Trzcinniaki OK

Duch musi być jeden, bo wytwarzają pole magnetyczne- jeśli będą 2 pola wtedy będzie źle...

Sum szklisty- nie do tych ryb

 

Reszta może być, chociaż skalar też nie bardzo mi tu pasuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...